Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.22623/2015/33. számú határozata kártalanítás tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 301. §, 355. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 58. §, 580. §, 582. §] Bíró: Eglyné dr. Csurányi Csilla

Fővárosi Törvényszék

...P..../2015/33.

A Fővárosi Törvényszék

Winkler Barna és Társai Ügyvédi Iroda, ügyintéző: Dr. Dósa Melinda ügyvéd( ügyvéd címe.) által képviselt

felperes neve(felperes címe.) felperesnek,

az képviselő neve (képviselő címe. ügyintéző: jogtanácsos jogtanácsos) által képviselt

alperes neve alperes ellen

kártalanítás iránt indított perében meghozta az alábbi

ÍTÉLETET.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperes részére 15.000.000.- (tizenötmillió) Ft nem vagyoni kártérítést, ennek 2014. május 15- től a kifizetésig a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát, 5.833.000.- (ötmillió nyolcszázharmincháromezer) Ft vagyoni kártérítést, ennek 2014 május 15-től a korábbiakban részletezett módon számított törvényes kamatait és 250.000.- (kettőszáz ötvenezer) forint plusz Áfa perköltséget.

Ezt meghaladóan a keresetet elutasítja.

A le nem rótt 1.200.000.- (egymillió kettőszáz ezer) forint kereseti illeték és a 91.548.- (kilencvenegyezer ötszáznegyvennyolc) forint előlegezett szakértői költség az állam terhén marad.

A felperes köteles külön felhívásra az államnak megtéríteni az adóhatóság útján az ott részletezett módon 300.000.- (háromszázezer) forint le nem rótt kereseti illetéket.

Az ítélet ellen kézbesítésétől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, melyet ugyanennél bíróságnál kell 4 példányban írásban benyújtani a Fővárosi Ítélőtáblához címzetten.

Az Ítélőtábla előtti eljárásban az ítélet elleni fellebbezést, valamint csatlakozó fellebbezést előterjesztő fél számára a jogi képviselet kötelező.

A felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását. Ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére vonatkozik, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy az ítélet indokolása ellen irányul, a fellebbező fél a fellebbezésben kérheti tárgyalás megtartását.

I N D O K O L Á S:

A felperes kártalanítás iránti keresetét 2014. november 17-én nyújtotta be az Egri Törvényszéken, innen áttétel folytán 2015. június 23-án került a Fővárosi Törvényszékre.

Az írásban benyújtott keresetet a felperes a bizonyítási eljárást követően is változatlanul fenntartotta. E szerint kártalanítás jogcímén 25.000.000.- forint sérelemdíjat (nem vagyoni kártérítést), 13.500.000.- forint vagyoni kárigényt terjesztett elő, ezen összegek 2014. május 15. napjától számított törvényes kamatait és a perköltség megfizetését kérve az alperestől. Előadta, hogy az előzetes letartoztatás közel 3 esztendős időtartama alatt 10.800.000.- forint jövedelemtől esett el, a havi 300.000.- forint alapul vétele mellett. Az előzetes letartoztatással közvetlen összefüggésben további költségek merültek fel havi 30.000.- forint spájz-pénz, 15.000.- telefon költség, havi csomagok költsége szintén 15.000.- forint, így a havi 60.000.- forint alapul vételével 2.100.000.- forintot igényelt, valamint a védője által a fogvatartással kapcsolatosan ellátott feladatok fejében 600.000.- forint ügyvédi munkadíjat.

Az alperes ellenkérelmében elsődlegesen a per megszüntetését kérte, a kereset indítási határidő elmulasztása miatt, azonban - mivel ezzel kapcsolatos bizonyítékok nem álltak rendelkezésre, - az elkésettségre való hivatkozást utóbb visszavonta.

Érdemi védekezésében az alperes a felperes keresetének elutasítását kérte és a Be. 580.§ (3) bekezdés c) pontja szerinti kizáró okra hivatkozott. Nincs helye kártalanításnak, ha a terhelt a nyomozó hatóság megtévesztésére törekedett és ezzel neki felróhatóan okot szolgáltatott arra, hogy a bűncselekmény megalapozott gyanúja reá terelődjék és előzetes letartoztatását elrendeljék, meghosszabbítsák vagy fenntartsák.

Az kapítányság Bűnügyi Főigazgatóság Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság Nyomozó Főosztály Életvédelmi Osztályán 2003. február 06-ik napján indult nyomozás ../2003 BÜ számon 1-es személy sérelmére elkövetett emberölés büntette miatt, ismeretlen elkövető ellen. A felperest meggyanúsítása és őrizetbe vétele előtt több alkalommal tanúként hallgatták ki, majd a gyanú rá terelődését követően került sor előzetes letartóztatására. A felperes letagadta, hogy ismerné a büntető eljárás I. r. vádlottját és az emberölés elkövetőjét, 2-es személyt. Később módosította nyilatkozatát, hogy üzleti ügyekben mégis tartott kapcsolatot 2-es személlyel. A felperesnek az a magatartása, hogy amikor tanúként az igazmondás kötelezettsége terhelte, valótlan adatokat közölt a nyomozó hatósággal, megfelel annak a kritériumnak, hogy a nyomozó hatóság megtévesztésére törekedett, s ezzel neki felróhatóan okot szolgáltatott arra, hogy a bűncselekmény megalapozott gyanúja reá terelődjék és előzetes letartoztatását elrendeljék, meghosszabbítsák. Az alperes szerint a felperes félrevezető és ellentmondásos magatartása vezetett ahhoz, hogy a gyanú rá terelődjön, az előzetes letartoztatását elrendeljék és meghosszabbítsák, ezt a végzések indokolása is alátámasztja.

Az ügyvédi munkadíj iránti igénnyel kapcsolatban a per megszüntetését kérte, mert polgári bíróságnak nincs hatásköre a bűnügyi költség megtérítése iránti igény tárgyában. A nem vagyoni kárigény eltúlzott, a vagyoni kárigények bizonyítatlanok. A felperes a korábbi 2002-es, 2003-as évekre vonatkozóan sem nyújtott be adóbevallást, pedig ekkor semmilyen korlátozás alá nem esett.

A felperes személyes előadása szerint őrizetbe vételekor munkanélküli volt, havi nettó jövedelméről úgy nyilatkozott, hogy "nincs". A jogerős felmentő ítéletbeli tényállás értelmében jövedelmi és vagyoni viszonyai nem voltak tisztázhatók. A 2005. május 03-án zajlott igazságügyi elmeorvos szakértői vizsgálata alkalmával úgy nyilatkozott, hogy "rendszeres munkát nem végzett, pénzének forgatásával foglalkozik". A feketegazdaságból származó, illegálisan megszerzett jövedelem nem irányadó az állammal szembeni kártalanítás megállapításakor. Nem követelhető kártalanításként az Államtól olyan elmaradt jövedelem térítés, amely vonatkozásában a közteherviselés alapját képező adóbevallási kötelezettségüket a kártalanítást igénylők nem teljesítették.

A Heves Megyei Bíróság ...B.../2008/263. számú ítélete szerint a felperes 2004. február 09-től 2007. január 22-ik napjáig előzetes fogvatartásban volt. Január 23-tól 2008. április 09-ig lakhely elhagyási tilalom alatt volt. Szabadlábra az első fokú ítélet kihirdetésével került 2007. január 22-én.

A felperes 35 hónap és 10 napig, közel 3 évig volt előzetes letartoztatásban (2004. február 12-2007. január 12. között).

A Fővárosi Ítélőtábla ...BF.../2013/9 számú jogerős ítéletében az ellene emelt vád alól 2014. május 14. napján jogerősen felmentette.

A 2004. február 12-ik napján kelt ...BNY.../2004/2. számú előzetes letartoztatást elrendelő végzés kimondja, hogy " a bűncselekmény megalapozott gyanúját az ügyben kihallgatott tanúk vallomásai, továbbá a két gyanúsított, a sértett és más személyek által a bűncselekmény elkövetésének idején használt mobiltelefonok híváslistáinak adatai, illetve az azok részletes kiértékeléséről készített rendőri jelentések támasztják alá".

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!