Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bfv.1465/2014/5. számú precedensképes határozata zsarolás bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 85. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 423. §, 427. §, 2011. évi CLI. törvény (Abtv.) 45. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 2. §] Bírók: Csere Katalin, Mészár Róza, Soós László

A határozat elvi tartalma:

Jogerősen lezárt büntetőeljárás felülvizsgálata az Alkotmánybíróság határozata alapján.

***********

KÚRIA

Bfv.I.1465/2014/5.szám

A Kúria Budapesten, a 2014. év december hó 2. napján megtartott tanácsülésen meghozta a következő

í t é l e t e t :

A zsarolás bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban volt büntetőügyben a Legfőbb Ügyészség felülvizsgálati indítványát elbírálva a Mezőtúri Városi Bíróság 3.B.126/2011/73. számú, továbbá a Szolnoki Törvényszék 2.Bf.962/2012/7. számú ítéletét az I. rendű terhelt tekintetében megváltoztatja,

a terhelt cselekményeit

- 2 rendbeli, a Btk. 367. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés b) pontja szerint minősülő zsarolás bűntettének - amelyből 1 rendbeli folytatólagosan elkövetett kísérlet -, valamint

- 2 rendbeli, a Btk. 194. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdése szerint minősülő személyi szabadság megsértése bűntettének minősíti;

az I. rendű terheltre halmazati büntetésül kiszabott 10 (tíz) év szabadságvesztést a Btk. 81. § (2)-(3) bekezdése alapján tekinti kiszabottnak azzal, hogy azt börtönben kell végrehajtani és a terhelt a büntetés kétharmad részének kitöltését követően feltételes szabadságra bocsátható.

Egyebekben a megtámadott határozatokat az I. rendű terheltre vonatkozó részükben hatályukban fenntartja.

Az ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Mezőtúri Városi Bíróság a 2012. június 12. napján meghozott 3.B.126/2011/73. számú ítéletében az I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettének kísérletében [1978. évi IV. törvény 323. § (1) bekezdés], 2 rendbeli kényszerítés bűntettében [1978. évi IV. törvény 174. §] és folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettében [1978. évi IV. törvény 323. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) pontja], és ezért tíz év börtönbüntetésre és kilenc év közügyektől eltiltásra ítélte.

A védelmi fellebbezések alapján másodfokon eljáró Szolnoki Törvényszék a 2013. június 25-én meghozott 2.Bf.962/2012/7. számú ítéletében az első fokú ítéletet az I. rendű terhelt tekintetében megváltoztatta, a terhére megállapított, folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettének kísérletét az 1978. évi IV. törvény 323. § (2) bekezdés b) pontja I. fordulata szerint, a 2 rendbeli kényszerítés bűntettét az 1978. évi IV. törvény 175. § (3) bekezdés a) pontja II. fordulata szerinti személyi szabadság megsértése bűntetteként minősítette, a további 1 rendbeli, folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntetteként értékelt cselekmény minősítéséből a folytatólagosságra utalást mellőzte és a jogszabályi hivatkozást az 1978. évi IV. törvény 323. § (2) bekezdés b) pontjának I. fordulatára helyesbítette. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét az I. rendű terhelt tekintetében helybenhagyta.

A jogerős határozatok ellen - a Be. 417. § (2) bekezdésében előírt kötelezettségre tekintettel - a Be. 416. § (1) bekezdésének e) pontjára alapozva a Legfőbb Ügyészség felülvizsgálati indítványt nyújtott be az I. rendű terhelt javára.

A felülvizsgálati indítványban arra hivatkozott, hogy a jogerős határozatban kiszabott szabadságvesztés mértékét az I. rendű terhelt esetében az eljárt bíróságok az 1978. évi IV. törvény 85. §-ának (4) bekezdésére figyelemmel határozták meg és a másodfokú bíróság rögzítette azt is, hogy a kiszabható szabadságvesztés középmértéke az 1978. évi IV. törvény 85. § (4) bekezdésére és 83. § (2) és (3) bekezdésére figyelemmel kilenc év, amelytől indokolt volt a felfelé történő eltérés.

Az Alkotmánybíróság azonban a 23/2014. (VII. 15.) AB határozata megállapította, hogy a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény 2010. július 23-tól 2013. június 30-ig hatályos 85. § (4) bekezdésének alkalmazása alaptörvény-ellenes, és kimondta e törvényhely konkrét büntetőügyben való alkalmazhatóságának tilalmát, valamint azt is, hogy a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 81. § (4) bekezdése alaptörvény-ellenes, ezért azt a hatálybalépésére, 2013. július 1-jére visszaható hatállyal megsemmisítette.

Az Alkotmánybíróság a határozatában az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény 45. § (6) bekezdése alapján egyben elrendelte a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény 85. § (4) bekezdésének, valamint a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 81. § (4) bekezdésének alkalmazásával meghozott, jogerős határozattal lezárt büntetőeljárások felülvizsgálatát is.

Miután a Be. 416. § (1) bekezdésének e) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak van helye, ha az Alkotmánybíróság a jogerős határozattal befejezett büntetőeljárás felülvizsgálatát elrendelte, feltéve, hogy a terhelt még nem mentesült a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól, avagy a kiszabott büntetés, az alkalmazott intézkedés végrehajtása még nem fejeződött be, illetve a végrehajthatósága még nem szűnt meg, ezért a legfőbb ügyész a Be. 417. § (2) bekezdése alapján felülvizsgálati indítványt nyújtott be.

Indítványában a Legfőbb Ügyészség kifejtette, hogy a Be. 423. § (2) bekezdésének második mondata szerint ugyan a felülvizsgálati indítványt ilyen esetben az elbírálásakor hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni, ez azonban a Btk. 2. § (1) bekezdésére figyelemmel nem zárja ki az elkövetéskor hatályos anyagi jogi szabályok alkalmazását, azzal azonban, hogy az 1978. évi IV. törvény 85. § (4) bekezdését az Alkotmánybíróság határozatában előírt alkalmazási tilalomra tekintettel figyelmen kívül kell hagyni.

Álláspontja szerint ugyan az eljárt bíróságok által az elkövetéskor hatályban volt 1978. évi IV. törvény 85. §-ának - utóbb alaptörvény-ellenesnek minősített - (4) bekezdése alapján irányadónak tekintett büntetési tételkeret, a két évtől tizenhat évig terjedő szabadságvesztés e rendelkezés figyelmen kívül hagyásával a 85. § (2) és 3) bekezdése alapján két évtől tizenkét évig terjedő szabadságvesztésre csökken, azonban a jogerős határozatban kiszabott büntetés mértéke e kereteken belül van, azaz az alkotmányos keretek között sem tekinthető eltúlzottnak.

Minderre figyelemmel arra tett indítványt, hogy a Kúria a Be. 427. § (2) bekezdése alapján a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott határozatokat az I. r. terheltre vonatkozóan változtassa meg és a kiszabott büntetéseket az 1978. évi IV. törvény 85. § (3) bekezdése alapján tekintse kiszabottnak (BF.1640/2014/1.).

A Legfőbb Ügyészség felülvizsgálati indítványára az I. rendű terhelt észrevételt tett, melyben ártatlanságát hangsúlyozta, leírta az általa igaznak vélt történéseket, az alapeljárásban kihallgatott személyek szavahihetőségét támadva, bizonyítási indítványt terjesztett elő és indítványozta a terhére rótt bűncselekmények vádja alóli felmentését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!