A Szegedi Ítélőtábla Pf.20627/2008/3. számú határozata. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 70/A. § (1) bek., (1) bek., (3) bek., (3) bek., 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 76. §, 1993. évi LXXIX. törvény (Közokt. tv.) 4. §, 30. §, 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 4. §, 8. §, 12. §, 19. §, 27. §] Bírók: Kissné dr. Koch Ágnes, Rakita Zsuzsanna, Simonné dr. Gombos Katalin
Kapcsolódó határozatok:
Kecskeméti Törvényszék P.20392/2008/21., *Szegedi Ítélőtábla Pf.20627/2008/3.* (ÍH 2010.23)
***********
SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA
A M A G Y A R K Ö Z T Á R S A S Á G N E V É B E N !
A Szegedi Ítélőtábla dr. Farkas Lilla ügyvéd által képviselt I.rendű felperes neve (címe) I. rendű, dr. Farkas Lilla ügyvéd által képviselt II.rendű felperes neve(címe) II. rendű, dr. Farkas Lilla ügyvéd által képviselt III.rendű felperes neve (címe) III. rendű felperesnek - Spádáné dr. Pelsőczi Kovács Marianna ügyvéd által képviselt I.rendű alperes neve (címe) I. rendű, Spádáné dr. Pelsőczi Kovács Marianna ügyvéd által képviselt II.rendű alperes neve (címe) II. rendű alperesnek a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 2008. október 31. napján kelt 12.P.20.392/2008/21. számú ítélete ellen a felperesek által 22. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő
Í T É L E T E T :
Az elsőfokú bíróság ítéletét azzal a pontosítással hagyja helyben, hogy a le nem rótt és állam terhén maradó eljárási illeték összege helyesen 360.000 (Háromszázhatvanezer) Ft.
Kötelezi a felpereseket személyenként, hogy 15 nap alatt fizessenek meg az I. és II. rendű alpereseknek fejenként 10.000-10.000 (Tízezer-Tízezer) Ft másodfokú perköltséget.
Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.
I N D O K O L Á S :
Az I. rendű alperesi oktatási intézmény speciális nevelési igényű gyermekek oktatását végzi, ellenőrzött, és a helyi önkormányzat képviselőtestülete által elfogadott pedagógiai program alapján. Az I-III. rendű felperesek több éven keresztül folytatták itt a tanulmányaikat. Az I. rendű felperes gyámjának, a II-III. rendű
- 2 -
felperesek pedig korábbi oktatási intézményeinek kezdeményezésére, továbbá a III. rendű felperes a szülő beíratása alapján került a II. rendű alperes szakértői bizottságának javaslatára az I. rendű alperesi oktatási intézménybe beiskolázásra. Az I. rendű felperes jelenleg az I. rendű alperesi iskolában 8. osztályos, a II. rendű felperes 3. osztályos a Szakközépiskola 1-ben /város 1/-ben, a III. rendű felperes pedig 2007. év őszétől a a /város 1/-beli Szakközépiskola 2 szakiskolára felkészítő évfolyamára jár - ahova az I. rendű alperestől felvételi nélkül, integrált oktatás keretében felzárkóztató programban való részvétellel került -, azonban tanévet kell ismételnie.
Az I. rendű felperes első, beiskolázását megelőző szakértői vizsgálatára 5-6 évesen, nagyszülője kérésére és részvételével került sor. Előzményként a gyermeket csecsemőkorától asztmatikus problémákkal gondozó ...Kórház Gyógypedagógusa saját megfigyelései és vizsgálata alapján jelezte, hogy az I. rendű felperes "speciális fejlesztést igényelne, speciális óvodai feltételek között". Az I. rendű felperes megelőzőleg intézményes nevelésben nem részesült, a II. rendű alperes javaslatára került az I. rendű alperesi iskolába előkészítő jelleggel beiskolázásra. Az időközi kötelező kontroll felülvizsgálatok alkalmával iskolai státusza nem változott, erre vonatkozó törvényes képviselői kérés nem merült fel. Az I. rendű felperes jelenleg a pszichometriai és a szociális-adaptív magatartás fejlettségre vonatkozó kritériumok alapján az enyhe értelmi fogyatékosság övezetébe tartozó képet mutat. A képességstruktúra egyenletes, átfogó elmaradást mutat, az életkoradekvált normaértékekkel való összevetés alapján az I. rendű felperes átlagos fejlettségi szintje a 9 éves korosztálynak megfelelő. A leggyengébben fejlett területen (verbális munkamemória-végrehajtó funkció) 5-3 éves szintet mutat. A képességterületek közül csak a téri gondolkodás vonatkozásában ért el életkorával harmonizáló teljesítményt. Kognitív motivációja alacsony szintű.
A II. rendű felperes beiskolázása normál általános iskolába történt, az első osztályt a második félévben megszakították, majd 8 évesen újrakezdte az első osztályt. A harmadik osztályt is ismételte, ekkor került sor az első szakértői vizsgálatára. Ekkor normál általános iskolai továbbhaladást javasolták, az éppen határon álló intellektuális teljesítménye miatt. Jelezték azonban, hogy ha az általános iskolai előrehaladás a továbbiakban sem lenne eredményes, úgy az év végi sikertelenség után helyezzék át a speciális tantervű általános iskolába. A harmadik osztályt háromszor járta, és a II. rendű alperes javaslatára 11 évesen helyezték az I. rendű alperesi iskola 4. osztályába, ahol az eltérő tanterv mellett végig jeles, kitűnő eredményeket ért el. Ezután kezdte a speciális szakmunkásképzőt, ahol szobafestőnek tanul. A II. rendű felperes általános intellektuális képességeit tekintve a normál övezetbe tartozik, az enyhe értelmi fogyatékosság határához közel eső érték mérhető nála. A képességprofil erőteljesen szórt, amelyben relatíve jobbnak, de a normatív szinttől 3-4 évvel elmaradónak mutatkoznak az emlékezeti funkciók, verbális és téri dimenzióban egyaránt, valamint a mechanikusan, "szokásos módon" alkalmazható ismeretekben. Az összetettebb, integratívabb működést (helyzetfelismerést, értelmezést, ismeretalkalmazást, analógiás, illetve kauzális gondolkodást) követelő feladatokban nincs meg az ismeretek transzferálásához
- 3 -
szükséges rugalmasság, gondolkodása megtapad, nem képes a mechanikus "csatornából" kijönni, és meglévő tudását az újszerű helyzet követelményei szerint újrarendezni. A konkrét, számára egyértelmű szinten és tevékenységekben viszonylag jól teljesít, de az egyszerű, viszont szokásostól eltérő, elvonatkoztatást, általánosítást igénylő kérdéseket illetően kitérő, értelmezési segítségkéréssel él. Szociális és adaptív viselkedését tekintve a szociális normák elsajátítása területén zavartalan társadalmi integrációra van kilátása, magasabb fokú tudás megszerzésében képességbeli korlátai akadályozzák. A II. rendű felperes tekintetében 2004. évben készült kontroll bizottsági vélemény személyes vizsgálat alapján. Az időközi kontrollvizsgálatok alkalmával iskolai státusza nem változott, erre vonatkozó törvényes képviselői kérés nem merült fel, szakértői javaslat nem volt.
A III. rendű felperes törvényes képviselője gyermekével nem jelent meg a beíratást megelőző vizsgálaton, az 1999. november 26-án kelt szakértői vélemény felmérés alapján az I. rendű alperesi intézményt javasolta, melynek elfogadását a III. rendű alperes szülője aláírta. Az időközi kontrollvizsgálatok alkalmával iskolai státusza nem változott, erre vonatkozó törvényes képviselői kérés nem merült fel, szakértői javaslat nem készült. A III. rendű felperes általános intellektuális képességeit tekintve átlag alatti övezetbe, az enyhe értelmi fogyatékosság spektrumába esik, gyógypedagógiai szempontból tanulásban akadályozott, a sikeres, teljesítményképes tanulás érdekében speciális megsegítést igényel. Gondolkodása konkrétumokhoz kötött, inkább gyakorlati tapasztalatokon, mint az ok-okozati összefüggések keresésén alapuló. Verbalitás és személyes függetlenség terén teljesítménye saját magához viszonyítottan jobb színvonalú, mint a gondolkodási képességgel összefüggő feladatok során. Az enyhe értelmi fogyatékosság övezetébe eső intellektusa miatt eddigi oktatásában az eltérő tanterv szerinti haladás indokolt volt, további szakmatanuláshoz is szüksége van speciális többletsegítségre. A társadalmi részvétel terén jelentős akadályozottsága - a praktikum szintjén mutatkozó jó alkalmazkodó készsége miatt - nem várható, képességeinek korlátai a tanulási folyamatok sikerességében mutatkoznak meg.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!