Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.35841/2010/3. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [7/1996. (I. 18.) Korm. rendelet (Kisz. r.) 1. §] Bíró: Kaiser Mária

Fővárosi Bíróság

9.K.35.841/2010/3.

A M a g y a r K ö z t á r s a s á g n e v é b e n !

A Fővárosi Bíróság a dr. Desics Péter ügyvéd (Cím) által képviselt felperes neve (Cím) - a dr. Pomázi Miklós főosztályvezető jogtanácsos által képviselt Budapest Főváros Kormányhivatala -mint a Közép-magyaarországi Regionális Államigazgatási Hivatal , valamint a Budapest Főváros Közigazgatási Hivatal jogutóda - (Cím, hivatkozási szám: 40-662/2/2010.) alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az adóhatóság külön felhívására fizessen meg a Magyar Állam javára 20.000.- Ft, azaz húszezer forint kereseti illetéket.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperes részére 25.000.- Ft, azaz huszonötezer forint perköltséget.

Az ítélet jogerős, ellene fellebbezésnek helye nincsen.

I n d o k o l á s :

A bíróság a rendelkezésére álló közigazgatási és peres iratok, valamint a felek nyilatkozatai alapján az alábbi tényállást állapította meg.

Eladó 1/1 arányú tulajdoni hányadát képezi a Budapest .......kerület, belterület ... helyrajzi számú, ténylegesen cím alatti ingatlan. Az ingatlan tulajdonosa mint eladó .....november 24-én ingatlan adás-vételi szerződést kötött a felperessel mint vevővel az ingatlannal kapcsolatosan. Az adás-vételi szerződés 6) pontjában a szerződő felek kijelentik, hogy .... állampolgárok, szerződéskötési képességüket jogszabály nem zárja ki, de tudomásul veszik, hogy a vevőnek tulajdonszerzéséhez az illetékes közigazgatási hivatal engedélye szükséges. A felperes meghatalmazást adott az ingatlan adás-vételi szerződést készítő ügyvéd részére, hogy a megvásárolt ingatlan vonatkozásában megkötött adás-vételi szerződéshez kapcsolódóan az illetékes közigazgatási hivataltól a tulajdonszerzéshez szükséges engedély beszerzése ügyében őt képviselje.

A felperes jogi képviselője .... december 21-én kérelmet terjesztett elő az alperesnél az iránt, hogy az ingatlan tulajdonszerzését az alperes engedélyezze. Az alperes megkereste a Budapest .... kerület ...... Önkormányzat Polgármesteri Hivatalát, és kérte a polgármester véleményét abban a kérdésben, hogy a külföldi állampolgár ingatlanszerzése önkormányzati érdeket sért-e.

Budapest ... kerület ..... Önkormányzat Polgármesteri Hivatala a .... január 22-én kelt, és az alperesnél január 27-én iktatott válaszlevelében azt közölte, hogy a felperesnek a cím alatti ingatlanra vonatkozó tulajdonszerzése adóigazgatási szempontból önkormányzati érdeket sért. Az eladó adóbevallási és fizetési kötelezettségének nem tesz eleget.

A Közép-magyarországi Regonális Államigazgatási Hivatal -mint a Budapest Főváros Közigazgatási Hivatala, valamint Budapest Főváros Kormányhivatala jogelődje- .... január 26-án kelt 40-662/2/2010. számú határozatával a felperes ingatlanszerzés engedélyezésére irányuló kérelmét elutasította. A határozat hivatkozik a külföldiek ingatlanszerzéséről szóló 7/1996. (I.18.) Kormányrendelet 1. § (3) bekezdésére, amely szerint abban a kérdésben, hogy az ingatlanszerzés sért-e önkormányzati érdeket az alperes kikéri az ingatlan fekvése szerint illetékes önkormányzat polgármesterének véleményét. A polgármester arról nyilatkozott, hogy az ingatlanra vonatkozó tulajdonszerzés adóigazgatási szempontból önkormányzati érdeket sért, mivel az eladó adóbevallási és fizetési kötelezettségének nem tesz eleget. A határozat hivatkozik a Kormányrendelet 1. § (2) bekezdésére, amely szerint az ingatlanszerzést engedélyezni kell, ha az önkormányzati vagy egyéb közérdeket nem sért. A határozat szerint a kormányrendelet nem zárta ki a mérlegelés lehetőségét, így megállapítható, hogy az egyedi hatósági ügyben a mérlegelés alapjául szolgáló körülmény az önkormányzati érdeksérelem. Az önkormányzati érdek megjelenítése az önkormányzatot képviselő polgármester hatáskörébe tartozó kérdés. E jog gyakorlása körében a polgármester jogosult kifejezésre juttatni a közérdeket sértő cselekményeket. A határozat szerint a tulajdonszerzéssel érintett ingatlan - mint forgalomképes vagyon - az eladó tekintetében fedezetül szolgálhat az adóhatósági eljárásban az adókövetelés érvényesítésénél. Ahhoz, hogy az önkormányzati érdek ne sérüljön, és az önkormányzat hozzájuthasson az őt megillető bevételekhez a felek együttműködése révén az érdeksérelem orvosolható, és egyben feloldható. A döntés mérlegelésénél így a hatóság a hivatkozott közérdek sérelmet indokai miatt elfogadta, és ezért került sor a kérelem elutasítására.

A felperes az alperesi határozattal szemben bírósági felülvizsgálat iránti kereseti kérelmet terjesztett elő, amelyben elsődlegesen a határozat megváltoztatását és tulajdonszerzése engedélyezését, másodlagosan hatályon kívül helyezést, és az alperes új eljárásra utasítását kérte. A felperes szerint az alperesi határozat jogszabálysértő, azon belül pedig a polgármester nyilatkozata mind logikai, mind pedig jogi alap nélküli. A felperes elfogadhatatlannak és jogsértőnek tartotta, hogy az eladóval szembeni, akár ténylegesen fennálló adókövetelésre tekintettel a polgármesteri nyilatkozat a felperessel szembeni szankcióhoz vezessen. Alapvető jogot korlátoz a határozat, amikor a felperes tulajdonszerzését meggátolja, mivel az esetleges akadálynak a felperessel szemben kell fennállnia. Más személy esetleges mulasztása, jogsértése a felperesnek nem róható fel. A felperes a polgármester nyilatkozatát és a határozatot is diszkriminatívnak érezte magával szemben. Előadta, nem ismert, hogy fennáll-e és ha igen, milyen összegű tartozása áll fenn az eladónak, mivel bevallását sem tette meg, és csak abból derülhetne ki, hogy van-e tartozása, vagy esetlegesen valamilyen mentességgel, kedvezménnyel élhet-e. A felperes hivatkozott arra is, hogy az önkormányzat adókövetelése érvényesítésére különböző eljárásokat kezdeményezhetett volna, melynek következtében akár perfeljegyzés is kerülhetett volna az ingatlanra, jogszerűen állva útját az ingatlan értékesítésének. A felperes szerint az alperesi határozat sérti a Ket. alapelveit, így különösen a diszkrimináció tilalmával kapcsolatos alapelvet.

Az alperes a felperes keresetének elutasítását, valamint a felperes perköltségben való marasztalását kérte. Érdemi ellenkérelmében fenntartotta a határozatában leírtakat, melyek közül kiemelte azt, hogy az alperes a kormányrendeletnek megfelelően nyilatkoztatta az önkormányzatot, és az önkormányzat nyilatkozata szerint a tulajdonszerzés önkormányzati érdeket sért.

A bíróság álláspontja szerint a felperes keresete nem volt megalapozott.

A Közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 109. § (1) bekezdése alapján az ügyfél, illetve a kifejezetten rá vonatkozó rendelkezés tekintetében az eljárás egyéb résztvevője a hatóság jogerős határozatának felülvizsgálatát a határozat közlésétől számított 30 napon belül jogszabálysértésre hivatkozással kérheti a közigazgatási ügyekben eljáró illetékes bíróságtól, a határozatot hozó hatóság elleni kereset indításával.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!