Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2015.10.412 Az ún. "megtartásos" rablás megvalósulásának feltétele, hogy a dolog korábbi birtokosa (a sértett) megkísérelje - legalább szóban - a visszaszerzést [Btk. 365. § (2) bek.].

A Járásbíróság a 2013. november 4-én kelt ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki 2 rendbeli rablás bűntettében, melyekből egy eset kísérlet [Btk. megjelöléssel, valójában az 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: korábbi Btk.) 321. § (1) bekezdés és (3) bekezdés a) pont]. Ezért a terheltet - mint erőszakos többszörös visszaesőt - halmazati büntetésül 17 évi fegyházbüntetésre, valamint 10 évi közügyektől eltiltásra ítélte. A Városi Bíróság ítélete kapcsán engedélyezett feltételes szabadságot megszüntette és megállapította, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.

A terhelt és védőjének fellebbezése alapján eljárva a Törvényszék a 2014. július 3-án kihirdetett ítéletével a cselekmények minősítése során alkalmazott jogszabály megnevezését az 1978. évi IV. törvényre javította ki, és a fegyházbüntetés mértékét 10 évre enyhítette. Egyebekben azonban az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A jogerős ítéletben megállapított tényállás lényege szerint a terhelt 2013. május 16. napján 13 óra 45 perckor bement egy élelmiszer boltba, ahol a pulthoz lépve egy doboz Marlboro cigarettát és egy üveg 2 dl-es vodkát kért az üzletben dolgozó sértettől.

A sértett a terhelt által kért cigarettát a pultra helyezte, majd lehajolva elkezdte keresni a szeszes italt. A terhelt ezalatt a pultra helyezett cigarettát elvette és azt a papírtáskájába helyezte, majd - kihasználva, hogy a sértett elfordult - a farzsebébe nyúlt, ahonnan elővett egy 8 cm pengehosszúságú, műanyag nyelű, összecsukható zsebkést nyitott állapotban, melyet a pult felett átnyúlva, azt jobb kézzel tartva E. I.-né nyakához tett, miközben őt kétszer is felszólította a pénztárgépben található készpénz átadására. A terhelt támadó fellépésétől a sértett ijedtében elejtette a kezében tartott 2 dl-es vodkás üveget, mely a földre esett és összetört. A sértett azonban ijedtsége ellenére nem tett eleget a terhelt felszólításának, hanem távozásra szólította fel a terheltet, egyidejűleg megpróbálta ellökni a terhelt kést tartó kezét. A dulakodás során a terhelt a kezében tartott késsel megvágta a sértett bal kezének hüvelykujját, melynek végpercén 1 cm × 2 cm-es vágott sérülést ejtett, melyet később három öltéssel kellett összevarrni, de gyógytartama 8 napon belüli volt.

A dulakodás közben lépett a boltba S. V. sértett. A sértett figyelmeztette őt, hogy a terhelt megvágta és ki akarta rabolni a boltot, majd a pult mögött jobbra indult, hogy az ott elhelyezett papír törlőkendővel kezének vérzését csillapítsa.

Ekkor a terhelt a hátráló S. V. ellen fordult, és - a kezében tartott késsel fenyegetve - megpróbálta elvenni a kezében tartott pénztárcáját. Ennek érdekében szabadon lévő kezével erősen ráfogott S. V. pénztárcát tartó kezére, hogy azt onnan kiragadja.

Ekkor S. V. kiáltozni kezdett, a sértett pedig a segítségére sietett. S. V. megpróbált az üzletből kihátrálni, a terhelt azonban követni igyekezett. Időközben a kiabálás hatására belépett az üzletbe a közeli régiségbolt vezetője, aki megpróbálta a terheltet feltartóztatni, azonban a terhelt a késsel szúró, kaszáló mozdulatokat végezve meghátrálásra kényszerítette.

Ezt követően a terhelt az üzletből eltávozott, azonban őt többen is üldözőbe vették, majd a rendőrség érkezéséig visszatartották.

A terhelt cselekményével az élelmiszerbolt sértettnek 840 forint kárt okozott, mely a visszavétellel megtérült, nem térült meg azonban az eltört vodka 760 forintos értéke.

A terhelt szándéka eredetileg az üzlet kasszájában lévő kb. 30 ezer forint és a S. V. tárcájában lévő 20 ezer forint megszerzésére irányult.

A bíróság ügydöntő határozata ellen a terhelt terjesztett elő felülvizsgálati indítványt.

Ennek indokai szerint a jogerős ítélet törvénysértően minősítette befejezett rablás bűntetteként az üzlet sérelmére elkövetett bűncselekményét. Az egy doboz cigarettát ugyanis bármiféle erőszak vagy fenyegetés nélkül, vevőként kérte, és tette el - amikor az eladó hátrafordult - a pultról, így az legfeljebb lopásnak minősülhet. A rablás tehát e sértett sérelmére is kísérleti szakban maradt. Így a téves minősítésre, valamint arra figyelemmel, hogy nem kívánt senkit sem bántani, nem fenyegetőzött és a sértett sérülését is véletlenül okozta, továbbá rossz egészségi állapota miatt - melyre nézve szakértő kirendelését is kérte - a büntetést eltúlzottan szigorúnak tartotta.

Erre figyelemmel a terhelt a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás folytatására való utasítását - ezen belül igazságügyi elmeorvos-szakértő kirendelését - indítványozta.

A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt nem tartotta alaposnak.

Elsődlegesen utalt arra, hogy a Be. 423. § (1) bekezdése értelmében a felülvizsgálati eljárásban a jogerős ítéletben megállapított tényállás az irányadó, az nem támadható. Ezért a terhelt hivatkozása a sérülés okozásának véletlen voltára a felülvizsgálat során nem vehető figyelembe, az igazságügyi elmeorvos-szakértő kirendelésére irányuló indítvány is legfeljebb perújítás alapját képezhetné.

Az ügyészi álláspont szerint nem alaposak a terhelt által az élelmiszerbolt sérelmére elkövetett rablási cselekmény befejezettségét illetően kifejtettek sem. A terhelt eleve rablási szándékkal ment be a boltba, és bár a cigaretta elvételére még valóban fenyegetés nélkül került sor, megtartása azonban már az általa alkalmazott élet és testi épség elleni közvetlen fenyegetés eredménye volt.

Ugyanakkor hozzátette: mindkét cselekmény egységesen rablás bűntettének kísérletekénti minősülése sem eredményezte volna törvénysértő büntetés kiszabását, a kísérletre ugyanis a korábbi Btk. 17. § (1) bekezdése értelmében ugyancsak a befejezett bűncselekmény büntetési tételét kell alkalmazni.

Ezért a Legfőbb Ügyészség a megtámadott határozatok hatályában fenntartására tett indítványt.

Az ügyészi átiratra a terhelt írásbeli észrevételeket tett. Ebben megismételte, hogy a boltba nem rablási szándékkal ment be, a cigarettának sem a megszerzése, sem a megtartása végett nem alkalmazott erőszakot. A bevétel megszerzése sikertelen volt, ez pedig rablás kísérlete, nem rablás. A sértettek szerint sem volt erőszakos és nem fenyegetett meg senkit. Mindezek tükrében indítványát fenntartotta, és annak megfelelő határozat meghozatalát kérte.

A Kúria a terhelt felülvizsgálati indítványát a Be. 424. § (1) bekezdése értelmében tanácsülésen bírálta el.

A felülvizsgálati indítvány nem alapos.

A Be. 416. § (1) bekezdés b) pontja szerint a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak van helye, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése, vagy a büntetőjog más szabályának megsértése miatt a terhelttel szemben törvénysértő büntetést szabtak ki, illetőleg a büntetés végrehajtását a Btk. 86. § (1) bekezdésében foglalt kizáró ok ellenére függesztették fel.

Az e törvényhelyen alapuló felülvizsgálat tehát lehetőséget biztosít a jogerős ítélet (téves minősítésben vagy más anyagi jogszabálysértésben megnyilvánuló) jogi hibájának, és a büntetés esetlegesen törvénysértő voltának az orvoslására is; azonban csak mindkét hiba együttes fennállása esetén, és egymásra tekintettel. Így tehát sem a téves minősítés, sem a büntetőjog más szabályának megsértése nem vezethet a jogerős ítélet megváltoztatásához, ha az nem eredményezte törvénysértő büntetés vagy intézkedés kiszabását, mint ahogy a jogerős ítéletben kiszabott büntetés is csak akkor vizsgálható felül, ha annak neme és/vagy mértéke a téves minősítésre, vagy a büntetőjog más szabályának megsértésére visszavezethetően tekinthető törvénysértőnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!