Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2001.4.197 A felülvizsgálati eljárásban a bíróságok mérlegelési körébe tartozó ténykérdés általában nem vizsgálható, és nincs lehetőség a bizonyítás adatainak újabb egybevetésére és értékelésére. A Legfelsőbb Bíróság csak azt vizsgálhatja, hogy a mérlegelés körébe vont adatok megállapításánál és egybevetésénél nem történt-e iratellenes, okszerűtlen következtetés [Pp. 206. § (1) bek., 275/A. § (1) bek.].

A felperes a munkaviszonya jogellenes felmondására hivatkozva a jogellenesség anyagi jogkövetkezményei iránt terjesztette elő a keresetét az alperessel szemben.

A munkaügyi bíróság az ítéletével megállapította az alperes felmondó intézkedésének jogellenességét és kötelezte az alperest, hogy a felperesnek 674 667 forint munkabért, 88 000 forint végkielégítést, 155 000 forint költségtérítést és ezek kamatait fizesse meg. Tényként állapította meg, hogy a francia állampolgár felperes 1996. szeptember 2-ai hatállyal francia nyelvű munkaszerződést kötött a Kajmán-szigeteken bejegyzett SPHINX Corporation céggel és az alperessel, az alperes telephelyén kötőipari technikusként történő munkavégzésre, amelynek "kezdő időpontját" 2 évben jelölték meg. A havi nettó munkabért 15 000 francia frankban rögzítette a megállapodás azzal, hogy a "helyi kiadásokra minden hónapban, magyar bérelszámolási lappal igazolva 30 000 forint kerül kifizetésre, amely a havi, valutában fizetett munkabérhez adódik". 1997. január 9-én az alperes és a felperes magyar nyelvű munkaszerződést írt alá, amely kötőüzemi részlegvezetői munkakörre, határozatlan időre szólt, havi bruttó 44 000 forint személyi alapbérrel. A per adatai alapján a bíróság megállapította, hogy a havi 15 000 frank munkabért a felperes franciaországi bankszámlájára rendszeresen a SPHINX Corporation utalta át, míg a forint munkabért az alperes fizette felperesnek. A repülőjegy árának visszatérítésével kapcsolatban a felek között vita keletkezett. 1997. július 20-án a SPHINX Corporation a felperes munkaviszonyát felmondta. 1997. július 22-étől a felperes keresőképtelen volt, ezt követően az alperesnél nem dolgozott. 1997. július 21-én az alperes a bizalom megrendülésére hivatkozva felmondta a felperes munkaviszonyát, majd ezt az intézkedését visszavonva, 1997. augusztus 7-én ismét a munkaviszony felmondása iránt intézkedett.

A munkaügyi bíróság a felperes határozatlan idejűre módosított munkaviszonya jogellenes megszüntetését állapította meg az Mt. 90. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott felmondási tilalomra hivatkozással. Az Mt. 100. §-a alapján történt marasztalás összegének megállapításánál a munkaszerződésben kikötött 44 000 forint személyi alapbért vette figyelembe.

A felperes a fellebbezésében kérte a marasztalás összegének felemelését a havi 15 000 francia frank és 44 000 forint munkabér alapulvételével, az Mt. 88. §-ának (2) bekezdése alapján 12 havi munkabér, továbbá az Mt. 100. §-a alapján 3 havi végkielégítés, valamint 1 havi felmondási időre járó bér címén.

A megyei bíróság az ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint a felek között érvényes munkaszerződés-módosítás 1997 januárjában nem történt, ezért a jogvitát az 1996. szeptember 2-ai megállapodás alapján bírálta el. Megállapította, hogy az alperes és a SPHINX Corporation között 1996. július 22-én betanító képzés, illetve berendezések beüzemelése céljából "munkaerő kiközvetítésre" megállapodás jött létre. A bizonyítékok mérlegelése alapján arra következtetett, hogy a felperest a SPHINX Corporation-nál fennálló munkaviszonya alapján "közvetítették" az alpereshez. Francia munkabérét ezért kapta e munkáltatótól, míg a magyarországi munkavégzéshez kapcsolódóan az alperes is fizetett munkabért és költségtérítést. Ezért a másodfokú bíróság álláspontja szerint is az alperes a jogellenes felmondás jogkövetkezményeként csak a havi 44 000 forint munkabér alapulvételével felelhet, a 15 000 francia frank ebből a szempontból nem vehető figyelembe. Az alperes marasztalását az Mt. 88. §-a (2) bekezdése szerint az előbbi összeg szerint találta alaposnak.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a marasztalás összegszerűségét támadta, e tekintetben a kereseti kérelmének megfelelően a jogerős ítélet megváltoztatását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!