Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/2003. Polgári jogegységi határozat

felszámolási költségként figyelembe vehető összegről

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bíróságának gazdasági szakágú jogegységi tanácsa a Polgári Kollégium vezetője által indítványozott jogegységi eljárásban meghozta a következő

jogegységi határozatot:

A csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló, többször módosított 1991. évi IL. törvény (Cstv.) 57. §-ának (3) bekezdésében foglalt korlátozó rendelkezés nemcsak a munkáltató rendes felmondása esetén, hanem a munkavállaló által történő jogszerű rendkívüli felmondás esetén is alkalmazandó.

Ebből következően a jogszerű rendkívüli felmondással élt munkavállalót megillető végkielégítés, illetve felmentési időre járó átlagkereset összegéből is csak a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) rendelkezései alapján járó összeg vehető figyelembe a Cstv. 57. § (2) bekezdés a) pont szerinti - és így a Cstv. 57. § (1) bekezdés a) pontjába sorolandó - felszámolási költségként, míg az ezt meghaladóan a kollektív szerződésben vagy egyedi munkaszerződésben történt megállapodás alapján járó összeget a Cstv. 57. § (1) bekezdés d) pontjába kell sorolni.

INDOKOLÁS

I.

A Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának vezetője a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. évi LXVI. törvény (Bszi.) 31. § (1) bekezdés a) pontjában írt jogkörében a Bszi. 29. § (1) bekezdés a) pontja alapján az egységes ítélkezési gyakorlat biztosítása érdekében jogegységi eljárás lefolytatására és annak eredményeként jogegységi határozat meghozatalára tett indítványt abban a jogkérdésben, hogy a Cstv. 57. §-ának (3) bekezdése szerinti korlátozó rendelkezés kizárólag a munkáltató rendes felmondása esetén alkalmazható, vagy alkalmazható a munkavállaló által történő rendkívüli felmondás esetén is, amikor az Mt. a jogkövetkezmények tekintetében a munkáltató rendes felmondásához kapcsolódó jogkövetkezményekre utal.

Az indítványozó a jogegységi határozat meghozatalának a szükségességét azzal indokolta, hogy az eldöntendő jogkérdésben a Legfelsőbb Bíróság felszámolási ügyeket elbíráló két tanácsa eltérő gyakorlatot folytat. A VI. jelű tanács több ügyben kifejtett álláspontja szerint a Cstv. 57. §-ának (3) bekezdése szerinti korlátozó rendelkezést - a jogszabályhely megfogalmazásának megfelelően - kizárólag a munkáltató rendes felmondása esetén kell alkalmazni. Ezzel szemben a VIII. jelű tanács - ugyancsak több ügyben elfoglalt - álláspontja szerint a Cstv. 57. §

(3) bekezdés előírását a munkavállaló által történő rendkívüli felmondás esetén is alkalmazni kell, tekintettel arra, hogy az Mt. rendelkezései szerint a munkavállalót ilyen esetben ugyanolyan helyzetbe kell hozni, mintha a munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása folytán szűnt volna meg.

II.

A Bszi. 30. §-ának (1) bekezdése alapján öt tagból álló jogegységi tanács nem nyilvános ülésén a legfőbb ügyész képviselője felszólalásában kifejtette, hogy a Cstv. 57. §-ának (3) bekezdése olyan korlátozó tartalmú rendelkezés, amely nem értelmezhető kiterjesztően. Ebből következően nincs jogszabályi alapja annak, hogy a munkavállaló rendkívüli felmondása esetén a végkielégítést, valamint a felmentési időre járó átlagkeresetet a Cstv. 57. §-ának (3) bekezdése alkalmazásával vegyék a felszámolás költségei között figyelembe.

III.

A Cstv. 57. § (2) bekezdés a) pontja értelmében az 57. § (1) bekezdés a) pontjába sorolandó felszámolási költségnek minősül az adóst terhelő munkabér és egyéb bérjellegű juttatás, ideértve a munkaviszony megszűnésekor járó végkielégítést is. A Cstv. 57. § (3) bekezdés korlátozó rendelkezése folytán azonban a munkáltató rendes felmondása esetén a munkavégzés alóli felmentési időre jutó átlagkereset és végkielégítés összegéből felszámolási költségként legfeljebb olyan összeg vehető figyelembe, amely a munkavállalót az Mt. rendelkezései [92. § (2) bek., 93. § (3) bek., 95. § ] alapján megilletik. Az Mt. 13. § (3) bekezdésének rendelkezése folytán ugyanis nincs akadálya annak, hogy kollektív szerződés, illetve a felek megállapodása a munkavállalóra kedvezőbb módon eltérjen a törvény szabályaitól. Az ily módon magasabb mértékben megállapított végkielégítés, illetve átlagkereset azonban ebben a részében - vagyis a törvényi mértéket meghaladóan - már nem lesz felszámolási költségként - tehát privilegizált követelésként - figyelembe vehető, hanem csak mint magánszemély nem gazdasági tevékenységből eredő más követelése a Cstv. 57. § (1) bekezdés d) pontjába - vagyis sorrendben kedvezőtlenebbül - kerülhet besorolásra.

A Cstv. 57. § (3) bekezdésének tartalma egy összegszerű korlátozás: a jogalkotó a végkielégítésnek, illetve a felmentési időre járó átlagkeresetnek csak a törvényben megállapított mértékét engedi kedvezőbb besorolással figyelembe venni, amivel azt kívánta megakadályozni, hogy egyes munkavállalók a munkáltatóval - különösen a végkielégítés mértékét illetően - kötött előnyös megállapodásaikra tekintettel a többi munkavállalóval (hitelezővel) szemben a kielégítés szempontjából előnyösebb helyzetbe kerülhessenek. A szabályból kitűnő jogelv tehát az, hogy ne lehessen a felek megállapodásán alapuló igényt privilegizált követelésként érvényesíteni, mert ez sértené azoknak a hitelezőknek (munkavállalóknak) az érdekeit, akik nem rendelkeznek ilyen kedvező megállapodással. Kérdés, hogy a Cstv. 57. § (3) bekezdésében említett két juttatás törvényen alapuló, illetve megállapodáson alapuló mértéke tekintetében a besorolás szempontjából tett megkülönböztetés csak a munkáltató rendes felmondása esetére vonatkozik, vagy indokolt ez a megkülönböztetés akkor is, ha a munkavállaló élt rendkívüli felmondással? Más szóval: a Cstv. 57. § (3) bekezdés szerinti korlátozás szempontjából indokolt-e különbséget tenni a munkaviszony megszűnésének e kétféle esete között?

Munkajogi tárgyú hitelezői igények besorolásáról lévén szó a kérdés megválaszolásánál nem hagyhatók figyelmen kívül a munkajogi szabályok és az azokból kitűnő jogelvek, jogalkotói megfontolások. A munkáltató általi rendes felmondás, valamint a munkavállaló részéről történő rendkívüli felmondás két önálló munkajogi jogintézmény, a munkaviszony megszüntetésének két - jogkövetkezményeit tekintve is - eltérő módja. A munkajog azonban éppen a Cstv. 57. §-ának (3) bekezdésében említett két juttatás vagyis a felmentési időre járó átlagkereset, illetőleg a végkielégítés szabályainak alkalmazása szempontjából nem tesz különbséget a munkáltatói rendes felmondás és a munkavállalói rendkívüli felmondás között. Az Mt. 96. §-ának (7) bekezdése értelmében, ha a munkaviszonyt a munkavállaló szünteti meg rendkívüli felmondással a munkáltató köteles részére annyi időre járó átlagkeresetet kifizetni amennyi a munkáltató rendes felmondása esetén járna, továbbá megfelelően alkalmazni kell a végkielégítés szabályait is. A jogalkotó ezzel a törvényi analógiát tartalmazó rendelkezéssel azt kívánta biztosítani, hogy az ott említett két juttatás szempontjából a jogszerű rendkívüli felmondással élt munkavállaló ne kerüljön hátrányosabb helyzetbe annál, mintha a munkáltató mondott volna fel neki. A munkaügyi szabályozásban kifejeződő jogelv egyértelműen az, hogy a jogilag védett érdek - nevezetesen a munkaviszonya önhibáján kívül történt megszűnése miatt jövedelem nélkül maradt munkavállalók átmeneti ellátásának a biztosítása - azonossága folytán nem indokolt különbséget tenni a tárgyalt két juttatás szempontjából a munkaviszony megszűnésének említett két esete között.

A jogegységi tanács álláspontja szerint a munkajogi szabályozásban kifejezésre jutó jogelvet és törvényi analógiát indokolt alapul venni a Cstv. 57. § (3) bekezdése szabályának az értelmezésekor is. A munkáltató felszámolás alá kerülése ugyanis nem jelent olyan változást, amely a munkavállalók között a munkaviszony megszűnésének szóban levő két módja szerinti megkülönböztetést tenne indokolttá. Ha a gazdálkodás rendes menete alatt a munkajogi szabályozás a végkielégítés, illetve a felmentési időre járó átlagkereset szempontjából nem tesz különbséget a munkáltatók jogi helyzetében a szerint, hogy munkaviszonyuk saját rendkívüli felmondásuk, vagy a munkáltató rendes felmondása folytán szűnt meg, akkor semmi sem indokolja azt, hogy a felszámolási eljárás során a rendkívüli felmondással élő munkavállaló a besorolás tekintetében kedvezőbb helyzetbe kerüljön.

Ha ugyanis szó szerinti jogértelmezéssel a Cstv. 57. § (3) bekezdés korlátozó rendelkezését csak a munkáltató rendes felmondása esetére vonatkoztatnánk, akkor ez azzal a nem kívánt eredménnyel járhatna, hogy azok a munkavállalók, akik a munkáltatói rendes felmondást meg nem várva jogszerű rendkívüli felmondással élnek, a Cstv. 57. § (1) bekezdés a) pontja szerinti privilegizált besorolás folytán a kollektív szerződés vagy egyedi megállapodás szerinti teljes mértékben juthatnának hozzá a végkielégítéshez, valamint a felmentési időre járó átlagkeresethez. Azoknak a munkavállalóknak pedig, akik megvárják a munkáltató rendes felmondását, erre csak a törvény szerinti mértékben lenne esélyük, mert az azt meghaladó igényük már a Cstv. 57. § (1) bekezdés d) pontja szerinti hátrányosabb besorolásba kerül.

A felszámolási eljárás során az elsődlegesen érvényesülő szempont a hitelezők védelme, és ezt kell szem előtt tartani a felszámolási jogszabályok értelmezése során is. A Cstv. 57. § (3) bekezdés szó szerinti értelmezése a besorolásnál a többi hitelező (munkavállaló) hátrányára juttatná kedvezőbb helyzetbe a rendkívüli felmondással élő munkavállalókat, ami nem lehetett a jogalkotó szándéka. A Cstv. 57. § (3) bekezdésének megfogalmazásakor a jogalkotó nyílván azért használta a "munkáltató rendes felmondása esetén" megjelölést, mert a munkajogi szabályok szerint főszabályként a munkáltató általi rendes felmondás esetén fizethető a munkavállalónak végkielégítés, a felmentési időre járó átlagkereset. Ezek a munkajogi jogintézmények tehát alapvetően a munkáltatói rendes felmondáshoz kapcsolódnak. A Cstv. 57. § (3) bekezdésének szabálya azbn-ban - lényegi tartalma szerint - nem a munkaviszony megszűnésének módjai tekintetében akart megkülönböztetést tenni, hanem a juttatások törvényen alapuló, illetve - kollektív szerződésbe, vagy egyedi munkaszerződésbe foglalt - megállapodáson alapuló mértéke között kívánt a besorolást érintően különbséget tenni.

Ezért a jogegységi tanács - az Mt. 96. § (7) bekezdés törvényi analógiájára is figyelemmel - a Cstv. 57. § (3) bekezdés korlátozó szabályának olyan értelmezését tartja indokoltnak, amely nem tesz különbséget a munkavállalók végkielégítésen, illetve felmentési időre járó átlagkereseten alapuló igényeinek a besorolása között a szerint, hogy munkaviszonyuk milyen módon szűnt meg.

A kifejtett indokok alapján a jogegységi tanács - a Bszi. 27. §-ában, 29. §-a (1) bekezdésének a) pontjában és 32. §-ának (4) bekezdésében foglaltak alapján - a rendelkező rész szerint határozott.

Budapest, 2003. február 19.

Dr. Murányi Katalin s. k.,

a jogegységi tanács elnöke

Dr. Berkesné

dr. Dancs Mária s. k.,

bíró

Dr. Wellmann György s. k.,

előadó bíró

Dr. Tallián Blanka s. k.,

bíró

Dr. Török Judit s. k.,

bíró

Tartalomjegyzék