Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2010.23 INTEGRÁLT VAGY SZEGREGÁLT OKTATÁSI FORMÁK KÖZÖTTI VÁLASZTÁS MEGÍTÉLÉSE SZEMÉLYISÉGI JOG SÉRELME - EGYENLŐ BÁNÁSMÓD, ESÉLYEGYENLŐSÉG

Kapcsolódó határozatok:

Kecskeméti Törvényszék P.20392/2008/21., Szegedi Ítélőtábla Pf.20627/2008/3. (*ÍH 2010.23*)

***********

Az integrált vagy szegregált oktatási formák alkalmazása közötti választás, az oktatási formák hasznosságának és hatékonyságának megítélése nem bírói jogalkalmazói hatáskörbe tartozó kérdés. Amennyiben a közoktatási feladatok ellátásáról szóló törvényi rendelkezések adnak lehetőséget a sajátos nevelési igényű gyermekek általános tantervtől eltérő speciális nevelésére, oktatására, úgy önmagában e rendszer meglétéből adódó következmények a személyiségi jogsérelem megalapozására nem szolgálhatnak.

Az oktatási jogviszonyokban a sajátos nevelési igényű gyermekek igényjogosultságát szakértői bizottságoknak kell megállapítaniuk, a szakértői vizsgálatok elvégzésénél az Esélytörvény és a Közoktatási törvény vonatkozó rendelkezéseit kell betartani. [Ptk. 76. §, 2003. évi CXXV. törvény 8. §, 12. §, 19. §, 1993. évi LXXIX. törvény 4. §, 30. §]

Az I. rendű alperesi oktatási intézmény speciális nevelési igényű gyermekek oktatását végzi, ellenőrzött, és a helyi önkormányzat képviselőtestülete által elfogadott pedagógiai program alapján. Az I-III. rendű felperesek több éven keresztül folytatták itt a tanulmányaikat. Az I. rendű felperes a gyámjának, a II-III. rendű felperesek pedig a korábbi oktatási intézményeinek kezdeményezésére, továbbá a III. rendű felperes a szülő beíratása alapján került a II. rendű alperes szakértői bizottságának javaslatára az I. rendű alperesi oktatási intézménybe beiskolázásra. Az I. rendű felperes jelenleg az I. rendű alperesi iskolában 8. osztályos, a II. rendű felperes 3. osztályos a K. Pál Mezőgazdasági Szakközépiskola és Speciális Szakiskolában Kecskeméten, a III. rendű felperes pedig 2007. év őszétől a Kecskeméti Gáspár András Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium szakiskolára felkészítő évfolyamára jár - ahova az I. rendű alperestől felvételi nélkül, integrált oktatás keretében felzárkóztató programban való részvétellel került -, azonban tanévet kell ismételnie.

Az I. rendű felperes első, beiskolázását megelőző szakértői vizsgálatára 5-6 évesen, nagyszülője kérésére és részvételével került sor. Előzményként a gyermeket csecsemőkorától asztmatikus problémákkal gondozó Somogy Megyei Tüdő- és Szívkórház Gyógypedagógusa saját megfigyelései és vizsgálata alapján jelezte, hogy az I. rendű felperes "speciális fejlesztést igényelne, speciális óvodai feltételek között". Az I. rendű felperes megelőzőleg intézményes nevelésben nem részesült, a II. rendű alperes javaslatára került az I. rendű alperesi iskolába előkészítő jelleggel beiskolázásra. Az időközi kötelező kontroll felülvizsgálatok alkalmával iskolai státusza nem változott, erre vonatkozó törvényes képviselői kérés nem merült fel. Az I. rendű felperes jelenleg a pszichometriai és a szociális-adaptív magatartás fejlettségre vonatkozó kritériumok alapján az enyhe értelmi fogyatékosság övezetébe tartozó képet mutat. A képességstruktúra egyenletes, átfogó elmaradást mutat, az életkoradekvált normaértékekkel való összevetés alapján az I. rendű felperes átlagos fejlettségi szintje a 9 éves korosztálynak megfelelő. A leggyengébben fejlett területen (verbális munkamemória-végrehajtó funkció) 5-3 éves szintet mutat. A képességterületek közül csak a téri gondolkodás vonatkozásában ért el életkorával harmonizáló teljesítményt. Kognitív motivációja alacsony szintű.

A II. rendű felperes beiskolázása normál általános iskolába történt, az első osztályt a második félévben megszakították, majd 8 évesen újrakezdte az első osztályt. A harmadik osztályt is ismételte, ekkor került sor az első szakértői vizsgálatára. Ekkor normál általános iskolai továbbhaladást javasolták, az éppen határon álló intellektuális teljesítménye miatt. Jelezték azonban, hogy ha az általános iskolai előrehaladás a továbbiakban sem lenne eredményes, úgy az év végi sikertelenség után helyezzék át a speciális tantervű általános iskolába. A harmadik osztályt háromszor járta, és a II. rendű alperes javaslatára 11 évesen helyezték az I. rendű alperesi iskola 4. osztályába, ahol az eltérő tanterv mellett végig jeles, kitűnő eredményeket ért el. Ezután kezdte a speciális szakmunkásképzőt, ahol szobafestőnek tanul. A II. rendű felperes általános intellektuális képességeit tekintve a normál övezetbe tartozik, az enyhe értelmi fogyatékosság határához közel eső érték mérhető nála. A képességprofil erőteljesen szórt, amelyben relatíve jobbnak, de a normatív szinttől 3-4 évvel elmaradónak mutatkoznak az emlékezeti funkciók, verbális és téri dimenzióban egyaránt, valamint a mechanikusan, "szokásos módon" alkalmazható ismeretekben. Az összetettebb, integratívabb működést (helyzetfelismerést, értelmezést, ismeretalkalmazást, analógiás, illetve kauzális gondolkodást) követelő feladatokban nincs meg az ismeretek transzferálásához szükséges rugalmasság, gondolkodása megtapad, nem képes a mechanikus "csatornából" kijönni, és meglévő tudását az újszerű helyzet követelményei szerint újrarendezni. A konkrét, számára egyértelmű szinten és tevékenységekben viszonylag jól teljesít, de az egyszerű, viszont szokásostól eltérő, elvonatkoztatást, általánosítást igénylő kérdéseket illetően kitérő, értelmezési segítségkéréssel él. Szociális és adaptív viselkedését tekintve a szociális normák elsajátítása területén zavartalan társadalmi integrációra van kilátása, magasabb fokú tudás megszerzésében képességbeli korlátai akadályozzák. A II. rendű felperes tekintetében 2004. évben készült kontroll bizottsági vélemény személyes vizsgálat alapján. Az időközi kontrollvizsgálatok alkalmával iskolai státusza nem változott, erre vonatkozó törvényes képviselői kérés nem merült fel, szakértői javaslat nem volt.

A III. rendű felperes törvényes képviselője gyermekével nem jelent meg a beíratást megelőző vizsgálaton. Az 1999. november 26-án kelt szakértői vélemény az I. rendű alperesi intézményt javasolta, melynek elfogadását a III. rendű felperes szülője aláírta. Az időközi kontrollvizsgálatok alkalmával iskolai státusza nem változott, erre vonatkozó törvényes képviselői kérés nem merült fel, szakértői javaslat nem készült. A III. rendű felperes általános intellektuális képességeit tekintve átlag alatti övezetbe, az enyhe értelmi fogyatékosság spektrumába esik, gyógypedagógiai szempontból tanulásban akadályozott, a sikeres, teljesítményképes tanulás érdekében speciális megsegítést igényel. Gondolkodása konkrétumokhoz kötött, inkább gyakorlati tapasztalatokon, mint az ok-okozati összefüggések keresésén alapuló. Verbalitás és személyes függetlenség terén teljesítménye saját magához viszonyítottan jobb színvonalú, mint a gondolkodási képességgel összefüggő feladatok során. Az enyhe értelmi fogyatékosság övezetébe eső intellektusa miatt eddigi oktatásában az eltérő tanterv szerinti haladás indokolt volt, további szakmatanuláshoz is szüksége van speciális többletsegítségre. A társadalmi részvétel terén jelentős akadályozottsága - a praktikum szintjén mutatkozó jó alkalmazkodó készsége miatt - nem várható, képességeinek korlátai a tanulási folyamatok sikerességében mutatkoznak meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!