Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.4.134 I. A terhelt előzetes letartóztatását óvadék ellenében megszüntető határozat ellen a terhelt terhére az ügyész és a pótmagánvádló élhet fellebbezéssel [Be. 147. § (5) bek.].

II. Az óvadék elfogadásával egyidejűleg elrendelt kényszerintézkedés (lakhelyelhagyási tilalom, házi őrizet, az úti okmány elvétele) elrendelése ellen, valamint az óvadék összegének csökkentése érdekében a vádlott és a védő is fellebbezhet [Be. 347. § (1) bek., 382. §, 383. § (1) bek.].

III. A nem jogerős ítélettel kiszabott szabadságvesztés tartamára figyelemmel a vádlott szökésének vagy elrejtőzésének veszélye önálló letartóztatási ok és a törvénynél fogva kizárja az óvadék elfogadását a másodfokú eljárásban és az erre irányuló indítvány elutasításáról a másodfokú bíróság tanácsülésen dönt [Be. 129. § (2) bek., 147. § (3) bek., 327. § (2) bek.].

A F.-i Ítélőtábla a 2003. augusztus 4. napján tartott ülésén meghozott végzésével a 2000. július 19. napjától előzetes fogva tartásban lévő, üzletszerűen, hivatalos személyként anyagi eszközök szolgáltatásával elkövetett kábítószerrel visszaélés bűntette miatt 2002. szeptember 20. napján nem jogerősen 8 évi fegyházbüntetésre és 10 évi közügyektől eltiltásra ítélt Sz. J. XII. r. vádlottnak és védőjének 3 millió forint óvadék felajánlására és szabadlábra helyezésre vonatkozó indítványát - a Be. 129. § (2) bekezdésének b) pontjában és a Be. 327. §-ának (2) bekezdésében meghatározott kizáró okok fennállása miatt - elutasította.

Egyidejűleg a Be. 132. §-ának (2) bekezdése értelmében az előzetes letartóztatás indokoltságát is felülvizsgálta. Azt ugyancsak az előbbiekben már megjelölt törvényhelyek alapján továbbra is fenntartotta.

A végzés ellen - az óvadék elfogadása, másodlagosan az előzetes letartóztatás megszüntetése és házi őrizet elrendelése érdekében a vádlott és a védő jelentett be fellebbezést.

A Legfőbb Ügyészség írásbeli nyilatkozatában a sérelmezett határozat helybenhagyását indítványozta.

Ugyanekkor értelmezést igénylő kérdésnek tartotta, hogy az előzetes letartóztatásnak a Be. 129. §-a (2) bekezdésének b) pontjában, illetve a Be. 327. §-ának (2) bekezdésében írt okai ugyanazon, vagy különböző letartóztatási okoknak tekintendők-e, minthogy az óvadék elfogadását a Be. 327. §­ának (2) bekezdésében meghatározott ok eleve kizárja. Azzal történő egyetértés esetére - melyet a táblabíróság végzése is képviselt, nevezetesen, hogy a Be. 327. §-ának (2) bekezdése egy külön előzetes letartóztatási okot jelent - további kérdésként vetette fel, hogy az óvadék körében ez a kizáró ok csak akkor vehető-e figyelembe, ha a bíróság erre az okra, illetve erre az okra is történő hivatkozással tartotta fenn az előzetes letartóztatást, vagy akkor is tekintettel kell rá lenni, ha a kényszerintézkedés fenntartása nem e törvényhely alapján történt, de alkalmazásának a lehetősége fennállt.

A Legfelsőbb Bíróság eljáró tanácsa mindenekelőtt azt a kérdést vizsgálta, hogy az óvadék felajánlását elutasító részében a végzés egyáltalán felülbírálható-e, vagy e vonatkozásban a fellebbezés kizárt, s elutasításának van helye.

A Be. 382. §-ának rendelkezései a másodfokú eljárásban hozott olyan nem ügydöntő végzés elleni jogorvoslatra, amely ellen az elsőfokú eljárásban fellebbezésnek lenne helye, főszabályként a megelőző I-III. Címben foglaltak, vagyis a másodfokú eljárás általános szabályainak (Be. 345-381. §-ainak) az alkalmazását írják elő a Be. 383. §-ában és a Be. 384. §-ában írt eltérésekkel. Ez utóbbi §­ok csak a fellebbezés elbírálására jogosult bíróságra és az eljárás formájára tartalmaznak eltérő rendelkezéseket, ekként a vizsgált jogkérdés szempontjából nem jelentősek.

A másodfokú eljárás általános szabályai (Be. 345. §) ugyanekkor a Be. XI-XIII. Fejezetében megállapított rendelkezésekre, - a bírósági eljárás általános, illetve az elsőfokú bírósági eljárás szabályaira (a Be. 234-344. §-aira) utalnak vissza.

E törvényi megoldás (és a zárójelben jelölt §-ok) tükrében vizsgálva most már az elbírálásra váró végzés elleni fellebbezés lehetőségét, a Legfelsőbb Bíróság arra a megállapításra jutott, hogy az ítélet elleni általános (Be. 346. §) fellebbezési jog - amely biztosítja a fellebbezésre jogosult számára bármely rendelkezés, vagy akár kizárólag csak az indokolás sérelmezését is - a nem ügydöntő végzések esetében is érvényesül.

A Be. 347. §-ának (1) bekezdése ugyanis az elsőfokú bíróság nem ügydöntő végzése ellen is fellebbezési jogot biztosít minden olyan esetben, ha azt a törvény nem zárja ki:

Ha tehát a fellebbezés a törvénynél fogva kizárt, a végzés értelemszerűen nem bírálható felül. Ha viszont megengedett, akkor az minden részében az általános szabályok szerint támadható és felülbírálható.

Az óvadék körében a Be. 147. §-ának (5) bekezdése "az óvadék ellenében a terhelt előzetes letartóztatásának mellőzését, illetőleg megszüntetését kimondó határozat ellen az ügyész élhet fellebbezéssel" rendelkezést tartalmazza.

A Be. 236. §-a értelmében a pótmagánvádló a bírósági eljárásban - ha e törvény másképp nem rendelkezik - az ügyész jogait gyakorolja, ideértve a vádlott személyi szabadságának elvonásával vagy korlátozásával járó kényszerintézkedés elrendelésének indítványozását.

Miután az óvadékra vonatkozó szabályok a pótmagánvádlóra eltérést nem tartalmaznak, s a pótmagánvádló az ügyész jogainak gyakorlása során a kényszerintézkedésekre indítványtételi joggal rendelkezik - a Be. 147. §-ának (5) bekezdése szerinti fellebbezési lehetőség őrá is vonatkozik.

Ekként tehát a Be. 147. §-ának (5) bekezdése megengedi a fellebbezést az ügyész és a pótmagánvádló részére a vádlott terhére szólóan az óvadék ellenében mellőzést, megszüntetést kimondó határozat ellen - de kizárja azt a vádlott és a védő részéről.

Ez a törvényi szabályozás összhangban áll a Be. 324. §-ának (2) bekezdésében foglaltakkal, miszerint a vádlott terhére az ügyész fellebbezhet, és megfelel a Be. 343. § (7) bekezdésében írtaknak is, ami a pótmagánvádló részére általános szabályként csak a vádlott terhére szóló fellebbezést engedi meg, a pótmagánvádló a vádlott javára nem fellebbezhet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!