Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.9.379 A csődegyezségben annak figyelmen kívül hagyása, hogy az egyezséghez hozzá nem járuló hitelező követelését kezességvállalás biztosította, nem tekinthető reá nézve kedvezőtlenebb elbírálásnak, ezért az egyezség nem ütközik jogszabályba [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 19. § (4)-(5) bek.; Ptk. 200. § (2) bek.].

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét - amely annak megállapítására irányult, hogy az 1999. október 8-án létrejött hitelezői csődegyezség az 1991. évi IL. tv. 19. §-ának (5) bekezdésében foglaltakba, valamint a Ptk. 202. §-ába ütközik, ezért semmis és az eredeti állapotot kell helyreállítani - elutasította. Tényként állapította meg, hogy a peres felek között 1996. december 6-án létrejött rulirozó deviza kölcsönszerződés alapján a felperes 2 920 000 DEM-et hitelt nyújtott az alperesnek 1997. november 30-ai lejáratra. Az alperes szerződéses kötelezettségének a biztosítékaként a tulajdonában álló ingatlanra bejegyzett jelzálogjog mellett további biztosítékként szolgált az M. H. Kft. készfizető kezességvállalása.

Az alperes 1998. április 8-án csődeljárás lefolytatása iránt benyújtott kérelmére megindult csődeljárásban az 1999. október 8. napján tartott csődegyezségi tárgyaláson a hitelezői követelések jogosultjainak több mint a fele jelen volt és csődegyezséget kötöttek. Eszerint minden hitelező a csődegyezség napjával a kamatot elengedte, az alperes pedig vállalta a 125 millió forint névértékű üzletrészé­nek az átruházását - egyéb hitelezők között a felperesre is - a tőketartozás arányában. Az alperes a csődegyezségben foglaltakat teljesítette. Ezután a bíróság végzésével az alperes elleni csődeljárást befejezetté nyilvánította. E végzést a felperes által bejelentett fellebbezés folytán a másodfokú bíróság helybenhagyta. Megállapította, hogy a csődegyezség tartalmazta a jogszabályban előírt követeléseket és az megfelelt a módosított 1991. évi IL. tv. (a továbbiakban: Cstv.) 20. § (1) bekezdés a) és b) pontjaiban foglaltaknak.

Ezt a végzést a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem alapján a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság felülvizsgálta és hatályában fenntartotta. Megállapította, hogy a csődeljárást befejezetté nyilvánító végzés nem sért jogszabályt, az megfelel a Cstv. 19. §-ának (5) bekezdésében foglaltaknak. A felperes érvelését - amely szerint a készfizető kezességgel biztosított követelés értékesebb, ennek alapján a felperes részére az üzletrészből magasabb arányú kielégítési alapot kellett volna kapnia - nem fogadta el, mert a felperes ezen állításának nincs jogszabályi alapja. A készfizető kezesség nem teremt jogalapot arra, hogy a biztosítékkal rendelkező hitelezői követelést a megállapodástól eltérő, magasabb értéken vegyék figyelembe. Így tévesen állította a felperes, hogy a készfizető kezesség, mint "többlet-érték" figyelembevétele nélkül kötött csődegyezség a csődegyezség megkötésében részt nem vevő felperes számára kedvezőtlenebb feltételeket állapít meg az egyezséghez hozzájáruló hitelezőkkel szemben.

Az elsőfokú bíróság utalva a fenti felülvizsgálati eljárásban hozott végzés indokolásában foglaltakra, nem találta megalapozottnak a felperesnek a csődegyezség semmisségével kapcsolatos álláspontját, mert sem a Cstv. 19. § (5) bekezdése, sem a Ptk. 274. § (1) bekezdése nem teremt ahhoz alapot, hogy a biztosítékkal rendelkező hitelezői követelés a megállapodástól eltérő magasabb értékben kerüljön a csődegyezségben figyelembevételre. A felperesre a csődegyezség ugyanazokat a feltételeket tartalmazta, mint más azonos kategóriába tartozó hitelezőkkel szemben.

Nem találta alaposnak az elsőfokú bíróság a felperesnek a Ptk. 202. §-ában foglaltakra alapított kereseti kérelmét sem, mert a felperes nem bizonyította, hogy a csődegyezség létrejöttekor a felperes helyzetének kihasználásával feltűnően aránytalan előnyt kötöttek volna ki.

Ez ellen az ítélet ellen a felperes fellebbezett, annak megváltoztatását és a kereseti kérelmének megfelelő ítéleti döntést kért. Továbbra is fenntartotta azt az álláspontját, hogy a csődegyezség jogszabályba - a Cstv. 19. §-ának (5) bekezdésébe - ütközik, ezért a Ptk. 200. § (2) bekezdése alapján semmis. A csődegyezség a felperes akarata ellenére jött létre és a felperesnek az alperessel szembeni csődegyezséggel megerősített követelését túlnyomó részben megszüntette, s azt értéktelen üzletrész átruházással teljesítette. A csődegyezség kedvezőtlenebb feltételt állapított meg a felperes terhére, mert a kezes kötelezettségvállalásának terjedelmét megváltoztatta, a kezesi felelősséget megszüntette. Az alperes a kisebbségi helyzetű fél helyzetét kihasználva kötötte meg a csődegyezséget, a felperes helyzetét kihasználva feltűnően aránytalan előnyben részesült, amikor 185 millió forint pénztartozásával szemben 50 millió forint névértékű társasági üzletrésszel teljesített. Ezt a tényt a két összeg közötti különbözet bizonyítja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!