Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1996.1.47 A szerződés megtámadásáról való lemondás jogszerűen nem foglalható magába a szerződésbe; ilyen nyilatkozatot a jogosult csak a megtámadási határidő megnyílta után tehet [Ptk. 236. § (4) bek.].

A felperes a módosított keresetében az alperest 5 112 000 Ft vállalkozói díj, ezen összegnek 1991. május 6-tól évi 30%-os késedelmi kamata, továbbá pótmunka ellenértéke címén 2 880 951 Ft, ezen összegnek 1991. május 6-tól járó késedelmi kamata és a perköltség megfizetésére kérte kötelezni. Előadta, hogy 1990. július 3-án vállalkozási szerződést kötött az alperessel felújítási, bővítési és átalakítási munkák kivitelezésére 48 625 000 Ft átalánydíj ellenében - az épületek és a közművek tekintetében - 1991. február 27-i teljesítési határidővel. A szerződés szerint az alperest szakaszos tervszolgáltatási kötelezettség terhelte, amely szerint 1990 júliusában a közmű, a melléképület alapozási, augusztusban pedig a gépészeti, építészeti és belső építészeti terveket kellett szolgáltatni. A szerződésnek 1990. december 19. napján történt módosítása értelmében a vállalkozói díj 48 250 000 Ft-ra módosult és a felek megállapodtak abban, hogy késedelmes teljesítés esetén a bruttó díj napi 2%-os mértékének megfelelő kötbér terheli a vállalkozót. A felperes a szerződést teljesítette, a vállalkozói díjról számlát állított ki. Az alperes azonban a vállalkozói díjból 5 112 000 Ft-ot visszatartott, a pótmunkák ellenértékéből pedig csak 2 110 000 Ft-ot egyenlített ki.

Az alperes ellenkérelme a módosított kereset elutasítására irányult. A vállalkozóidíj-hátralékra vonatkozó igény tekintetében azzal védekezett, hogy a követeléssel szemben késedelmi kötbér beszámítására jogosult. A felperes ugyanis a teljesítéssel késedelembe esett, a műszaki átadás-átvételi eljárás a február 27-i teljesítési határidővel ellentétben március 18-án kezdődött meg. A felperes késedelme miatt jogosult - 12%-os mértékig - napi 2%-os késedelmi kötbért érvényesíteni. Hivatkozott továbbá arra is. hogy a szerződésnek 1990. december 19. napján történt módosításával a szakaszos tervszolgáltatási kötelezettséget felváltották folyamatos tervszolgáltatási kötelezettséggel. A felperes ennek ismeretében írásban vállalta az eredeti teljesítési határidő megtartását. A pótmunka elszámolásáról a felek 1991. április 24-én kölcsönös felmérést követően egyezséget kötöttek, amelynek értelmében a felperest e címen 2 110 000 Ft illette meg. Ezt az összeget az alperes az engedményesnek teljesítette, a pótmunkák tekintetében további tartozása nem áll fenn.

A felperes az alperes védekezésében foglaltakra figyelemmel az 1990. december 19-én kelt megállapodást kényszerre hivatkozva, a pótmunkák tekintetében kötött megállapodást pedig a szolgáltatás és ellenszolgáltatás feltűnő értékaránytalanságára alapítottan a perben megtámadta. A kényszerre hivatkozó megtámadást arra alapította, hogy az alperes e nyilatkozat elfogadásától tette függővé a 80%-os részszámla kifizetését. Kifejtette, hogy a tervszolgáltatási késedelem az alperes részéről ekkor már jelentős volt, és az alperes ilyen módon próbálta kizárni felelősségét és saját késedelmének következményeit a felperesre áthárítani. A megállapodás érvénytelensége esetén vizsgálandó és szerinte meg is állapítható, hogy a felperes teljesítési késedelmét az alperes késedelme kizárta, ezért az alperes kötbér beszámítására nem jogosult. A felperes szerint a pótmunka tekintetében megállapítható, hogy az e címen járó díj összege a megállapodás megkötésekor 4 990 951 Ft-ot tett ki. Ehhez képest a megállapodásban rögzített 2 110 000 Ft feltűnően aránytalan.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a keresetet elutasította. Tényként állapította meg, hogy a felperes késedelmesen teljesített, az általa készre jelentett szolgáltatás írásbeli bizonyítékok szerint az átvételre nem volt alkalmas állapotban. A felperes a szerződés módosítása folytán elfogadta a folyamatos tervszolgáltatást, és ennek ismeretében vállalta az eredeti befejezési határidőt. A perben beszerzett szakértői vélemény szerint nem volt megállapítható, hogy a felperes késedelmét a tervszolgáltatási késedelem okozta volna, ezért kimentési ok bizonyításának hiányában a felperes késedelme vétkesnek minősül, az alperes jogszerűen számította be kötbérkövetelését a vállalkozói díjba. A pótmunkák ellenértékének megfizetésére irányuló kereseti kérelem tekintetében az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy a felek a Ptk. 240. §-ának (3) bekezdése alapján az ebből eredő igényeket egyezséggel rendezték, kimondva azt is, hogy a későbbiekben e megállapodást vitássá nem teszik. A megállapodás érvényességét a Ptk. 240. §-ának (4) bekezdése értelmében pedig nem érinti a feleknek olyan körülményre vonatkozó tévedése, amely közöttük vitás volt, vagy amelyet bizonytalannak tartottak. A megállapodás megtámadására jogi lehetőség nincs, figyelemmel arra is, hogy a Ptk. 236. §-ának (4) bekezdése értelmében az írásba foglalt lemondás miatt a megtámadás joga meg is szűnt. Érdemben sem helytálló ugyanakkor a felperes álláspontja. A szakértői vélemény kimutatta a felperes által elvégzett pótmunkák körét és értékét, valamint az el nem végzett munkák értékét is. A tételes felmérés eredményeként az volt megállapítható, hogy a pótmunkák értéke ugyan meghaladja az elmaradt munkák értékét, de nem éri el az alperes által kifizetett 2 110 000 Ft-ot. Ennélfogva tényleges elszámolás mellett nem a felperesnek, hanem az alperesnek állna fenn követelése.

Az első fokú ítélet ellen a felperes élt fellebbezéssel, amelyben az ítélet megváltoztatásával az alperesnek a kereset szerinti marasztalását kérte. A fellebbezés indokolásában a felperes arra hivatkozott, hogy az első fokú ítélet alapjául szolgáló szakértői vélemény megalapozatlan és hiányos, az elsőfokú bíróság jogi álláspontja pedig téves. Az elsőfokú bíróság érdemben nem vizsgálta a felperesnek a beszámítási kifogással kapcsolatos védekezését és nem indokolta meg, hogy miért nem fogadható el a megállapodás megtámadására irányuló jognyilatkozat. A perben becsatolt okiratok tartalma és a kihallgatott tanú vallomása alapján a tervszolgáltatás késedelme és a felperes által hivatkozott kényszer fennállása megállapítható. A szakértők ténylegesen nem vizsgálták a tervszolgáltatás késedelmét, a kötbér beszámítása tekintetében tehát az elsőfokú bíróság döntése nem megalapozott. Téves az elsőfokú bíróság ítéletében kifejtett jogi álláspont a pótmunkákra vonatkozó megállapodás megtámadása tekintetében is. A megtámadási ok fennállása megállapítható, a felperest a pótmunkák teljes összege megilleti.

Az alperes ellenkérelme az első fokú ítélet helybenhagyására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!