Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1998.4.176 Az örökös közreműködése nem teszi - nem teheti - érvénytelenné az öröklési szerződést, így nincs kellő jogi indoka annak, hogy a hozzátartozója bármilyen közreműködése érvénytelenségre vezessen [Ptk. 632. §, 649. §, 656. §].

R. I. örökhagyó és egyik fia: az alperes 1989. december 30-án öröklési szerződést kötöttek; a szerződés egyik tanúja az alperes házastársa volt.

Az örökhagyó 1992. május 7-én bekövetkezett halála után indult hagyatéki eljárásban a közjegyző végzésével a hagyatékot az öröklési szerződés alapján az alperesnek adta át.

A felperesek keresetükben az öröklési szerződés érvénytelenségének megállapítását - egyebek mellett - abból az okból is kérték, hogy az alperes házastársának tanúkénti közreműködése folytán az a Ptk. 632. §-ának (1) bekezdésébe ütközik, és ezért érvénytelen.

Az elsőfokú bíróság (kiegészített) ítéletével a keresetnek helyt adott, és megállapította, hogy az 1989. december 30-án kötött öröklési szerződés érvénytelen. Az ítélet indokolásában kiemelte: "az örökhagyó és a szerződéses örökös a Ptk. 205. §-ának (3) bekezdése alapján a szerződés megkötésénél együttműködni kötelesek, és a szerződés a 205.§ (1) bekezdése alapján az egybehangzó akaratnyilvánításukkal jön létre. Ugyanakkor a szerződéses tanúk aláírása nem azért szükséges, hogy valamilyen többletmagatartást valósítsanak meg a szerződő felek akaratához képest." A tanúk szerepe az, hogy az örökhagyók aláírását igazolják és "ezen keresztül azt is, hogy az örökhagyó szabad, befolyástól mentes akarattal írta alá a szerződést". A Ptk. 632. §-ának (1) bekezdésében a törvényalkotó valójában "azt a követelményt fogalmazta meg, hogy a juttatásban részesülő személytől teljesen független személyek legyenek a tanúk, akik az örökhagyó halála után is igazolni tudják az örökhagyó aláírását és ezen keresztül szerződéses akaratát. Ebből, valamint abból, hogy a Ptk. 656. §-a kifejezetten meghatározza, hogy mely eltéréseket kell alkalmazni az öröklési szerződések érvényességére, a Ptk. írásbeli végrendeletre vonatkozó 632. §-ának (1) bekezdését alkalmazni kell az öröklési szerződésre."

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, és a keresetet elutasította. Ítélete indokolásában abból indult ki, hogy a Ptk. 656. §-a szerint "az öröklési szerződésre akkor is a más által írt végrendelet alakiságai irányadók, ha az valamelyik fél saját kézírásával készült". A végrendelet alakiságaira vonatkozó szabályokat a Ptk. 629. §-a határozza meg, és ezeknek az alakiságoknak a perbeni öröklési szerződés megfelel. A Ptk. 632. §-ának (1) bekezdése az öröklési szerződésre már abból az okból sem alkalmazható, "mert nem tartozik a végrendelet alaki érvényességi feltételei körébe, hiszen az alaki érvényességi kellékeket kiterjesztően értelmezni nem lehet". Ugyanakkor az öröklési szerződés "az örökhagyó és a szerződéses örökös egybehangzó akaratnyilvánításával jön létre. Vagyis a felek együttesen határozzák meg a szerződés tartalmát, a szerződés megkötésénél pedig együttműködni kötelesek. A szerződéses örökös közreműködése nélkül a szerződés nem jöhet létre, az örökös közreműködése a szerződést nem teheti érvénytelenné. Ha pedig a szerződéses örökös köteles a szerződés tartalmának meghatározásában részt venni, ennél többet az ő érdekkörében közreműködő hozzátartozója sem tehet".

A jogerős ítélet ellen a felperesek felülvizsgálati kérelmeket nyújtottak be, és a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezésével az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérték. Álláspontjuk szerint helytálló az elsőfokú bíróságnak a tanúk fokozott szerepére vonatkozó okfejtése, és ehhez képest a Ptk. 632. §-ának (1) bekezdésének alkalmazása szempontjából különbséget kell tenni a szerződéses örökös hozzátartozójának a szerződésnél való közreműködése, illetőleg tanúkénti eljárása között. "Nem mosható egybe a szerződés létrehozásában közreműködő szereplők és a szerződés jogszerű létrejöttének tényét tanúsító kívülálló személyek jogi szerepe, aminek következtében automatikusan nem terjeszthető ki az egyikre vonatkozó szabály a másik irányába is." Kiemelték, hogy a Ptk. 632. §-a kógens szabályának félretétele valójában törvénysértő.

Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte, a döntést mindenben helytállónak tartotta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!