Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Balassagyarmati Törvényszék Mf.20365/2016/4. számú határozata szolgálati viszony jogellenes megszüntetésének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 239. §, 253. §]

... Törvényszék

2.Mf.20.365/2016/4. szám

A ... Törvényszék dr. ... ügyvéd (...) által képviselt ... (... szám alatti lakos) felperesnek - dr. ... jogtanácsos által képviselt ... Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság (...) alperes ellen szolgálati jogviszony jogellenes megszüntetésének megállapítása és járulékai iránt indított perében a ... Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság által 2016. március 9-én meghozott 4.M.391/2015/13. számú ítélet ellen a felperes részéről 14. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy az alperesnek 15 napon belül fizessen meg 25.000.- (Huszonötezer) Ft fellebbezési perköltséget.

A le nem rótt fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a felperes az irányú kereseti kérelmét, hogy a bíróság helyezze hatályon kívül a szolgálati jogviszonya megszüntetéséről rendelkező parancsot, őt az eredeti beosztásába helyezte vissza és kötelezze az alperest az elmaradt illetményének megfizetésére 2015. június 26. napjától havi 320.409,- Ft illetmény alapulvételével.

Kötelezte a felperest, hogy az alperesnek 15 napon belül fizessen meg 50.000,- Ft perköltséget.

Megállapította, hogy a le nem rótt eljárási illetéket a felperes munkavállalói költségkedvezményére figyelemmel az állam viseli, míg egyéb költségüket a felek maguk viselik.

Az elsőfokú bíróság a lefolytatott bizonyítás eredményeként megállapította, hogy a felperes felmentéséről rendelkező alperesi határozat megfelel a jogszabályi követelményeknek, azaz indokolásából világosan kitűnik a felmentés indokának valóssága és okszerűsége. Az alperes ugyanis a felmentésben konkrétan megjelölte az annak alapjául szolgáló bizonyítékait, így a ... ált. számú határozatot és a 2015. június 19-én foganatosított meghallgatáson elhangzottakat, amely meghallgatásról jegyzőkönyv is készült, mely csatolásra került.

A bíróság indokolása szerint az MK 95. sz. állásfoglalás értelmében a felmondás indokának nem feltétlenül kell részletezőnek lennie, elegendő az összefoglalóan megjelölt indok, ha abból a munkavállaló számára egyértelmű és világos, hogy miért került sor a felmondásra, miért nem tart igényt a munkáltató a munkájára.

A ... Bíróság egyedi ügyben kimondta, hogy világos a munkavállaló által ismert, előzőleg felvett jegyzőkönyvre vagy más iratra való puszta hivatkozás is a rendes felmondásban, amennyiben az általa is aláírt jegyzőkönyvből, illetve korábban megismert iratból a felmondás indoka a munkavállaló számára egyértelműen ismert volt és egyértelműen kiderült.

Az alperes sikeresen tudta bizonyítani, hogy a felperes tisztában volt a történtekkel, azzal, hogy a felmentéséről rendelkező parancs indokolásában a munkáltató alperes mely NVSZ határozatra és melyik meghallgatásra utal, amely alapján álláspontja szerint a felperes életvitele kifogásolható.

Az elsőfokú ítélet szerint a büntetlen előélet még nem jelenti a kifogástalan életvitel megvalósulását. A felperessel szemben munkaköri tevékenysége miatt a társadalom részéről magasabbak az erkölcsi követelmények, illetve a közbizalomnak történő megfeleléshez szükséges a feddhetetlenség, ebből következően akivel kapcsolatban a bűncselekmény elkövetésének gyanúja felmerül és emiatt hatósági eljárás indul, kifogástalan életvitelűnek nem minősül. Ezért a felperesnek mindent el kellett volna követnie annak érdekében, hogy a bűncselekmény elkövetésének gyanúja alól tisztázza magát, ezt pedig úgy tudta volna elérni, ha a vádemelés elhalasztásáról rendelkező határozattal szemben panasszal él, melynek következtében a büntető bíróság vizsgálhatta volna a felperes terhére rótt vád megalapozottságát vagy megalapozatlanságát.

A felperes saját előadása szerint is tisztában volt azzal, hogy a felmentés oka érdemét és lényegét tekintve a nyelvvizsga bizonyítvány megszerzésével kapcsolatos szolgálaton kívüli magatartása volt, ami a régi Hszt. 37/B.§ (3) c) pontja, a 3.§ szerinti különleges közszolgálati jellegre, és a Hivatásetikai Kódex szabályaira figyelemmel nem felelt meg a szolgálat törvényes befolyástól mentes ellátása követelményének.

Az ítélet ellen a felperes nyújtott be fellebbezést, melyben az elsőfokú ítélet megváltoztatását és a kereseti kérelmének helyt adó határozat meghozatalát kérte.

Álláspontja szerint az elsőfokú ítélet megalapozatlan. A Hszt. 56. § (8) bekezdésében foglaltakkal szemben az általa sérelmezett parancsból a felmentés valós és okszerű indoka nem tűnik ki, ugyanis nem tartalmazza azokat a konkrét körülményeket, melyekre a munkáltatói jogkör gyakorlója a felmentést alapította. E körben ugyanis pusztán az NVSZ határozatára, valamint a felperes meghallgatására utal, mely nem elegendő.

Az MK 95. sz. állásfoglalás ugyanis egyértelműen kimondja, hogy a felmondás indokolása akkor felel meg a törvényi követelményeknek, ha tartalmazza azokat a konkrét tényeket, illetve körülményeket is, amelyekre a munkáltató a felmondást alapította. A 211/2003. BH egyedi határozatban foglaltak ellenére a jelen per tárgyát képező parancs még összefoglalóan megjelölt indokot sem tartalmaz, nem elégséges azon hivatkozás, hogy a felperes tisztában volt a történtekkel, illetőleg azzal, hogy a perbeli parancs indokolásában a munkáltató mely NVSZ határozatra és mely meghallgatásra utal azon konkrét tények, körülmények megjelölése nélkül, melyekre a munkáltató a felmentést alapította.

A fellebbezésben hivatkozott kúriai határozat szerint a szolgálati viszony megszüntetéséről rendelkező határozatnak tartalmaznia kell azt, hogy a hivatásos állomány tagja miért nem felel meg a szolgálat törvényes, befolyástól mentes ellátása követelményének. E körben pedig a parancs semmilyen indokolást nem tartalmaz, így az még akkor sem felelne meg az okszerűség követelményének, ha helyes volna azon elsőfokú bírósági álláspont, mely szerint a felmentés indokolása a világosság követelményének megfelel. Az indokolás attól még nem lesz világos, hogy abban az alperes a NVSZ határozat számát és a felperes személyes meghallgatásáról készült jegyzőkönyv számát megjelölte.

A fellebbezés szerint nem állapítható meg, hogy a felperessel szemben az életvitel kifogásolhatóságának a Hszt. 37/B. § (3) bekezdésének a), b) és c) pontjaiban felsorolt valamelyik esete fennáll.

A felperes hivatkozott továbbá a ... 2/2016. számú elvi határozatára is, mely szerint büntetőjogi felelősség megállapításának hiányában a gyanúsítás szerinti bűncselekmény tárgyi súlyának az értékelése sérti az Alaptörvény XXVIII. Cikk (2) bekezdésében rögzített alapjogot, mely szerint senki nem tekinthető bűnösnek mindaddig, amíg büntetőjogi felelősségét a bíróság jogerős határozata nem állapította meg. Erre figyelemmel az elsőfokú ítélet sérti a felperes ártatlanság vélelméhez fűződő alapjogát azáltal, hogy a gyanúsítása szerinti bűncselekmény tárgyi súlyát értékelte a felperes büntetőjogi felelőssége megállapításának a hiányában.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!