Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Pf.20777/2013/5. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 235. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 205. §, 207. §, 523. §, 685. §, 1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 210. §, 213. §] Bírók: Bereczkyné dr. Lengyel Nóra, Szeghő Katalin, Zanóczné dr. Ocskó Erzsébet

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.II.20.777/2013/ 5.szám

A Szegedi Ítélőtábla a Szabó Balázs Gábor Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Szabó Balázs Gábor ügyvéd) által képviselt felperesnek - a dr. Földházi Zsolt ügyvédáltal képviselt alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a Szegedi Törvényszék 2013. július 2. napján kelt 23.P.20.574/2013/11. számú ítélete ellen a felperes 12. sorszám alatt benyújtott fellebbezése alapján lefolytatott másodfokú eljárásában meghozta a következő

Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság ítéletét részben és akként változtatja meg, hogy a felperes 450 000 (négyszázötvenezer) Ft elsőfokú eljárási illetéket köteles megfizetni a Magyar Államnak az adóhatóság felhívására.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 150 000 (egyszázötvenezer) Ft másodfokú perköltséget.

Köteles megfizetni a felperes az állami adóhatóság külön felhívására 600 000 (hatszázezer) Ft fellebbezési eljárási illetéket a Magyar Államnak.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S

A felperes egyéni vállalkozóként a (F.) Zrt-vel fennállt megbízási jogviszony keretében pénzügyi üzletkötői tevékenységet végzett. Az ún. igazgatói szintet elért üzletkötőknek a megbízó havi 120 000 Ft gépkocsi-támogatást biztosított, ezért a felperes a korábban szintén a munkavégzéséhez használt Renault típusú gépjárművét a perbeli BMW 530d típusú személygépkocsira cserélte. Az autót a munkavégzés mellett személyes célra is használta. A gépkocsit a (B.) Kft. autókereskedésben választotta ki, amelyet a Renault típusú gépjárműve beszámításával készpénzes önrész befizetésével, valamint kölcsön felvételével kívánt megvásárolni. A kölcsönigényléshez tett tájékoztató ajánlat a kölcsön összegét 7 500 000 Ft-ban, a futamidőt 84 hónapban, a havi törlesztő részletek összegét 151 419 Ft-ban, az ún. mértékadó devizanemet svájci frankban, annak 2007. X. hó 16-i árfolyamát 146,86 Ft-ban, az ügyleti kamat mértékét 16,43 %-ban, a THM-et pedig 19,02 %-ban tüntette fel, azzal, hogy annak értéke nem tükrözi a hitel árfolyam- és kamatkockázatát.

- 2 -

A felek 2009. október 29. napján (kölcsönszerződés száma). számmal jelölt kölcsönszerződést kötöttek a tájékoztató ajánlatban írtakkal egyező tartalommal, a kamat százalékos értékét azonban nem jelölték meg, az összes törlesztő részlet összegét pedig 12 719 196 Ft-ban határozták meg. Az "egyedi" szerződésben rögzítették, miszerint annak aláírásával a felperes kijelentette, hogy az egyedi kölcsönszerződés hátoldalán lévő üzletszabályzatban foglaltakat megismerte, megértette, és azokat annak aláírásával magára nézve kötelezőnek ismerte el.

A szerződéshez kapcsolódó (üzletszabályzat megjelölése). megjelölésű üzletszabályzat perben irányadó rendelkezései a következők:

"I/15. Törlesztő részlet: Az egyedi kölcsönszerződésben meghatározott esedékességekhez tartozó tőke-, valamint kamattörlesztési kötelezettségek együttes összege.'

"I/18.c. Mértékadó kamatláb: Amennyiben a mértékadó devizanem egyéb, úgy a mértékadó kamatláb a londoni bankközi piacon a mértékadó devizanemben 3 havi időtartamra jegyzett, a Reuters Monitor megfelelő oldalán naponta közzétett kínálati referencia kamatláb (3 havi LONDON InterBank Offered Rate-LIBOR).'

"I/27. Teljes hiteldíjmutató (THM): A THM a különböző ajánlatok összehasonlítására, az ügyfél megfelelő tájékoztatására szolgál. Számítása során a pénzügyi intézménynek a hitellel kapcsolatos - kamaton túli egyéb - költségeket is be kell számítania, ezért az ügylet tényleges terheit mutatja százalékos formában. ... A teljes hiteldíjmutató az egyedi kölcsönszerződés létrejöttekor meghatározott hitelminősítési díjat, valamint kamatot foglalja magában annak figyelembevételével, hogy a felek a kölcsönfolyósítás időpontjának a tervezett átadás dátumát megelőző 15. naptári napot tekintik...".

Az I/26. pont a hitelminősítési díjról, a V/3. pont a szerződésmódosítási díjról rendelkezik.

A felperes módosított keresetében elsődlegesen a kölcsönszerződés egésze semmisségének megállapítását kérte jogszabályba ütközés címén. Állította, hogy fogyasztói kölcsönszerződést kötött az alperessel, amely nem tartalmazza a Hpt. 213. § (1) bekezdés c) és d) pontjaiban előírt kötelező tartalmi elemeket (az induló ügyleti kamat, az árfolyamrés mint költség feltüntetése, a hiteldíj módosításának részletes meghatározása), emellett a kamat feltüntetésének hiányában a Hpt. 210. § (2) bekezdésében írtaknak sem felel meg.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Védekezése szerint a felperes egyéni vállalkozóként vette fel a kölcsönt, a hitelkérelméhez csatolta vállalkozási igazolványát, erre tekintettel a szerződés fogyasztóinak nem minősül, a sérelmezett feltételeket pedig a felperes nem támadta meg az erre nyitva álló egyéves határidőn belül. Hangsúlyozta, a perbeli szerződés a PSZÁF és a bírói gyakorlat által is elismert, jogszabály által nem tiltott ún. deviza alapú, változó kamatozású kölcsönszerződés.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 38 000 Ft perköltséget, továbbá az államnak 36 000 Ft feljegyzett eljárási illetéket. Mindenekelőtt az alperes ellenkérelme alapján

- 3 -

Pf.II.20.777/2013/ 5.szám

vizsgálta, hogy a perbeli szerződés fogyasztói szerződésnek minősül-e. Rámutatott, a felperes a (F.) Zrt-vel fennálló megbízási jogviszonya keretében ellátott üzletkötői, azaz szakmai tevékenysége keretén belül kötötte meg a perbeli szerződést. Tevékenységéhez nélkülözhetetlen volt a személygépkocsi léte, maga adta elő, hogy a Renault gépkocsiját is döntően e tevékenységéhez használta. Kiemelte, nyilatkozata szerint a gépkocsicseréhez az jelentette a motivációt, hogy a felperes részére megbízója havi 120 000 Ft összegű gépjármű- támogatást nyújtott. E támogatás léte és felhasználása egyértelműen a szakmai üzletszerű tevékenység körébe vonja a szerződés megkötését, olyan adat pedig nem merült fel, amely szerint a támogatás hiányában a felperes korábbi gépjárművét a perbelire cserélte volna. Hangsúlyozta, a Hpt. felperes által hivatkozott 213. §-a a fogyasztási kölcsönökre vonatkozik, mint ahogyan a 18/1999. (II.05.) Korm. rendelet is a fogyasztóval kötött szerződések tisztességtelenségére vonatkozó rendelkezéseket tartalmaz, így ezek alkalmazhatóságára a jelen perben nem látott lehetőséget. Kiemelte, a Ptk. 209/A. §-a az általános szerződési feltételek, illetve egyedileg meg nem tárgyalt szerződési feltételek tisztességtelenségét csak a fogyasztói szerződések esetében minősíti semmisnek. Miután a felperes nem minősül fogyasztónak, az általa kötött szerződés pedig nem fogyasztói, legfeljebb megtámadási jogát gyakorolhatta volna a Ptk. 209/A. § (1) bekezdése alapján. Ez pedig nem történt meg a jogszabályban írt határidőn belül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!