Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2019.10.B17 A terhelt terhére szóló felülvizsgálati indítvány bejelentésére nyitva álló hat hónapos határidőt az ügydöntő határozat közlésétől kell számítani; a kihirdetéssel közölt ügydöntő határozat kapcsán ez a határidő nem az indokolással ellátott határozat kézbesítésétől, hanem annak kihirdetésétől számítandó [Be. 455. § (1) és (4) bek., 652. § (3) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Gyöngyösi Járásbíróság B.147/2017/9., Kúria Bfv.112/2019. (*EH 2019.10.B17*)

***********

[1] A járásbíróság a 2018. április 24. napján kihirdetett és 2018. április 27. napján jogerős ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettében [Btk. 367. § (1) bek.], ezért, továbbá a járásbíróság 2017. január 12. napján jogerős ítéletével elrendelt próbára bocsátó rendelkezés hatályon kívül helyezésével és a próbára bocsátás megszüntetésével a társtettesként elkövetett rablás bűntette [Btk. 365. § (1) bek. a) pont, (3) bek. c) pont], valamint társtettesként elkövetett testi sértés bűntettének kísérlete [Btk. 164. § (1) és (3) bek.] miatt halmazati büntetésül 1 év 8 hónap - végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett - szabadságvesztésre ítélte azzal, hogy a szabadságvesztést végrehajtásának elrendelése esetén a terheltnek börtönben kell letöltenie és abból a büntetés kétharmad részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra. Egyben elrendelte a terhelt pártfogó felügyeletét, rendelkezett az előterjesztett polgári jogi igényről, valamint a járulékos kérdésekről.

[2] A jogerős ügydöntő határozat ellen a terhelt terhére a főügyészség 2018. október 26. napján felülvizsgálati indítványt terjesztett elő a Be. 649. § (1) bekezdés b) pontjának ba) alpontjára alapítottan.

[3] Az abban kifejtett álláspontja szerint a járásbíróság által elbírált zsarolási cselekmény nem a Btk. 367. § (1) bekezdése, hanem a (2) bekezdés b) pontja szerint minősül, ekként a bíróság által kiszabott büntetés törvénysértőn enyhe.

[4] Ezért azt indítványozta, hogy a Kúria a jogerős ítéletet változtassa meg, a kérdéses cselekményt minősítse a Btk. 367. § (2) bekezdésének b) pontja szerinti folytatólagosan, súlyos fenyegetéssel elkövetett zsarolás bűntettének, a terhelttel szemben kiszabott szabadságvesztést - a végrehajtás felfüggesztésére vonatkozó rendelkezés mellőzésével - súlyosítsa, és a terheltet tiltsa el a közügyek gyakorlásától.

[5] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt fenntartotta, azonban nem a támadott ítélet megváltoztatására, hanem annak hatályon kívül helyezésére tett indítványt, mivel álláspontja szerint - az ítélettel megszüntetett próbára bocsátás próbaidejének időközbeni letelésére is figyelemmel - a büntetéskiszabási körülmények teljes újraértékelése szükséges; emellett a megtámadott ítélet Kúria általi megváltoztatása esetén sérülne a terhelt jogorvoslati joga is.

[6] Kitért arra is, hogy álláspontja szerint a felülvizsgálatot a főügyészség a törvényes határidőn belül nyújtotta be, mivel a jogerős ügydöntő határozat kézbesítése az ügyészségnek 2018. május 16-án történt, tehát a Be. 652. § (3) bekezdése szerinti határidőt ettől az időponttól kell számítani.

[7] A felülvizsgálati indítvány elbírálására a Kúria a Be. 660. § (1) bekezdése alapján tanácsülést tartott, és azon a következőket állapította meg:

[8] A megtámadott ítélet kihirdetésére a 2018. április 24. napján tartott tárgyaláson került sor.

[9] Az ügyész a tárgyaláson fellebbezési nyilatkozatának megtételére három napot tartott fenn, míg a jelen lévő fellebbezésre jogosultak - a terhelt, a védő és a magánfél - az ítéletet tudomásul vették.

[10] Az ügyészség az ítéletet a bírósághoz 2018. április 27. napján érkezett nyilatkozatában szintén tudomásul vette.

[11] Ezért a járásbíróság - az ekkor hatályos 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: korábbi Be.) 588. § (2) bekezdés b) pontjára figyelemmel helyesen - megállapította, hogy ítélete 2018. április 27. napján jogerőre emelkedett.

[12] A 2018. július 1. napján hatályba lépett 2017. évi XC. törvény, a Be. 455. § (1) bekezdése szerint a határozatot a jelenlévőkkel kihirdetéssel kell közölni; kézbesítéssel a jelen nem lévő fellebbezésre jogosultakkal közli azt a bíróság.

[13] Ugyanígy rendelkezett a korábbi Be. 262. § (2) bekezdése.

[14] A Be. 455. § (4) bekezdése szerint az indokolást is tartalmazó ügydöntő határozatot akkor is kézbesíteni kell az ügyésznek, ha azt vele kihirdetés útján már közölték.

[15] Ezzel egyező rendelkezést tartalmazott a korábbi Be. 262. § (4) bekezdése.

[16] Azonban ez nem jelenti azt, hogy az ügydöntő határozat kihirdetésénél jelen lévő fellebbezésre jogosultakkal a határozat közlése akkor történik meg, amikor az írásba foglalt, indokolással ellátott határozatot a bíróság kézbesíti.

[17] Mivel a megtámadott ítélet kihirdetésére a 2018. április 24. napján tartott tárgyaláson került sor, annak közlése a jelenlévőkkel - így az ügyésszel is - ekkor történt.

[18] A Be. 652. § (3) bekezdése szerint felülvizsgálati indítványt a terhelt terhére a jogerős ügydöntő határozat közlésétől számított hat hónapon belül lehet előterjeszteni.

[19] Az adott ügyben az ügyészség számára a felülvizsgálati indítvány előterjesztésére nyitva álló hat hónapi határidő 2018. október 24. napján járt le.

[20] Utal a Kúria arra is, hogy - bár az a bíróságokat nyilvánvalóan nem köti - ez következik a büntetőbíróság előtti ügyészi tevékenységről szóló 8/2018. (VI. 27.) LÜ utasítás 33-34. §-aiból is.

[21] A főügyészség felülvizsgálati indítványa 2018. október 26. napján, tehát két nappal a hat hónapos határidő letelte után érkezett a járásbíróságra, így az elkésett.

[22] Ezért a Kúria a felülvizsgálati indítványt, mint elkésettet a Be. 656. § (2) bekezdés c) pontja alapján elutasította.

(Kúria Bfv. I. 112/2019.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2019. év május hó 21. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntette miatt folyamatban volt büntetőügyben a Gyöngyösi Járásbíróság 9.B.147/2017/9. számú ítélete ellen a Heves Megyei Főügyészség által előterjesztett felülvizsgálati indítványt elutasítja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A Gyöngyösi Járásbíróság a 2018. április 24. napján kihirdetett és 2018. április 27. napján jogerős 9.B.147/2017/9. számú ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettében [Btk. 367. § (1) bekezdés], ezért, továbbá a Dunakeszi Járásbíróság 2017. január 12. napján jogerős 8.Fk.251/2015/21. számú ítéletével elrendelt próbára bocsátó rendelkezés hatályon kívül helyezésével és a próbára bocsátás megszüntetésével a társtettesként elkövetett rablás bűntette [Btk. 365. § (1) bekezdés a) pont, (3) bekezdés c) pont], valamint társtettesként elkövetett testi sértés bűntettének kísérlete [Btk. 164. § (1) és (3) bekezdés] miatt halmazati büntetésül egy év nyolc hónap - végrehajtásában három év próbaidőre felfüggesztett - szabadságvesztésre ítélte azzal, hogy a szabadságvesztést végrehajtásának elrendelése esetén a terheltnek börtönben kell letöltenie és abból a büntetés kétharmad részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra. Egyben elrendelte a terhelt pártfogó felügyeletét, rendelkezett az előterjesztett polgári jogi igényről, valamint a járulékos kérdésekről.

A jogerős ügydöntő határozat ellen a terhelt terhére a Heves Megyei Főügyészség 2018. október 26. napján felülvizsgálati indítványt terjesztett elő a Be. 649. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontjára alapítottan.

Az abban kifejtett álláspontja szerint a Gyöngyösi Járásbíróság által elbírált zsarolási cselekmény nem a Btk. 367. § (1) bekezdése, hanem a (2) bekezdés b) pontja szerint minősül, ekként a bíróság által kiszabott büntetés törvénysértőn enyhe.

Ezért azt indítványozta, hogy a Kúria a jogerős ítéletet változtassa meg, a kérdéses cselekményt minősítse a Btk. 367. § (2) bekezdés b) pontja szerinti folytatólagosan, súlyos fenyegetéssel elkövetett zsarolás bűntettének, a terhelttel szemben kiszabott szabadságvesztést - a végrehajtás felfüggesztésére vonatkozó rendelkezés mellőzésével - súlyosítsa, és a terheltet tiltsa el a közügyek gyakorlásától.

A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt fenntartotta, azonban nem a támadott ítélet megváltoztatására, hanem annak hatályon kívül helyezésére tett indítványt, mivel álláspontja szerint - az ítélettel megszüntetett próbára bocsátás próbaidejének időközbeni letelésére is figyelemmel - a büntetéskiszabási körülmények teljes újraértékelése szükséges; emellett a megtámadott ítélet Kúria általi megváltoztatása esetén sérülne a terhelt jogorvoslati joga is.

Kitért arra is, hogy álláspontja szerint a felülvizsgálatot a főügyészség a törvényes határidőn belül nyújtotta be, mivel a jogerős ügydöntő határozat kézbesítése az ügyészségnek 2018. május 16-án történt, tehát a Be. 652. § (3) bekezdése szerinti határidőt ettől az időponttól kell számítani (BF.1406/2018/1-I.).

A felülvizsgálati indítvány elbírálására a Kúria a Be. 660. § (1) bekezdése alapján tanácsülést tartott, és azon a következőket állapította meg:

A megtámadott ítélet kihirdetésére a 2018. április 24. napján tartott tárgyaláson került sor.

Az ügyész a tárgyaláson fellebbezési nyilatkozatának megtételére három napot tartott fenn, míg a jelen lévő fellebbezésre jogosultak - a terhelt, a védő és a magánfél - az ítéletet tudomásul vették.

Az ügyészség az ítéletet a bírósághoz 2018. április 27. napján érkezett nyilatkozatában szintén tudomásul vette.

Ezért a járásbíróság - az ekkor hatályos 1998. évi XIX. törvény (korábbi Be.) 588. § (2) bekezdés b) pontjára figyelemmel helyesen - megállapította, hogy ítélete 2018. április 27. napján jogerőre emelkedett.

A 2018. július 1. napján hatályba lépett 2017. évi XC. törvény, a Be. 455. § (1) bekezdése szerint a határozatot a jelenlévőkkel kihirdetéssel kell közölni; kézbesítéssel a jelen nem lévő fellebbezésre jogosultakkal közli azt a bíróság.

Ugyanígy rendelkezett a korábbi Be. 262. § (2) bekezdése.

A Be. 455. § (4) bekezdése szerint ugyan az indokolást is tartalmazó ügydöntő határozatot akkor is kézbesíteni kell az ügyésznek, ha azt vele kihirdetés útján már közölték.

Ezzel egyező rendelkezést tartalmazott a régi Be. 262. § (4) bekezdése.

Azonban ez nem jelenti azt, hogy az ügydöntő határozat kihirdetésénél jelen lévő fellebbezésre jogosultakkal a határozat közlése akkor történik meg, amikor az írásba foglalt, indokolással ellátott határozatot a bíróság kézbesíti.

Mivel a megtámadott ítélet kihirdetésére a 2018. április 24. napján tartott tárgyaláson került sor, annak közlése a jelenlévőkkel - így az ügyésszel is - ekkor történt.

A Be. 652. § (3) bekezdése szerint felülvizsgálati indítványt a terhelt terhére a jogerős ügydöntő határozat közlésétől számított hat hónapon belül lehet előterjeszteni.

Az adott ügyben az ügyészség számára a felülvizsgálati indítvány előterjesztésére nyitva álló hat hónapi határidő 2018. október 24. napján járt le.

Utal a Kúria arra is, hogy - bár az a bíróságokat nyilvánvalóan nem köti - ez következik a büntetőbíróság előtti ügyészi tevékenységről szóló 8/2018. (VI. 27.) LÜ utasítás 33-34. §-aiból is.

A Heves Megyei Főügyészség felülvizsgálati indítvány a 2018. október 26. napján, tehát két nappal a hat hónapos határidő letelte után érkezett a Gyöngyösi Járásbíróságra, így az elkésett.

Ezért a Kúria a felülvizsgálati indítványt, mint elkésettet a Be. 656. § (2) bekezdés c) pontja alapján elutasította.

A végzés elleni fellebbezés lehetőségét a Be. 653. § (1) bekezdésére figyelemmel a 458. § (3) bekezdése, felülvizsgálatát pedig a 650. § (1) bekezdés b) pontja kizárja.

Budapest, 2019. május 21.

Dr. Mészár Róza s. k. a tanács elnöke, Dr. Soós László s. k. előadó bíró, Dr. Vaskuti András s. k. bíró

(Kúria Bfv. I. 112/2019.)