Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 1999.148 Ha a munkavállaló további munkavégzésre irányuló jogviszonyt létesít, mindaddig, amíg ennek bejelentésére vonatkozó kötelezettségének nem tesz eleget, a rendkívüli felmondás közlésére megállapított szubjektív és objektív határidő nem kezdődik el [Mt. 96. §, 108. §].

A felperesek határozatlan idejű munkaviszonyát az alperes 1995. június 22-én rendkívüli felmondással megszüntette azzal az indokolással, hogy a felperesek az alperessel azonos tevékenységi körű kft. tagjai, ez sérti az alperes gazdasági érdekeit, és felperesek az előzetes bejelentési kötelezettségüknek sem tettek eleget.

A felperesek kereseti kérelme a rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítására, elmaradt munkabérük és kétszeres végkielégítés megfizetésére irányult.

A munkaügyi bíróság ítéletével a felperesek keresetének helyt adott, a rendkívüli felmondásokat hatálytalanította és az alperest meghatározott összegek megfizetésére kötelezte.

A munkaügyi bíróság megállapította, hogy a felperesek 1994. november 1-jén megalakították a kft.-t, amelynek tulajdonosai a felperesek és az ügyvezető R. J. fia, tevékenységi köre pedig azonos az alperesével. A bizonyítékok mérlegelése alapján a bíróság arra következtetett, hogy az alperes magyarországi pénzügyi vezetője 1995. június 3-án, a sz.-i C. szerviz és szalon avatásán R. J.-től szerzett tudomást a kft.-ről, illetve felperesek kft.-tagságáról. A pénzügyi vezető ezt követően - csak amikor a raktárvezető a szerszámfelhasználást összefüggésbe hozta a felperesek kft. tagságával - 1995. június 20-án vizsgálta meg a kft. cégbírósági bejegyzését, majd 1995. június 21-én értesítette az alperes ügyvezetőjét és 1995. június 22-én, illetve 23-án adták át - illetve postára - felpereseknek német és magyar nyelven a felmondó intézkedést. Tényként állapította meg továbbá a bíróság a tanúvallomások alapján azt is, hogy a kft.-ben a felperesek jövedelemszerző munkát nem végeztek.

Mindezek alapján az elsőfokú bíróság a rendkívüli felmondásokat jogellenesnek találta. Álláspontja szerint az alperes elmulasztotta a három napos szubjektív határidőt, gazdasági érdekeinek veszélyeztetése sem volt megállapítható. A bíróság a bejelentési kötelezettség elmulasztására vonatkozó felmondási okot sem találta alaposnak, mert megítélése szerint a kft. alapításával felperesek nem létesítettek munkavégzésre irányuló jogviszonyt.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperesek keresetét elutasította.

A másodfokú bíróság a tényállás kiegészítéseként megállapította, hogy a kft. társasági szerződése szerint a felperesek társasági tagokként (villanyszerelőként) személyes közreműködésre vállaltak kötelezettséget havi 10 000 forint díjazásért, és ténylegesen végeztek is ilyen jellegű munkát.

A kiegészített tényállás alapján a másodfokú bíróság nem értett egyet az elsőfokú bíróság érdemi döntésével. Megállapította, hogy felpereseket a személyes közreműködésükre tekintettel bejelentési kötelezettség terhelte társasági tagságukról (Mt. 108. §), és megszegték az Mt. 3. § (3) bekezdéséből eredő kötelezettségüket is. A bejelentés elmulasztása "állapotcselekménynek" minősül, ezért az objektív határidő elmulasztása nem jöhet szóba. A másodfokú bíróság szerint az elsőfokú bíróság a tudomásszerzés tényére a bizonyítékok téves és okszerűtlen mérlegeléssel következtetett. A tanúvallomások alapján egyértelműen nem nyert bizonyítást, hogy 1995. június 3-án komolyan értékelhető adat jutott volna a pénzügyi vezető tudomására. A meghallgatott tanúk erre vonatkozóan csupán véleményüket mondták el. Ezért a másodfokú bíróság megállapította, hogy 1995. június 19-20-a körül - az anyagfelhasználással kapcsolatos szóbeszéd alapján - merült fel felperesekkel szemben a gyanú, ezt követően pedig nem vitásan a szükséges intézkedéseket az ügy kivizsgálására és a munkáltatói jogkör gyakorlójának értesítésére haladéktalanul megtette. Ennélfogva az 1995. június 22-én közölt, illetve 23-án postára adott rendkívüli felmondásokat határidőn belül kiadott intézkedésnek fogadta el.

A felperesek felülvizsgálati kérelmükben lényegében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az első fokú ítélet helybenhagyását kérték.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A másodfokú bíróság a tudomásszerzéssel kapcsolatban a gyanú felmerülésének időpontjára vonatkozóan a felülvizsgálati kérelemben említett tanúvallomásokat egybevetve és értékelve, és azokat meggyőződése szerint elbírálva vonta le következtetését. E következtetés - a per adatai szerint - nem kirívóan okszerűtlen, a bíróság mérlegelése a Pp. 206. §-a (1) bekezdésének megfelel. A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletben kifejtett helytálló indokoláson túlmenően utal arra, hogy az alperes által sem vitatott tényállás szerint a tudomásszerzés alapjául szolgáló kijelentést R. J. tette. A tanú által megjelölt egyetlen kijelentése pedig nem tartalmaz olyan állítást, hogy a felperesek a kft. tagjai. Továbbá a bíróság következtetését alátámasztja az a körülmény is, hogy a fenti kijelentés nem egy megbeszélésen, hanem kötetlen fogadáson, "csevegés" közben hangzott el.

Mindezek figyelembevételével a bizonyítékok kirívóan okszerűtlen mérlegelésére vonatkozó felülvizsgálati támadást a Legfelsőbb Bíróság nem találta alaposnak.

A rendkívüli felmondási jog gyakorlására előírt szubjektív és objektív határidő elmulasztására vonatkozó felülvizsgálati álláspont téves. A felperesek terhére rótt kötelezettségszegés, a versenytevékenység tekintetében a bejelentési kötelezettség elmulasztása folyamatosan fennállt mindaddig, amíg e kötelezettségüknek nem tettek eleget. Minthogy a rendkívüli felmondás időpontjáig ennek nem tettek eleget, tehát folyamatosan fennállt ez a felmondási ok, sem a szubjektív, sem az objektív határidő elmulasztása nem következett be.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság jogszabálysértés hiányában a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Mfv. I. 10. 900/1998/3. sz.)