Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.22301/2015/4. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 206. §, 233. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 301. §, 339. §] Bíró: Fintha-Nagy Péter László

Fővárosi Törvényszék

...P..../2015/4.

A Fővárosi Törvényszék

felperes neve(felperes címe.) felperesnek

a képviselő (eljáró jogtanácsos: jogtanácsos, alperes címe.) által képviselt

alperes neve alperes ellen

kártérítés megfizetése iránt indított perében meghozta az alábbi

Í T É L E T E T:

A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 818.309,- (nyolcszáztizennyolcezer-háromszázkilenc) forintot, valamint ezen összeg után 2011. január hó 2. napjától 2013. június hó 30. napjáig a késedelemmel érintet naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal egyező mértékű kamatot, míg 2013. július hó 1. napjától a kifizetés napjáig járó a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatot, továbbá 49.149,- (negyvenkilencezer-száznegyvenkilenc) perköltséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, melyet a Fővárosi Törvényszéken kell 3 példányban benyújtani a Fővárosi Ítélőtáblához címezve.

A Fővárosi Ítélőtábla előtti másodfokú eljárásban a fellebbezést előterjesztő fél számára a jogi képviselet kötelező.

A felek a fellebbezési határidő lejárta előtt közösen kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását.

Ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, illetve csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel vagy részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, illetve csak az ítélet indokolása ellen irányul, akkor azt a másodfokú bíróság tárgyaláson kívül is elbírálhatja, kivéve, ha a fellebbező fellebbezésében vagy a másik fél a másodfokú bíróság felhívására tárgyalás tartását kéri.

I N D O K O L Á S

A felperes 2010. november 24. napján utazási szerződést kötött az cég neve Kft.-vel. A felperes megrendelőként mindösszesen 1.555.090,- forint díjat fizetett meg a vállalkozó részére.

Az cég neve Kft. fizetésképtelenségére figyelemmel a felperes 2010. december 21. napján írásban bejelentette kártérítési igényét az utazási vállalkozó felelősségbiztosítójával, a 2-es cég neve Limited Magyarországi Fióktelepével szemben. A felelősségbiztosító 1.530.598,- forint összegű igényt ismert el, amelyből mindösszesen 752.289,- forintot térített meg a felperes részére. A teljes kártalanításra nem került sor, mivel a jogosnak ítélt kárigények összege a vagyoni biztosíték mértékétől függő biztosítás összegét meghaladták.

A felperes - a felelősségbiztosító által meghatározott kárösszeget elfogadva - a fennmaradó 818.309,- forint kárigényének tekintetében fizetési meghagyás iránti kérelmet terjesztett elő közjegyző közjegyző előtt 2015. április 16. napján, amelyben kérte az alperes kötelezését 818.309,- forint kár, annak 2011. január 3. napjától a kifizetés napjáig esedékes törvényes mértékű késedelmi kamatának, továbbá 24.549,- forint eljárási költség megfizetésére. Az alperes a kibocsátott fizetési meghagyással szemben ellentmondással élt.

A felperes a közjegyzői eljárás perré alakulásával összefüggésben, törvényes határidőn belül, 2015. május 29. napján keresetlevelet terjesztett elő, amelyben kérte az alperes kötelezését 818.309,- forint kártérítés, annak 2011. január 2. napjától a kifizetés napjáig esedékes törvényes mértékű kamatának, valamint perköltségének megfizetésére. A felperes keresetében előadta, hogy az alperes mint nemzeti jogalkotó elmulasztotta az Európai Közösségek Tanácsának a szervezett utazási formákról szóló 90/314/EGK Irányelv (Irányelv) 7. cikkének nemzeti jogba történő megfelelő átültetését, amellyel okozati összefüggésben kárt okozott. Ennek körében hivatkozott a Fővárosi Ítélőtábla 2014. november 19. napján kelt, 3.Pf.20.182.182/2014/2. számú ítéletében kimondottakra.

Az alperes a tárgyalás berekesztését megelőzően érdemi védekezést nem terjesztett elő.

A felperes keresete alapos.

A bíróság a tényállást a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) 206. § (1) bekezdése alapján - alperesi tényelőadás hiányában - a felperes nyilatkozata, valamint a rendelkezésre álló adatok alapján állapította meg.

A bíróság hangsúlyozza, hogy a Fővárosi Ítélőtábla 3.Pf.20.182.182/2014/2. számú ítéletében hasonló ténybeli alapon nyugvó ügyben már határozott, jelen bíróság azon ítélet jogi indokolását teljes mértékben osztja, az abban foglaltakat az alábbiak szerint részben megismétli:

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 288. cikkének értelmében az irányelv az elérendő célokat illetően minden címzett tagállamra kötelező, azonban a forma és az eszközök megválasztását a nemzeti hatóságokra hagyja.

Az Irányelv 7. cikkének értelmében a szervező és/vagy közvetítő szerződő fél kellő biztosítékra vonatkozó igazolást nyújt arra vonatkozóan, hogy fizetésképtelenség esetén a befizetett összeget visszatéríthesse, és a fogyasztót hazaszállíthassa.

A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. § (1) bekezdése szerint aki másnak jogellenesen kárt okoz, köteles azt megtéríteni. Mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.

Az utazásszervező és -közvetítő tevékenységről szóló 213/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet (Rendelet) 2. § (1) bekezdése szerint utazásszervezői vagy utazásközvetítői tevékenységet Magyarországon csak az az utazási vállalkozó folytathat, aki a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvényben (a továbbiakban: Kertv.), valamint az e §-ban előírt feltételeknek megfelel, és kérelme alapján e tevékenység folytatását számára a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) engedélyezte.

A (2) bekezdés c) pontja alapján az engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell utazásszervezői tevékenység esetén a 8. §-ban meghatározottaknak megfelelő vagyoni biztosíték meglétét igazoló iratokat, valamint a kérelmező nyilatkozatát arról, hogy a 8. § (3) bekezdés a)-c) pontjában meghatározott tevékenységekből az indulás évében milyen összegű árbevételt tervez.

A 8. § (1) bekezdés szerint vagyoni biztosíték lehet:

a) bankgarancia,

b) biztosítóval (biztosítókkal) kötött biztosítási szerződés, amely utaslétszámra (közvetlenül az utas javára) is megköthető,

c) az utazási vállalkozó által hitelintézetnél lekötött, a 10. § (1) bekezdésében meghatározott célokra elkülönített és zárolt pénzösszeg (a továbbiakban: pénzbeli letét).

(2) Az egyes vagyoni biztosítékformák külön-külön, illetőleg együttesen is alkalmazhatók. A biztosítékformák együttes alkalmazása esetén a vagyoni biztosíték szolgáltatására kötött szerződésekben rendelkezni kell a fizetési kötelezettség feltételeiről és a helytállás mértékéről.

(3) A vagyoni biztosíték mértéke a bankgarancia, a biztosítási szerződés megkötésének, illetőleg a pénzbeli letét elhelyezésének évében december 31-éig

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!