Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Bfv.527/2008/6. számú határozata adócsalás bűntette tárgyában. Bírók: Csere Katalin, Katona Sándor, Molnár Gábor

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság B.3904/2003/15., Fővárosi Törvényszék Bf.8263/2006/7., *Kúria Bfv.527/2008/6.*

***********

Bfv.II.527/2008/6. szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2009. év január hó 22. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

Az adócsalás bűntette miatt folyamatban volt büntetőügyben az I. r. és a II. r. terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítvány elbírálása során a Pesti Központi Kerületi Bíróság 23.B.3904/2003/15. számú ítéletét és a Fővárosi Bíróság 25.Bf.8263/2006/7. számú ítéletét az I. r és a II. r. terhelt tekintetében hatályában fenntartja.

E végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

I. A Pesti Központi Kerületi Bíróság a 2006. május hó 3. napján kihirdetett 23.B.3904/2003/15. számú ítéletétével az I. r. és a II. r. terheltet bűnösnek mondta ki, mint társtetteseket adóbevételt jelentős mértékben csökkentő adócsalás bűntettében. Ezért őket egyenként 6-6 hónap, végrehajtásában 2-2 év próbaidőre felfüggesztett börtönre ítélte.

A megállapított tényállás lényege szerint a büntetlen előéletű terheltek házastársak. 1994-ben együtt megalapították a M.&C. Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaságot. 1998 októberében a társaság ügyvezetője a két terhelt volt.

A társaságnak a működése során 1997. október hó 20. napjáig általános forgalmi adónemben 5.540.659 forint adótartozása keletkezett.

1998. október 12-én a terheltek azért, hogy az adókötelezettségtől megszabaduljanak, fiktív adásvételi szerződésekkel eladták a tulajdonukban lévő üzletrészeiket. Az I.r. terhelt a tulajdonában álló 900.000 forint értékű üzletrészt az Amerikai Egyesült Államokban, Delaware államban bejegyzett Controlpower Enterprises Co-nak adta el 90.000 forintért, míg a II.r. terhelt a 100.000 forintos üzletrészét Sz. V-nek adta el 10.000 forintért. Sz. V. az ellenértéket nem fizette meg.

Az új tulajdonosok a céget egyáltalán nem működtették, egymást nem ismerték. Az adóhatóság a társaságot a továbbiakban fellelni nem tudta, az adótartozás végrehajtása lehetetlenné vált. A társaság felszámolás alá került, amelyet a bíróság egyszerűsített módon fejezett be. Az 5.540.659 forintos adótartozás megfizetésére nem került sor.

1998. október hó 12. napján a társaság közgyűlést tartott, ahol megjelent Sz. V. is. Ott az addigi tisztségviselők lemondtak, majd a terheltek megválasztották Sz. V-t ügyvezetőnek. Ezt követték - az elővásárlási jogról történt lemondások után - az eladások.

A Controlpower Enterprises nevű cég létezik, Delaware államban jegyezték be 1996. október 8-án. A céget egy darab 1.500 dollár névértékű részvény testesíti meg. A cég saját székhellyel nem rendelkezik. Egy bejegyzett ügynök van megbízva a cég képviseletével. Mindez a helyben hatályos jogszabályoknak megfelel.

A társaság az adóbevallásokat az üzletrész-átruházásokat megelőzően rendben benyújtotta. Az adóhatóság 1999. október 19. napján kísérelte meg a végrehajtást és azt állapították meg, hogy az ügyvezetők nem elérhetőek és a cég a székhelyén nem található meg.

A Kft. a megvásárlás pillanatától kezdve semmiféle működést nem végzett. Nem állított ki számlát, nem fizetett be tb-t, nem hirdetett, nem kereskedett. A 90 %-os befolyást szerzett amerikai társaság nem tett semmit sem az általa megszerzett társasággal annál is inkább, mert még a lehetősége is ki lett zárva annak, hogy a céggel kapcsolatos eseményekről tudomást szerezzen.

Valakik - biztosan nem a társaság új tagjai - formailag teljesítették a törvényi előírást, hogy a társaságnak volt székhelye, még ha azt a társaság tagjai, illetve a tagok képviselői nem is látták soha. A két vevőnek nem volt szándékában a társaság működtetése, ebből következően nem is fizettek azért, amire nincsen szükségük.

A minősítés körében kifejtette az elsőfokú bíróság, hogy a terheltek cselekménye az adótartozás behajtását megakadályozta. A terheltek szándékának megfelelően az eladás pillanatától elérhetetlenné vált a cég, a cég képviselői és tulajdonosai. Nem volt székhelye, nem volt a feladatát valóban végző kézbesítési megbízottja. Nem álltak rendelkezésre a társaság könyvei, az adóhatóság nem tudta vizsgálni a vagyont, a készpénzállományt, a kinnlevőségeket. Ezért a bíróság a terheltek cselekményét a Btk. 310. §-ának (5) bekezdésében meghatározott, a (3) bekezdése szerint minősülő és büntetendő, az adóbevételt jelentős mértékben csökkentő adócsalás bűntettének minősítette, amelyet a két terhelt társtettesként követett el.

Az elsőfokú ítélet ellen a terheltek és a védő felmentés végett jelentettek be fellebbezést. A védő szerint a terheltek azért nem követtek el bűncselekményt, mert nem a hatóság előtt és nem a hatóság számára nyilatkoztak. Cselekményükkel egyetlen hatóságot sem tévesztettek meg. Az üzletrészük eladása az adó megfizetését és behajtását nem befolyásolta. A szerződés valós szándékot tükrözött és az adó behajtása nem hiúsult meg.

A másodfokon eljárt Fővárosi Bíróság a 2008. február hó 5. napján tartott fellebbezési nyilvános ülés alapján meghozott 25.Bf.8263/2006/7. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a büntetés kiszabására vonatkozó részében megváltoztatta.

Az I. r. terhelt büntetését 360 napi tétel (1000 forint egy napi tétel összegű) összesen 360.000 forint pénzbüntetésre,

A II. r. terhelt büntetését 300 napi tétel (300 forint egy napi tétel összegű) összesen 90.000 forint pénzbüntetésre enyhítette. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét mindkét terhelt vonatkozásában helybenhagyta.

A másodfokú bíróság az iratok tartalma alapján a tényállást azzal egészítette ki, hogy az ügyben P. F. - egy ismeretlen személy felkérésére - kézbesítési megbízottként vett részt, amelyért az illetőtől egy mobiltelefont kapott.

Az eljárás tárgyát képező cselekmény elkövetési magatartása a hatóság megtévesztésével az adó behajtásának jelentős késleltetése vagy megakadályozása. Ennek a megtévesztésnek - szemben a védői érveléssel - nem feltétlenül a hatóság előtt kell megtörténnie. Amint arra a HVGorac Kommentár is hivatkozik, a magatartás "rendszerint" a hatóság előtt valósul meg, ám előfordulhat, hogy az elkövető fantomizálja a gazdálkodó szervezetét, azaz eltünteti a hatóság látóköréből, s ezért az elrendelt végrehajtás sikerét meghiúsítja. A Fővárosi Bíróság ezekkel az érvekkel egyetértve rögzítette, hogy az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a terheltek bűnösségét. A megtévesztés a fiktív átruházási szerződésben öltött testet. A lényege abban állt, hogy a társaság új tagjai gazdasági tevékenységet nem folytatnak, s így az adó behajtása meghiúsul.

Az elkövetéskor hatályos Gt. 3. §-ának (1) bekezdése szerint a tagok kizárólag üzletszerű gazdasági tevékenység folytatására hozhatnak létre gazdasági társaságot. A terheltek cégét "megvásárló" tagok azonban gazdasági tevékenységet nem kívántak folytatni. Az új tulajdonosok egymást nem is ismerték és jövőbeni tevékenységükről sem egyeztettek. Sz. V. ügyvezető a cég iratait nem vette át, személyi, vagyon körülményei is megkérdőjelezik az ügylet komolyságát, mint ahogy a kézbesítési megbízott személye és ez utóbbi megbízás körülményei is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!