BH 1985.5.170 A puszta kézzel támadó személlyel szemben kés használata általában kizárttá teszi a jogos védelem megállapítását [Btk. 166. §, 29. §].
A megyei bíróság emberölés bűntettének kísérlete és súlyos testi sértés bűntettének kísérlete miatt halmazati büntetésül 5 évi szabadságvesztésre és a közügyektől 5 évi eltiltásra ítélte a vádlottat, egyben elrendelte a kényszergyógyítását.
Az első fokú ítéletben megállapított tényállás lényege szerint a 8 általános iskolai osztályt végzett, segédmunkás foglalkozású vádlott személyiségzavarban szenved. Amorális alkoholista pszichopata, primitív intellektusú személyiség, a beszámítási képessége azonban a jelen büntető ügy vonatkozásában nem volt korlátozott.
A vádlott a feleségével olyan házban lakik, amelynek udvarában levő épületekben összesen 23 család lakása található. A vádlott lakásával szemben levő épületben él F-né és a fia, S. sértett. Ugyanabban a házban lakik F-né népes családja is.
A vádlott és F-ék között korábban azért volt nézeteltérés, mert F-ék két kutyát tartanak, s azokat esetenként szabadon engedik, és a kutyák több esetben megugatták a vádlottat.
A vádbeli napon a vádlott több helyen italt fogyasztott, s amikor késő este hazatért, a szeszes italtól közepesen befolyásolt állapotban volt.
A sértettek kutyái megugatták a hazatérő vádlottat, és a fiatalabb, szabadon levő kutya odarohant a vádlotthoz. A vádlott ekkor belépett a lakásába, egy korbácsot vett magához, azzal a kutyák felé csapkodott.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!