Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Kbf.34/2024/11. számú határozata kényszerítés bűntette tárgyában. [2017. évi XC. törvény (Be.) 605. § (1) bek.] Bírók: Belovai Henriette, Szabó Éva, Török Zsolt

A határozat elvi tartalma:

Tény, hogy a másodfokú bíróság eljárásának legkevesebb eljárási garanciát biztosító, legegyszerűbb, ezáltal legszűkebb körben érvényesülő eljárási formája a tanácsülés. Erre figyelemmel ezek körét a büntetőeljárási törvény taxatíve sorolja fel. A Be. 598. § (1) bekezdés b) pontja értelmében a másodfokú bíróság tanácsülésen határoz a vádlott felmentéséről, azaz tanácsülésen van lehetőség a fellebbezés elbírálására, ha annak eredményeként a fellebbezéssel érintett terhelt felmentéséről határoz a másodfokú bíróság. Ilyen esetben a fellebbezés érdemi, tartalmi elbírálására kerül sor, azonban ezen esetek eredményezik a terhelt számára a lehető legkedvezőbb döntést, így értelemszerűen kizárható, hogy az eljárási garanciák - tárgyaláshoz való jogának, illetve védekezésének előadásához fűződő jogának - csorbulása tényleges jogsérelem előidézéséhez vezetne. Az ügyben a pótmagánvádló maradéktalanul kifejthette jogi álláspontját, amelyet a másodfokú katonai tanács megismert, a vádlottnak és védőnek is kézbesített. A bíróság a favor defensionis (védelem kedvezménye) elvére figyelemmel az a Be. 598. § (1) bekezdés b) pontja kógens rendelkezésének alkalmazásával is igyekezett a terhelt hátrányos helyzetét kiküszöbölni.

A Be. 598. § (5) bekezdése értelmében, ha a tanács elnöke a (2) bekezdésben meghatározott esetben hivatalból nem tűzött ki nyilvános ülést, akkor van lehetőség az észrevétel előterjesztésére rendelkezésre álló határidő alatt nyilvános ülés kitűzésének indítványozására. Ebben az esetben az indítványnak köteles a másodfokú bíróság eleget tenni. Jelen esetben - a fentebb írtak szerint - a tanácsülés kitűzésére nem a Be. 598. § (2) bekezdése alapján került sor, hanem a Be. 598. § (1) bekezdés b) pontjára figyelemmel, ezért nyilvános ülés kitűzése indítványozásának hiányzik a törvényi alapja. A fellebbviteli bíróság tehát a favor defensionis elvére és a büntetőeljárási törvény korábban idézett kógens rendelkezésére figyelemmel tartott az ügyben tanácsülést, nem adva helyt a nyilvános ülés tartására irányuló pótmagánvádlói és jogi képviselői indítványnak.

Nem róható a vádlott terhére a Btk. 195. §-ába ütköző kényszerítés bűntettének kísérlete azon tényállás alapján, mely szerint a vádlott az oltás elmulasztásának következményeiről adott tájékoztatást az érintettek részére. A tájékoztatás, amely megfelelt az 599/2021. (X. 28.) kormányrendelet és az 54/2020. (X. 29.) HM utasítás, valamint a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény (Hjt.) releváns rendelkezéseinek, illetve a Magyar Honvédség Parancsnoksága által kiadott állásfoglalásnak, sem fenyegetés, sem pedig erőszak kifejtésének megállapítására nem ad alapot. Ezért a kényszerítés törvényi tényállási elemeinek teljessége fel sem merülhet.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék Kb.67/2022/22., Fővárosi Ítélőtábla Kbf.57/2022/8., 3222/2024. (VI. 25.) AB határozat, *Fővárosi Ítélőtábla Kbf.34/2024/11.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla 2

6K.Kbf.34/2024/11/II

Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa

6.Kbf.34/2024/11.

A Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2024. szeptember 6. napján megtartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A kényszerítés bűntettének kísérlete miatt Terhelt1 vádlott ellen indított büntetőügyben a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa 2022. november 8. napján kihirdetett 42.Kb.67/2022. számú ítéletét helybenhagyja.

I n d o k o l á s

[1] A Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa a 2022. november 8. napján kihirdetett 42.Kb.67/2022. számú ítéletével Terhelt1 vádlottat az ellene a Btk. 195. §-ába ütköző kényszerítés bűntettének kísérlete miatt emelt vád alól felmentette, egyben kötelezte a pótmagánvádlót az ügyben felmerült 39.680 Ft bűnügyi költség megfizetésére.

[2] A tárgyaláson a pótmagánvádló és jogi képviselője egyaránt három munkanap gondolkodási időt tartottak fenn, majd a törvényes határidőn belül mindkettőjük által aláírt iraton fellebbezést jelentettek be a vádlott bűnösségének megállapítása érdekében. A vádlott és védője a kihirdetett ítéletet tudomásul vették.

[3] A pótmagánvádló és jogi képviselője a Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsánál előterjesztették fellebbezésük részletes írásbeli indokolását, melyben kifejtették, hogy az elsőfokú bíróság a tényállást érdemben helyesen állapította meg, azonban a megállapított tényeket az irányadó jogszabályi környezettel nem megfelelően ütköztette, ezért a levont jogi következtetései okszerűtlenek, melyek az elsőfokú ítélet megalapozatlanságát eredményezik. A beadvány a jogszabályi környezet elemzése körében rögzíti, hogy a Hjt. 23. § (2) bekezdése a más kereső tevékenységet, mint egy korlátozható alapvető jogot rögzít az állomány tagja számára, továbbá, hogy bár a törvény a más kereső tevékenységet a munkáltatói jogkört gyakorló előzetes engedélyéhez köti, de a szellemi tevékenység és a közérdekű önkéntes tevékenység tekintetében kivételt tesz. Felhívta a figyelmet arra, hogy a munkáltatói jogkört gyakorló számára a Hjt. 81. § (7) bekezdése mérlegelési jogkört biztosít az előzetes engedély megadása vagy elutasítása kapcsán, amely a jogkört gyakorló számára egyszersmind jog és kötelezettség a szolgálati érdek figyelembevételével. Ha a más kereső tevékenység ellentétes a honvédelmi érdekkel, akkor nem engedélyezhető, minden más esetben azonban fennáll ez a kötelezettség. A pótmagánvádló és jogi képviselője által kifejtett álláspont szerint így nincs jelentősége annak, hogy a munkáltató1 Parancsnokságának mi volt az álláspontja az oltást megtagadó katonák más kereső tevékenységével kapcsolatban, mert a törvényben az szerepel, hogy mérlegelés alapján kell a döntést meghozni, és a honvédség a mérlegelés mellőzésére törvényi felhatalmazást nem kapott. Utaltak továbbá arra, hogy az 599/2021. (X. 28.) Korm. rendelet nem tartalmaz rendelkezést a fizetés nélküli szabadság idejére vonatkozóan a más keresőtevékenységről. Ebből következően a jogalkotó szándéka nem terjedt ki a más kereső tevékenység folytatására vonatkozó jog korlátozására. Álláspontjuk szerint jogellenes volt a mérlegelés lefolytatásának mellőzése, mert a honvédségnek nem volt arra törvényadta lehetősége. A munkáltató1 Parancsnokának álláspontja jogellenes volt, ebből következően a vádlott által adott tájékoztatás is. A jogellenesség tényét Rolkó ezredes tudatának át kellett fognia. A pótmagánvádló és jogi képviselője fellebbezésük indokolásában utaltak arra, hogy a COVID-19 világjárványhoz kapcsolódóan az oltások egészségügyi kockázatának megítélése ma sem egyértelmű. Kiemelték, hogy több ország hadserege visszavonta az oltási kötelezettséget, míg néhány ország hadserege azt eleve el sem rendelte. A fentiekre figyelemmel elsődlegesen arra tettek indítványt, hogy a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletet változtassa meg akként, hogy állapítsa meg a vádlott bűnösségét kényszerítés bűntettének kísérletében és vele szemben pénzbüntetést szabjon ki. Másodsorban az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását indítványozták.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!