Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Kfv.37101/2015/5. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ÉLELMISZER-ELLENŐRZÉSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2008. évi XLVI. törvény (Éltv.) 56. §, 59. §, 62. §] Bírók: Fehérné dr. Tóth Kincső, Krajcsovics Józsefné dr. Illés Ibolya, Rothermel Erika

A határozat elvi tartalma:

Ha a hatóság a tényállás tisztázása érdekében mindent megtesz, de az ügyfél a bizonyítások szolgáltatásától elzárkózik, a tényfeltárás hiányosságának következménye az ügyfél terhére esik.

Kapcsolódó határozatok:

Győri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27254/2014/6., *Kúria Kfv.37101/2015/5.*

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.II.37.101/2015/5.szám

A Kúria a Dr. Tóth László ügyvéd (cím) által képviselt Felperes (cím) felperesnek a Dr. ... jogtanácsos által képviselt Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (1024 Budapest, Keleti Károly utca 24.) alperes ellen élelmiszer-ellenőrzési bírság ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében, a Győri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2014. november 5. napján kelt 6.K.27.254/2014/6. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 7. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon tartott tárgyaláson meghozta az alábbi

ítéletet:

A Kúria a Győri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.K.27.254/2014/6. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 30.000 (harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

Indokolás

Az alperes a 2014. február 6-án meghozott 04.2/636-2/2014. számú határozatával helybenhagyta a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága, mint első fokon eljáró élelmiszerlánc felügyeleti szerv 17.2/2279-4/2013. számú, a felperest 4.068.100 forint élelmiszerellenőrzési bírság és 18.900 forint eljárási költség megfizetésére kötelező határozatát.

A határozat alapjául szolgáló tényállás szerint az elsőfokú hatóság a NAV-val közösen mélységi ellenőrzést végzett 2013. október 24-én a hegyeshalmi határátkelőhelynél. Megvizsgálták a felperesi cég által feladott, ... forgalmi rendszámú gépjárműben 20 darab big-bag zsákban szállított, összesen 23.930 kilogramm mennyiségű vöröshagymatételt és megállapították, hogy a tétel teljes egészében jelöletlen.

Az elsőfokú hatóság a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 39.§ (2) bekezdése alapján értesítette a felperest, mint ügyfelet a hatósági eljárás megindításáról és tájékoztatta arról, hogy az ellenőrzéssel kapcsolatban írásban nyilatkozatot tehet, megállapításokat közölhet. A felperes a nyilatkozattételi jogával nem élt.

Az alperes a 178/2002/EK rendelet 3. cikk 8. pontjára alapozva állapította meg a vöröshagymatétel forgalomba hozatala tényét. Az élelmiszerek jelöléséről szóló 19/2004.(II.26.) FVM-ESZCSM-GKM együttes rendelet 3.§ (1) bekezdés a) pontjában írtakra utalva pedig kifejtette, hogy az általános élelmiszerjogi előírásokon túlmenően a zöldség-gyümölcs termékek forgalmazására speciális jogszabályok vonatkoznak.

Az alperes a határozatát a Tanács 2007. október 22-i 1234/2007/EK rendelet (a továbbiakban: EK rendelet) 113a. cikk (1)-(3) bekezdéseiben foglaltakra, valamint a fenti EK rendelet részletes szabályainak megállapításáról szóló, a Bizottság 543/2011/EU végrehajtási rendelete (a továbbiakban: EU rendelet) 4. cikk (2) bekezdés a) és b) pontjaira, az I. melléklet A. rész 4. pontja, valamint a 2. Cím I. fejezet 5. cikk (4) bekezdésében írtakra alapította.

Hangsúlyozta, hogy a forgalmazási minőségi szabványok a forgalomba hozatal valamennyi szakaszában alkalmazandók. A kivétel csak egy adott termelési területen belül engedhető meg. Az ellenőrzött vöröshagyma termék nem felelt meg a forgalmazási előírási követelményeknek, mert nem tartalmazták az EU rendelet I. melléklet A. rész 4. pontja szerinti jelölési követelményeket (a csomagoló és/vagy a feladó neve, címe).

Megállapította a hatóság, hogy jelölési követelményeknek nem megfelelő vöröshagymatétel csomagolási egységek feladója, birtokosa és egyben tulajdonosa a felperes volt. Az alperesi hatóság szerint ezt alátámasztja a felperes magyarországi partnerének, a J. Kft.-nek az elsőfokú hatósági eljárásban beszerzett nyilatkozata is.

Utalt arra, hogy az EU rendelettel hasonló szabályozást tartalmaz a gyümölcs- és zöldség- ellenőrzésről szóló 82/2004.(V.11.) FVM rendelet 6.§ (1) bekezdése is a tételazonosság és az előírt követelményeknek megfelelőség kérdésében.

A bírság kiszabása az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Éltv.) 56.§ (1) bekezdése, 62.§ (1) bekezdés a) pontja és a (4) bekezdés, valamint az 59.§ (9) bekezdés rendelkezésein alapult.

Az Európai Parlament és Tanács 2011. december 13-i 2011/91/EU Irányelve (a továbbiakban: Irányelv) 2. cikk (2) bekezdés a) pont i) alpontra hivatkozást nem tartotta megalapozottnak, kifejtve, hogy ez azokra a jelzésekre vonatkozik, mely az árutétel azonosítását teszi lehetővé. Az "árutétel" pedig egy adott élelmiszer gyakorlatilag azonos körülmények között megtermelt, előállított vagy csomagolt kiszerelési egységeinek egy tétele. Az Irányelv a forgalomba hozott élelmiszer jelölését írja elő, ami az adott árutétel beazonosítását lehetővé teszi.

Az elsőfokú bíróság felperes keresetét elutasította.

Megállapította, hogy a jegyzőkönyv tartalmazza az ellenőrzéskor tapasztaltakat, azt, hogy a zsákok jelöletlenek voltak, és ezt tanúsítják a fényképfelvételek is.

A bíróság az elutasítás jogalapjaként hivatkozott az Éltv. 56.§ (1) bekezdésére, 59.§ (6) és (7) bekezdés c) pontjára a bírság kiszabás körében. Az EK rendelet 113a. cikke és az EU rendelet 4. cikk (2) bekezdése, valamint a (7) bekezdés összevetéséből arra következtetett, hogy a felperesnek kellett volna igazolni azt az állítását, hogy a J. Kft. csomagolóüzem a felperesi termelési területen belül van. A bíróság azt állapította meg, hogy a termelési terület fogalma az adott cég, a felperes gazdasági egységéhez tartozó fogalom. E körben pedig a felperes nem bizonyította, hogy a termelési területén van a J. Kft.

Kifejtette, hogy a felperes által jelölt nemzetközi szokvány, az INCOTREMS paritások közül az EXW szabályozás azt jelenti, hogy a költség és kockázat a telephelytől a vevőt terheli, import esetén a fuvar- és egyéb költség a vámértéket növeli. A paritás a tulajdonjogot nem érinti, annak átszállását nem írja elő. Ezért levonta azt a következtetést, hogy a paritások és a J. Kft. nyilatkozata szerint is a tulajdonos a felperes volt az ellenőrzés lefolytatásakor, az EU rendelet és az EK rendelet értelmében a felperes akkor járt volna el helyesen, ha a zsákokon a cégnevet, illetve származási országot megjelöli, ennek hiányában az alperes helyesen állapította meg a jogsértés tényét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!