Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1985.2.51 I. A kerítés bűncselekménye tényállási elemeként szereplő megszerzés létrejöttéhez a nemi közösülés vagy fajtalanság megtörténte nem szükséges ugyan, de a cselekmény még a kísérleti szakba sem jut, ha az elkövető az általa kiszemelt passzív alannyal a kapcsolatot még nem vette fel, s az a szándékolt nemi cselekményről még nem szerzett tudomást [Btk. 207. § (1) bek., 16. §].

II. A züllött életmódra rábírással elkövetett kiskorú veszélyeztetése akkor állapítható meg, ha huzamosabb időn át tanúsítandó és erkölcsileg súlyos fokban kifogásolható életvitel folytatására történik a ráhatás [Btk. 195. § (2) bek.].

Az első fokú bíróság a vádlottat kerítés bűntettének a kísérletében mondotta ki bűnösnek, ezért mint többszörös visszaesőt főbüntetésül 6 hónapi szabadságvesztésre, mellékbüntetésül pedig 3 évre a közügyektől eltiltásra ítélte, végül a korábbi szabadságvesztéséből engedélyezett feltételes szabadságot megszüntette.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A nős, kétgyermekes, gépkocsivezető foglalkozású, érettségizett, vádlott pszichopátiája egyenetlen életvezetésben, hangulati életének zavarában, kritikátlan cselekedetekben nyilvánul meg. Pszichopátiája az elmebetegség szintjét nem éri el.

A vádlott nem sokkal utolsó büntetéséből történt feltételes szabadságra bocsátása után ismerkedett meg a 16 és 18 éves fiúkkal, akik a vádlott kezdeményezésére hozzájárultak ahhoz, hogy róluk erotikus pózban fényképfelvételeket készítsen. Fotózás közben szóba került, hogy a vádlott a fényképek segítségével - gépkocsiját felhasználva - nőket szerez a számukra. Említette, hogy vidéken ismer egy "Dzsina" becenevű nőt, aki hajlandó közösülni anyagi ellenszolgáltatásért.

A vádlott több alkalommal levitte a fiúkat vidékre, ahol kereste számukra a "Dzsina" becenevű nőismerősét, őt azonban egyik esetben sem találta meg. Így vele sem ő (a vádlott), sem a fiúk nem találkoztak; a vádlott terveiről az említett nő nem szerzett tudomást.

A vádlottnak anyagi előnye származott az ügyből, mert az egyik fiú ingyen javította a gépkocsiját, és a benzinköltséget is a fiúk fedezték.

A megyei bíróság az első fokú bíróság ítéletének tényállását megalapozottnak találta. Tévedett azonban az első fokú bíróság, amikor a vádlott bűnösségét a kerítés bűntettének kísérletében [Btk. 207. § (1) bek., 16. §] megállapítandónak látta. Ennek a bűncselekménynek a törvényi tényállását az valósítja meg, aki haszonszerzés céljából valakit közösülésre vagy fajtalanságra (természetelleni fajtalanságra) másnak megszerez.

A vonatkozó miniszteri indokolás egyértelmű eligazítást ad a tekintetben, hogy a bűncselekmény elkövetője, illetve sértettje (a passzív alany) nemcsak nő, hanem férfi is lehet; továbbá hogy a "másnak megszerzés" tágabb fogalom, mint a közösülésre vagy fajtalanságra rábírás, mivel minden olyan lehetőséget átfog, amellyel a kerítő lehetőséget teremt mások nemi kapcsolatára.

A "megszerzés" mint tényállási elem megvalósulásához, illetve a kerítés befejezettségéhez nem szükséges a nemi kapcsolatnak, azaz a közösülésnek, illetve fajtalanságnak a megtörténte: a bűncselekmény befejezett már akkor, amikor az elkövető (a tettes) a harmadik személy számára a passzív alannyal való nemi cselekmény közvetlen lehetőségét létrehozza, megteremti.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!