Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Bfv.1340/2015/7. számú precedensképes határozata csalás bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 373. §, 416. §, 426. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 396. §] Bírók: Feleky István, Molnár Gábor Miklós, Tuba István

A határozat elvi tartalma:

I. Az adóbevallás szempontjából a könyvelő quasi teljesítési segéd, hiszen az adóbevallás az adóalany kötelezettsége, s így az adóbevallás elmulasztásáért vagy valótlan tartalmú adóbevallás benyújtásért is felelős. II. A korábbi eljárási szabály szerint végzett eljárási cselekmény akkor is érvényes, ha ezt egy újabb eljárási szabály másként szabályozza. A Be. 605. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezést ugyanis az ítélkezési gyakorlat nemcsak a büntetőeljárást szabályozó korábbi és újabb törvények egészének viszonylatában értelmezi, hanem egyazon törvényen belül is.

Kapcsolódó határozatok:

Veszprémi Törvényszék B.545/2008/145., Győri Ítélőtábla Bf.24/2014/10., *Kúria Bfv.1340/2015/7.*, Kúria Bfv.220/2015/2.

***********

KÚRIA

Bfv.II.1340/2015/7.szám

A Kúria Budapesten, a 2016. év február hó 17. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A csalás bűntette és más bűncselekmények miatt I.r. terhelt és társai ellen folyamatban volt büntetőügyben az I. rendű terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Veszprémi Törvényszék 9.B.545/2008/145. számú ítéletét és a Győri Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság Bf.24/2014/10. számú ítéletét I. rendű terhelt tekintetében hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

I.

A Veszprémi Törvényszék a 2013. december 6. napján tartott tárgyaláson meghozott és kihirdetett 9.B.545/2008/145. számú ítéletével I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki 2 rendbeli - ebből 1 esetben tettesként, tényállás I. pont, 1 esetben bűnsegédként, tényállás IV. pont elkövetett - csalás bűntettében [1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: korábbi Btk.) 318. § (1) bekezdés, (5) bekezdés a) pont], 2 rendbeli - ebből 1 esetben tettesként, tényállás III. pont, 1 esetben bűnsegédként, tényállás IV. pont elkövetett - adócsalás bűntettében [korábbi Btk. 310. § (1) bekezdés, (3) bekezdés], magánokirat-hamisítás vétségében (korábbi Btk. 276. § - tényállás III. pont), bűnsegédként, folytatólagosan elkövetett csalás bűntettének kísérletében [korábbi Btk. 318. § (1) bekezdés, (6) bekezdés a) pont - tényállás VII. pont] és bűnsegédként elkövetett csődbűntettben [korábbi Btk. 290. § (1) bekezdés d) pont - tényállás IX. pont].

Ezért őt - halmazati büntetésül - 3 év 8 hónap börtönbüntetésre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte. Rendelkezett továbbá a bűnügyi költségről.

A védelmi fellebbezések alapján másodfokon eljárt Győri Ítélőtábla a 2014. szeptember 10. napján tartott nyilvános ülésen meghozott és kihirdetett Bf.24/2014/10. számú ítéletével I. rendű terhelt tekintetében az elsőfokú ítéletet megváltoztatta:

- cselekményeit felbujtóként elkövetett csalás bűntettének [2012. évi C. törvény (a továbbiakban: hatályos Btk.) 373. § (1) bekezdés, (3) bekezdés a) pont - tényállás I. pont], költségvetési csalás bűntettének [hatályos Btk. 396. § (1) bekezdés a) pont, (3) bekezdés a) pont - tényállás III. pont], hamis magánokirat felhasználása vétségének (hatályos Btk. 345. § - tényállás III. pont), felbujtóként elkövetett költségvetési csalás bűntettének [hatályos Btk. 396. § 1) bekezdés a) pont, (3) bekezdés a) pont - tényállás IV. pont], felbujtóként elkövetett költségvetési csalás bűntette kísérletének [hatályos Btk. 396. § (1) bekezdés a) pont, (4) bekezdés a) pont - tényállás VII. pont] és felbujtóként elkövetett csődbűncselekmény bűntettének [hatályos Btk. 404. § (1) bekezdés c) pont - tényállás IX. pont] minősítette;

- ezért őt, halmazati büntetésül, 2 év 9 hónap börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte;

- a szabadságvesztésből a büntetés kétharmad részének kitöltését követő nap bocsátható legkorábban feltételes szabadságra;

egyebekben az I. rendű terhelt tekintetében azzal hagyta helyben az elsőfokú ítéletet, hogy korrigálta a tárgyalási napok megjelölését, és egyes személyi körülményeket.

II.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata (alapítélet) ellen az I. rendű terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) és c) pontja alapján arra hivatkozással, hogy az I. rendű terhelt bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor és a bíróságok az indokolási kötelezettségüket is elmulasztották.

A védő indítványa szerint a jogerős ügydöntő határozat indokolása súlyos hiányosságokban szenved, mert a tárgyalás során meghallgatott (helyesen: kihallgatott) tanúk jelentős részét meg sem említi az ítélet, nyilatkozatuk (helyesen: vallomásuk) tartalmát így nem is értékeli, nem veti össze azokat egymással és az egyéb tényekkel, bizonyítékokkal. Példaként a bíróság által kihallgatott ... könyvelőt hozza föl, aki a saját szerepéről önkritikusan vallott, ennek a körülménynek azonban az I. rendű terhelt felelősségére gyakorolt hatásáról az indokolás nem szól.

A védő szerint az elsőfokú bíróság megszegte azon kötelezettségét is, hogy a terhelt törvényes határidőn belül benyújtott indítványa ellenére nem rendelt ki más szakértőt.

A védő kijelentette, hogy kizárólag a minősítést, és azzal összefüggésben a büntetéskiszabást támadja. Azt állította, hogy megállapított tényállásból nem következik a minősítés. Ennek alátámasztására kifejtette, hogy az elkövető tudattartalmát érintő - jogi fogalmak formájában megjelenő - következtetések a jogi értékelés körébe tartoznak, amelyek a másodfokú eljárásban (és a felülvizsgálat során) a megalapozatlanság kiküszöbölése kapcsán megfogalmazott kötöttségek nélkül módosíthatók (BH 2005.167.). A célzat, valamint a csalás tényállását illetően a tévedésbe ejtést vagy tévedésben tartást megalapozó szándékosság ebbe a körbe tartozik. Úgyszintén támadhatóak azok a jogkövetkeztetések, amelyek a tényálláshoz kapcsolódóan fogalmazódtak meg (például a jelzáloggal terhelt ingatlan elidegenítését, megterhelését illetően).

A védő szerint a terhelt terhére rótt bűncselekmények tényállási elemei nem valósultak meg, ezért a terhelt felmentését indítványozta az ellene emelt vádak alól

A Legfőbb Ügyészség a BF.1372/2015. számú átiratában a védő felülvizsgálati indítványát részben a törvényben kizártnak, érdemben pedig alaptalannak találta.

Kifejtette, hogy a Be. 416. §-a (1) bekezdésének c) és d) pontjaiban írt eljárási szabálysértések körén kívül esik a Be. 111. §-ának 2011. július 12. napjáig hatályban volt (4) bekezdésében foglalt rendelkezés megsértése, így emiatt felülvizsgálatnak nincs helye.

A Be. 423. §-ának (1) bekezdése szerint a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás irányadó, és az nem támadható. A tudati tények tényből tényre következtetéssel állapíthatóak meg (EBH 2012.B.24.), ezek vitatása a tényállás támadását jelenti, ami a törvényben kizárt (BH 2011.3.).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!