Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Pfv.20712/2015/4. számú precedensképes határozata végrendelet érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 629. §, 650. §] Bírók: Csentericsné dr. Ágh Bíró Ágnes, Kiss Gábor, Orosz Árpád

A határozat elvi tartalma:

A végrendelet keltezésének téves megjelölése nem vonja maga után a végrendelet érvénytelenségét; csak a valóságos adatok bizonyítása előtt nyitja meg az utat.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.26347/2007/85., Fővárosi Ítélőtábla Pf.21432/2013/12., *Kúria Pfv.20712/2015/4.*, 3474/2023. (XI. 7.) AB végzés, 3475/2023. (XI. 7.) AB végzés

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Pfv.I.20.712/2015/4.szám

A Kúria a dr. Szirtes Edit ügyvéd által képviselt I. rendű, II. rendű felpereseknek a dr. Kertész Dóra ügyvéd által képviselt I. rendű, II. rendű alperesek ellen végrendelet érvénytelenségének megállapítása iránt a Fővárosi Törvényszéken 10.P.26.347/2007. számon folyamatba tett perében a Fővárosi Ítélőtábla 1.Pf.21.432/2013/12. számú jogerős részítélete ellen a felperesek által a 10.P.24.991/2014/6. számon benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán tárgyaláson meghozta az alábbi

r é s z í t é l e t e t :

A Kúria a Fővárosi Ítélőtábla 1.Pf.21.432/2013/12. számú jogerős részítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felpereseket, hogy személyenként fizessenek meg az I. rendű alperesnek 15 nap alatt 10.000 (Tízezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt 70.000 (Hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

A részítélet ellen nincs helye felülvizsgálatnak.

I n d o k o l á s

A felperesek módosított keresetükben elsődlegesen V. M.-né, született T. M. örökhagyó B.-n 2001. február 22-én, továbbá a B.-n 2001. október 1-jén kelt írásbeli magánvégrendeletei érvénytelenségének megállapítását kérték. Érvénytelenségi okként arra hivatkoztak, hogy a két végrendeleten a keltezések tévesen vannak megjelölve, azok 2003. október 19-e után keletkeztek, amikor az örökhagyó cselekvőképtelen állapota miatt végintézkedési képességgel nem rendelkezett.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték, érvénytelenségi ok fennállásának hiányában.

Az elsőfokú bíróság részítéletet hozott, amellyel a felperesek keresetét elutasította.

A felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából irányadó, az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperesek és az I. rendű alperes apai ágon féltestvérek, nagyanyjuk V. M.-né, született T. M. (örökhagyó) az 1996. január 16-án kelt végrendeletében általános örököséül a fiát, - a felperesek és az I. rendű alperes apját - V. M.-t jelölte meg. 2000. november 29-én az örökhagyó az I. rendű alperessel mint eltartóval közjegyzői okiratba foglalt tartási szerződést kötött, amelyben az I. rendű alperes kötelezettséget vállalt az örökhagyó tartására, ápolására, gondozására; ennek fejében az örökhagyó a perbeli ingatlanának tulajdonjogát holtig tartó haszonélvezeti jogával terhelten az I. rendű alperesre ruházta át. A tulajdonjogban bekövetkezett változás, valamint az örökhagyó holtig tartó haszonélvezeti joga és a tartási jog az ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztetett. A következő napon, november 30-án az örökhagyó írásban a fia javára tett 1996. január 16-i végrendeletét visszavonta azzal, hogy helyette a 2000. november 29. napján kötött tartási szerződést ismeri el érvényesnek.

Az örökhagyó ezt követően a 2001. február 22-én tett írásbeli magánvégrendeletében minden ingó és ingatlan vagyonát unokájára - a jelen per I. rendű alperesére - hagyta, kijelentette, hogy e végrendelettel visszavontnak tekinti minden korábbi végrendeletét.

A felpereseknek és az örökhagyó fiának a 2001. március 19-én a tartási szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt előterjesztett keresetét az elsőfokú bíróság elutasította, amelyet a fellebbezés folytán eljárt Fővárosi Bíróság 2004. szeptember 1-jén jogerőre emelkedett ítéletével helybenhagyott.

Az örökhagyó 2001. október 1-jén újabb írásbeli magánvégrendeletet tett az I. rendű alperes javára azzal, hogy végrendeletével visszavontnak tekint minden korábban tett végrendeletet.

Az örökhagyót 2002. március 22-től 27-ig kórházban kezelték, orvosi dokumentációja szerint pszichés probléma nála nem merült fel; pszichiátriai vizsgálatára nem került sor a háziorvosi karton szerint sem.

Az örökhagyó 2003 októbere óta az I. rendű alperessel és családjával élt 2006. február 21-én bekövetkezett haláláig. A 2003. október 27-én kezdeményezett eljárás eredményeként a bíróság a 2004. május 20-án jogerőre emelkedett ítéletével az örökhagyót cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezte.

A felperesek és az I. rendű alperes apja a tartási szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt - újabb semmisségi okra hivatkozással - 2005. augusztus 19-én ismételten pert indított az örökhagyó és az I. rendű alperes ellen. Ez az eljárás az örökhagyó halála miatt félbeszakadt.

Az örökhagyó fia 2006. október 26-án a felperesekkel öröklési szerződést kötött.

A hagyatéki eljárásban a V. M.-né örökhagyó és fia - mint II. rendű örökhagyó - hagyatéki ügyei egyesítésre kerültek és az öröklési vitára tekintettel a közjegyző az örökhagyó hagyatékát ideiglenes hatállyal végrendeleti öröklés címén a 2001. február 22-én kelt végrendelet alapján az I. rendű alperesnek, a II. rendű örökhagyó hagyatékát ideiglenes hatállyal a 2006. október 26-án kelt öröklési szerződés alapján a felpereseknek adta át. Az I. rendű alperes a hagyatéki eljárásban az örökhagyó 2001. február 22-én tett írásbeli magánvégrendelete alapján tartott igényt a hagyatékra.

Az elsőfokú bíróság részítéletének indokolása szerint az érvénytelenségi ok fennállásának bizonyítása a Pp. 164.§ (1) bekezdése alapján a felpereseket terhelte. A bizonyítási eljárás során tanúkat hallgatott ki, köztük az egyik végrendeleti tanút - M. L.-t - aki két végrendeletet írt alá tanúként. A másik végrendeleti tanú - W. J. - az eljárás során elhunyt. Házastársának vallomása szerint az örökhagyó akarata arra irányult, hogy vagyonát unokája, az I. rendű alperes örökölje. Az eljárás során szakértői bizonyítás keretén belül a felek által elfogadott okmányszakértői vélemény szerint a vitatott végrendeletet egy nyomtatási lépésben állították elő, azokon összeszerkesztésre, technikai hamisításra, manipulációra utaló elváltozás nem mutatható ki, az aláírások elhelyezkedése, a szerkesztési mód nem utal arra, hogy azokat biankóban aláírt papírra készítették, de ezt írás- és okmányszakértői módszerrel kizárni nem lehet. N. E. igazságügyi írásszakértő véleménye szerint a gépelt szöveg és az aláírás keletkezésének egyidejűsége a jelenleg rendelkezésre álló módszerekkel nem állapítható meg, és az sem, hogy a végrendeletek az iratokon keltezésként feltüntetett időpontban készültek-e. Az alperesek megbízása alapján eljárt V. I. okmányszakértői véleményében szintén megállapította, hogy a tudomány mai állása szerint egzakt módon nem állapítható meg, hogy a végrendelet szöveges részei és a névaláírások azonos, vagy különböző időpontokban készültek-e. A vegyészszakértői vélemény szerint a nyomtatott szöveg és az aláírások keletkezési ideje vegyészszakértői módszerrel nem állapítható meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!