Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2014.12.365 Az emberrablás bűntette miatt nem jogerősen kiszabott négyévi fegyházbüntetés tartamára figyelemmel a lakhelyelhagyási tilalom megszüntetésére nem ad okot az a körülmény, hogy az a társaság, amelynek a vádlott tulajdonosa, tisztségviselője, a lakhelyelhagyási tilalom által korlátozott város területén kívül is (országszerte) vállal építési munkákat [Be. 137. § (1) és (2) bek., 327. § (2) bek.].

[1]Az ítélőtábla 2014. január 29-én kelt végzésével a VI. r. vádlott által előterjesztett, lakhelyelhagyási tilalom megszüntetésére irányuló indítványt elutasította.

[2]Megelőzően a törvényszék 2013. október 10-én meghozott nem jogerős ítéletével bűnösnek mondta ki a VI. r. vádlottat társtettesként elkövetett emberrablás bűntettében [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: Btk.) 175/A. § (1) bek., (2) bek. b) pont], és ezért őt 4 évi fegyházbüntetésre és 6 évi közügyektől eltiltásra ítélte. Rendelkezett a VI. r. vádlott által 2009. június 3. napjától 2009. december 2. napjáig előzetes fogvatartásban töltött időnek a kiszabott szabadságvesztésbe történő beszámításáról.

[3]A nem jogerős ítélet kihirdetését követően a törvényszék végzésével a Be. 327. § (2) bekezdése alapján lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el a VI. r. vádlottal szemben. Az elrendelő végzést az ítélőtábla 2013. november 26-án kelt végzésével helybenhagyta.

[4]A VI. r. vádlottal szemben az ítélet ellen bejelentett kétirányú fellebbezés folytán jelenleg az ítélőtáblán van folyamatban másodfokú eljárás.

[5]Az ítélőtábla indokai szerint elrendelése óta a kényszerintézkedés alapjául szolgáló körülményekben nem következett be változás, ekként a VI. r. vádlottal szemben kiszabott 4 évi fegyházbüntetésre figyelemmel az előzetes letartóztatás Be. 327. § (2) bekezdésében meghatározott feltétele továbbra is fennáll. A bíróság a VI. r. vádlott által hivatkozott valamennyi személyi körülményt értékelte a legenyhébb személyi szabadságot korlátozó kényszerintézkedés elrendelése során, így a lakhelyelhagyási tilalom megszüntetését megalapozó indok nem állapítható meg.

[6]A végzés ellen a VI. r. vádlott jelentett be fellebbezést a támadott végzés megváltoztatása és a lakhelyelhagyási tilalom megszüntetése végett.

[7]Álláspontja szerint nem felel meg a valóságnak az ítélőtábla megállapítása, amely szerint a lakhelyelhagyási tilalom alapjául szolgáló körülményekben nem következett be változás, mert cége azóta számos, személyes jelenlétét igénylő, a lakhelyelhagyási tilalommal érintett területen kívül eső építőipari munkát vállalt el.

[8]Előadta továbbá, hogy a kényszerintézkedésre önmagában a nem jogerős ítélettel kiszabott szabadságvesztés tartama nem adhat alapot a szökés, elrejtőzés veszélyét alátámasztó konkrét ok megjelölése nélkül, ilyen ok azonban esetében nem állapítható meg.

[9]A Legfőbb Ügyészség átiratában - az ítélőtábla indokaival egyetértve - a fellebbezést alaptalannak tartotta, és a megtámadott végzés helybenhagyását indítványozta.

[10]A fellebbezés nem alapos.

[11]Az ítélőtábla törvényesen eljárva határozott a VI. r. vádlott által előterjesztett, a lakhelyelhagyási tilalom megszüntetése iránti indítványról, amelynek eredményeként megalapozott döntést hozott.

[12]A nem jogerős ítélettel kiszabott 4 évi fegyházbüntetés tartamának meghatározása során a törvényszék a VI. r. vádlott személyére konkretizálta a terhére rótt cselekmény tárgyi súlyát, amelyhez képest - figyelemmel az előzetes fogvatartásban töltött, a szabadságvesztésbe beszámítani rendelt időtartamra is - a szökés, elrejtőzés veszélyének fennállására kellő ténybeli alappal vonható következtetés.

[13]A kényszerintézkedés Be. 327. § (2) bekezdése szerinti okának fennállása körében a törvény szövegéből adódóan ugyanis a nem jogerős ítélettel kiszabott szabadságvesztés tartama bír jelentőséggel. Kétségtelen, hogy a büntetés négy évi tartama még nem tekinthető olyan súlyúnak, amely az előzetes letartóztatás elrendelését mellőzhetetlenné teszi, ugyanakkor a legenyhébb kényszerintézkedésnek kellő alapjául szolgál.

[14]A lakhelyelhagyási tilalom tartalma, egyben lényege, hogy a vádlott bár saját környezetében marad, azonban mozgása ellenőrzött lett, szabályokhoz kötött. Lakhelyelhagyási tilalom esetében a vádlott életvitele azonban csak a tilalom érvényesülése végett korlátozott, ezen túlmenően annak a munkavégzésre, magánéleti kapcsolatra, kapcsolattartásra nem feltétlen a kihatása.

[15]Ehhez képest lakhelyelhagyási tilalom tárgyában hozott döntés kapcsán mindig körültekintően vizsgálandó a tilalom által szándékolt hatás terjedelme, illetve annak indokoltsága.

[16]Fennálló lakhelyelhagyási tilalom megszüntetése iránti kérelem tárgyában hozott döntés kapcsán a kiindulópont - értelemszerűen - mindig az adott lakhelyelhagyási tilalom érvényesülő terjedelme. Ehhez képest vizsgálandó a kérelem szerinti változtatás indoka.

[17]Előrebocsátja továbbá a Kúria, hogy megszüntetés iránti indítvány esetében a felülbírálati és döntési jogkör - értelemszerűen - a megváltoztatás, tehát a tilalom korlátozása iránt is adott.

[18]A VI. r. vádlott esetében fennálló lakhelyelhagyási tilalom terjedelme a 2013. október 10-i elrendeléstől változatlan, Ó. város közigazgatási területének engedély nélküli elhagyását tiltja.

[19]A VI. r. vádlott jelen kérelmének indoka munkavégzés, célja pedig 4 konkrét, Ó. közigazgatási területén kívüli helyre távozás, valamint utal arra is, hogy a munkavégzés az egész ország területére kiterjed.

[20]A VI. r. vádlott esetében a lakhelyelhagyási tilalom indoka - a már kifejtettek szerint - változatlan, megalapozott; e körben az indítvány szerinti körülmények közömbösek.

[21]Kétségtelen, hogy a munkavégzés, illetve annak helye a Be. 137. § (7) bekezdése szerinti életkörülmények fogalmába tartozik. Kétségtelen viszont, hogy az ország egész területére kiterjedő munkavégzés iránti igény kívül esik e törvényi fogalom keretein, mivel az nem a tilalom kereteit, hanem valójában a létét vitatja. Ekként az ilyen igény jelen esetben nem alapos.

[22]Mindemellett az indítvány szerint konkrét munkavégzések esetében a Kúria azt vette alapul, hogy a VI. r. vádlott (indítvány szerinti) személyes tevékenysége - mint munkavégzés - indokolja-e lakhelyelhagyási tilalmának korlátozását, illetve részleges feloldását.

[23]Jelen esetben ezt az indítvány nem valószínűsítette. Nincs ugyanis tárgyszerű indokból okszerűen következő ésszerű magyarázata annak, hogy a tulajdonos, ügyvezető vádlott a társasága ügyeit e konkrét munkavégzések esetében személyesen legyen kénytelen elvégezni.

[24]Ekként a Kúria az ítélőtábla végzését a Be. 384. §-a szerint tanácsülésen eljárva, a Be. 371. § (1) bekezdése alapján helybenhagyta.

(Kúria Bpkf. III. 374/2014.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2014. évi március hó 24. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!