Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Bicskei Járásbíróság G.20223/2013/25. számú határozata tartozás megfizetése tárgyában.

A Bicskei Járásbíróság dr. X ügyvéd által képviselt felperes neve. (felperes címe) felperesnek - dr. Y ügyvéd által képviselt alperes neve. (alperes címe) alperes ellen 6.735.445 Ft és járulékai megfizetése iránt indított perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A bíróság kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 nap alatt 5.612.871 (ötmillió-hatszáztizenkettőezer-nyolcszázhetvenegy) Ft tőkét, továbbá ezen összeg után 2013. március 14. napjától 2013. június 30. napjáig a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat 7 (hét) %-val növelt késedelmi kamatát, míg 2013. július 1. napjától a kifizetésig a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat 8 (nyolc) %-val növelt késedelmi kamatát, továbbá 590.000 (ötszázkilencvenezer) Ft perköltséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Székesfehérvári Törvényszékhez címzett, de a Bicskei Járásbíróságon 3 példányban benyújtott fellebbezésnek van helye.

A bíróság tájékoztatja a feleket arról, hogy ha a fellebbezés a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a fellebbezés a teljesítési határidővel kapcsolatos, a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul, kérhetik fellebbezési tárgyalás tartását. Ellenkező esetben a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el. A Törvényszék a felsorolt eseteken kívül akkor is tárgyaláson kívül bírálja el a fellebbezést, ha ezt a felek közösen kérték.

I n d o k o l á s :

A bíróság a felek nyilatkozata, a 2010. február 17. napján kelt vállalkozási szerződés, ennek 2012. március 1. napján kelt módosítása, az alperes 2012. december 20. napján kelt felmondása, a Magyar Posta Zrt. 9/II. és 12. sorszám alatti tájékoztatása, VA és BZ tanúk vallomása és a per egyéb adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felek 2010. február 17. napján vállalkozási szerződést kötöttek 2010. március 3. napjától kezdődően határozatlan időtartamra, miszerint a felperes az alperes áruházainak területén takarítási munkákat végez. A felperes a szerződés alapján a az 1. pontban körülírt és 1. számú mellékletben részletesen megjelölt feladatok hiánytalan elvégzéséért az 1. számú mellékletben megjelölt vállalkozási díjra jogosult. Rögzítették, hogy a szerződést a felek rendes felmondás útján -30 napra- bármikor megszüntethetik. A felek ugyanakkor a 6. pontban kikötötték, hogy a szerződés bármely módon történő megszüntetése esetén az csak akkor érvényes, ha a felek a 7. pont szerinti módon továbbítják. A 7. pontban pedig kikötötték, hogy a szerződés kizárólag írásban, a felek közös megegyezésével és cégszerű aláírásával módosítható: írásban megküldöttnek tekintik a felek a postai úton megküldött és átvett ajánlott tértivevényes levelet, az igazoltan feladott és átvett telefaxot, e-mailt. A 10. pontban rögzítették, ha a szerződő felek valamelyike előreláthatóan nem tud szerződésszerűen teljesíteni, köteles a másik felet az akadály felmerülése után annak megjelölésével haladéktalanul, de legkésőbb két napon belül értesíteni. A vállalkozási szerződést a felek 2012. március 1. napján módosították mind a vállalkozói feladat, mind pedig a vállalkozói díj tekintetében.

Az alperes az üzleti gyakorlatában e-mail útján soha nem közölt felmondást az üzletfeleivel, a felek szerződésben kikötötték ugyan a telefax úton történő kézbesítést, azonban az alperes számára nem volt ismeretes a felperes telefax száma, illetőleg ilyen elérhetőséget a felperestől nem is kért.

Az alperes 2012. december közepétől több más vállalkozótól árajánlatot kért be az áruházaiban végzendő takarítási munkákra, majd még a karácsonyi ünnepek előtt kiválasztotta az új vállalkozót a fenti feladatok ellátására.

Az alperes a 2012. december 20. napján kelt rendes felmondásában -melyet 2012. december 21. napján elsőbbségi úton adott postára- 30 napos felmondási határidővel, 2013. február 1. napjára megszüntette a felek közt fennálló vállalkozási szerződést. Az alperes számára kétséges volt a felmondás postai úton és megfelelő időben történő kézbesítése, ezért azt futárcéggel is kézbesíttetni kívánta a felperes részére. A megbízott futár 2013. január 2. napján a felperes Budapest székhelyén eredménytelenül kísérelte meg a kézbesítést, mivel ott senkit sem talált. Ezt követően a futár telefonon felhívta a felperes BZ nevű munkatársát, aki közölte, hogy ezen idő szerint a felperes székhelyén senki sem tartózkodik. Ezt követően az alperes utasítására a futár a felperes ügyvezetőjének -cégkivonatban szereplő- Budapest lakcímére vitte a felmondást, ahol azt a felperesi ügyvezetővel rokoni viszonyban nem álló JR vette át.

A Magyar Posta Zrt. az alperes felmondásának kézbesítését első alkalommal 2012. december 27. napján kísérelte meg, átvevő hiányában a felperes székhelyén értesítést hagyott hátra. A Magyar Posta Zrt. a második kézbesítési kísérletet elmulasztotta, így a felmondást 2013. január 14. napján a felperes részéről BZ tanú átvette. A felperes székhelyén névvel ellátott levélszekrény található, a cégnév a bejárati ajtón is szerepel, a csengő működik. Azonban a Magyar Posta Zrt. részéről a felperes részére korábban sem sikerült a székhelyen sikeres kézbesítést véghezvinni, mivel a felperes részéről nem tartózkodtak a címhelyen.

Az alperes részéről a felperesi céggel VA tanú tartotta a kapcsolatot, aki 2012. decemberében, 2013. januárjában több ízben konzultált a felperes kapcsolattartó munkatársával, BZ tanúval. BZ tanú 2012. december 28. napján e-mailben tájékoztatta VA tanú értékesítési munkatárson keresztül az alperest, hogy 2013. január 20. napjáig tartó karbantartás miatt a számítógépes rendszerük e-mail üzeneteket nem fogad, azt levélpostai úton küldjék meg a felperes részére.

A felperes 2014. február 1-től a szerződés szerint szolgáltatást nyújtani nem tudott, ugyan a munkaterületen megjelent, de ott ekkor már az alperessel szerződött új vállalkozó vonult fel.

A felperes leszállított keresetében 5.612.871 Ft tőke és ennek 2013. március 14. napjától járó Ptk. 301/A. § szerinti késedelmi kamatát, valamint a perköltség megfizetését kérte az alperestől, felmondási időre járó vállalkozási díj jogcímén. Hivatkozott arra, hogy a felmondást 2014. február 14. napján vette át, így a szerződés 2013. március 14. napján került megszüntetésre, így tehát a felek között 2013. március 14. napjáig szerződéses jogviszony állt fenn, amelynek alapján ezen időpontig az alperes vállalkozói díjfizetésre volt köteles.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, a módosított kereset összegszerűségét egyáltalán nem vitatta, csupán a kereset jogalapját. Hivatkozott arra, hogy 2013. január 2. napján futár útján közölte a felmondást a felperessel, a felmondás hatályosult, ekként a felek között a szerződés 2013. február 2. napjáig állt fenn. Hivatkozott arra, hogy jelen per során az alperes megfizette a 2013.február 1. és 2. napjára járó vállalkozói díjat a felperesnek, így álláspontja szerint további tartozása az alperes felé nincs. Hivatkozott arra is, hogy a felperesnek tudomása volt arról, hogy vele a felperes felmondást kíván közölni, ezért rosszhiszeműen nem vette át megfelelő időben az ezt tartalmazó postai küldeményt, illetőleg az alperes 2012. december 28-án kelt tájékoztatásában ezért zárta ki az elektronikus üzenetek fogadását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!