Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20422/2006/7. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 30/A. § (1) bek., (1) bek., 70/A. §, 70/K. §, 1997. évi LXVI. törvény (Bsz.) 5. §] Bírók: Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Győriné dr. Maurer Amália, Kizmanné dr. Oszkó Marianne

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.422/2006/7.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla dr. Rónai László pártfogó ügyvéd (címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek, dr. Goldea Zsuzsanna ügyész által képviselt Legfőbb Ügyészség (1055 Budapest, Markó u. 16., hiv. szám: ) I. rendű, dr. Németh Gabriella ügyvéd (címe) által képviselt Köztársasági Elnöki Hivatal (1014 Budapest, Szent György tér 1.) II. rendű alperes ellen, személyhez fűződő jog megsértése miatt indított perében, a Fővárosi Bíróság 2005. december 8. napján meghozott, 19.P.25.175/2004/8. számú ítélete ellen a felperes részéről 9. és Pf. 4. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán, meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A felperest képviselő pártfogó ügyvéd, dr. Rónai László (címe) pártfogó ügyvédi munkadíját 12.000 (tizenkettőezer) forint + 2.400 (kettőezer-négyszáz) forint áfa összegben állapítja meg, amelyet a Magyar Állam visel.

A felperes személyes költségmentessége folytán a le nem rótt 24.000 (huszonnégyezer) forint fellebbezési illetéket a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

Az elsőfokú bíróság a felperes személyhez fűződő jog megsértésének megállapítása iránt indított perben a keresetet elutasította és kötelezte a felperest, hogy fizessen meg a II. rendű alperesnek 62.500 Ft perköltséget.

-2-

Az ítélet indokolásában hivatkozott az Alkotmány felperes által a keresetben megjelölt rendelkezéseire, az 1993. évi XXXI. törvénnyel a belső jog részévé vált Európai Emberjogi Egyezményre, a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányára, valamint az ügyészségről szóló 1972. évi V. törvény rendelkezéseire, továbbá a 11/2003. (ÜK.7.) Legfőbb Ügyészi utasításra és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény rendelkezéseire, majd kifejtette, hogy az állandó és következetes bírói gyakorlat értelmében a személyiségi jog megsértése miatt indult perben nem bírálható el más jogterületre tartozó vita, és bármely más jogterületen született döntés, határozat véleményezésére sincs lehetőség.

Nem szolgálhat továbbá a személyhez fűződő jog megsértésének megállapítása iránti eljárás más konkrét ügy jogorvoslati fórumaként sem.

Ezt követően rögzítette, hogy a jogsértés az alperesek vonatkozásában nem volt megállapítható, mert a II. rendű alperes alappal hivatkozott az 1997. LXVI. törvény rendelkezéseire arra, hogy a hivatásos bíróval szemben büntető- és szabálysértési eljárást kezdeményezni vagy kényszerintézkedést alkalmazni csak a kinevező személy hozzájárulásával lehet.

A köztársasági elnök jogkörébe tartozik tehát annak eldöntése, hogy a nyomozó hatóság által kivizsgált és elé tárt ügyben határozzon a hozzájárulás megadásáról, illetve hogy hivatala ezt előkészítse.

Mindezeknek megfelelően a II. rendű alperesnek nincs jogszabályi kötelezettsége a hivatásos bíróval szemben előterjesztett feljelentés alapján a büntetőeljárás kezdeményezésére, ezért megalapozottan és jogszerűen tájékoztatták a felperest arról, hogy a beadványával a nyomozó hatósághoz kell fordulnia.

A II. rendű alperes jogszerű eljárására tekintettel terhére személyiségi jogsértés nem állapítható meg, ezért az elsőfokú bíróság a keresetet a II. rendű alperessel szemben elutasította.

Kifejtette, hogy az ügyészi szervek is a jogszabályoknak megfelelően jártak el akkor, amikor a felperes beadványait tartalmuk szerint bírálták el, mert önmagában az a körülmény, hogy a nyomozó hatóság a felperes álláspontjától jogilag eltérő következtetésre jutott és nem a felperes által elvárt döntést hozta meg nem értékelhető az alkotmányos alapjog megsértéseként, így az elsőfokú bíróság megítélése szerint ügyészséggel szemben előterjesztett kereseti kérelem sem meglapozott.

Mindezeknek megfelelően a felperest, mint pervesztes felet a Pp. 78. § (1) bekezdése alapján a perköltség megfizetésére kötelezte.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést, amelyben megismételte a keresetében leírtakat kifogásolva azt, hogy feljelentését nem megfelelően bírálták el, nem hoztak alakszerű határozatot, kérelmét nem megfelelően értékelték és a döntést az illetékes szervek "halogatták, mellőzték".

2.Pf.20.422/2006/7.

-3-

Kifejtette, hogy keresetét "nem a megfelelő döntés", hanem annak hiánya miatt terjesztette elő és változatlanul hivatkozott az Alkotmány rendelkezéseire és arra, hogy a határozat meghozatalának mellőzése, a feljelentett elleni eljárás lefolytatásához való hozzájárulás kérdésében való döntés elmaradása személyiségi jogait sértette, továbbá sérültek a jogvédelemhez, a hátrányos megkülönböztetés tilalmához, emberi jogok tiszteletben tartásához, a hatékony jogorvoslathoz és a diszkrimináció tilalmához fűződő jogai..

A felperes sérelmezte a perköltség összegét is.

Az I. rendű alperes fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását kérte és a felperes fellebbezésében foglaltakra tekintettel nyomatékosan hivatkozott arra, hogy a kifogásolt és a bírósági eljárásban tapasztalt sérelmek illetve felvetések jogorvoslati fóruma az adott, konkrét ügyben eljáró bíróság és nem a személyhez fűződő jog megsértésének megállapítása iránti polgári peres eljárás.

A II. rendű alperes is az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását kérte.

Előadta, hogy a felperes fellebbezésében nem hivatkozott olyan új tényállási elemre, jogszabályra, amelynek alapján az elsőfokú bíróság ítéletével ellenkező tartalmú döntés születhetne tekintettel arra is, hogy a felperes csak megismételte a keresetében rögzített állításait.

Álláspontja szerint az, hogy a felperes feljelentését, amelyet a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatalhoz nyújtott be más hivatalhoz tették át, illetve az hogy a feljelentését minősítették nem a jogsértést, hanem a jogszerű magatartást alapozza meg.

Határozottan állította, hogy nem tanúsított semmilyen olyan magatartást, nem tett olyan intézkedést, nem végzett olyan cselekményt, amely a felperes személyiségi jogainak sérelmét okozhatta volna, így erre alappal a felperes nem is hivatkozhat.

Nem sértette meg a nemzetközi egyezményeket és semmilyen diszkriminációt vagy jogsértést nem tanúsított, és ilyet a felperes sem bizonyított sem a keresetében, sem az eljárás során, sem a fellebbezésében.

Kitért arra is, hogy a II.rendű alperes neve a feljelentésnek nevezett okiratot nem volt köteles befogadni, erre a hivatalt semmilyen jogszabály nem kötelezte, így a felperes erre való hivatkozása megalapozatlan.

A felperes fellebbezése nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!