Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Kúria Bfv.1551/2014/4. számú precedensképes határozata rablás bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 83. §, 85. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 423. §, 426. §, 427. §] Bírók: Belegi József, Márki Zoltán, Somogyi Gábor

A határozat elvi tartalma:

Ha a bíróság a halmazati büntetést alkotmányellenesnek minősített jogszabály alkalmazásával szabta ki, annak jogalapját - a jogerős ítéletben alkalmazott Btk. alapján, de az alkotmányellenes jogszabályhely figyelmen kívül hagyásával - meg kell változtatni, és vizsgálni kell, hogy az új büntetési tételkeretek között a büntetés eltúlzottan súlyos-e. Amennyiben nem, úgy pusztán a büntetési tételkeret változása miatt nem kell szükségszerűen a büntetést is mérsékelni.

***********

KÚRIA

Bfv.III.1.551/2014/4.szám

A Kúria Budapesten, a 2015. év április hó 20. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

í t é l e t e t:

A rablás bűntette és más bűncselekmények miatt az I. rendű terhelt é s társa ellen folyamatban volt büntetőügyben a Legfőbb Ügyészség által - az I. rendű terhelt vonatkozásában, a Be. 416. § (1) bekezdés e) pontja alapján - benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Budai Központi Kerületi Bíróság 19.B.XI.1398/2011/14. számú, valamint a Fővárosi Törvényszék 32.Bf.7260/2012/9. számú ítéletét az I. rendű terhelt vonatkozásában annyiban változtatja meg, hogy

a büntetést az 1978. évi IV. törvény 85. §-ának (3) bekezdése alapján tekinti kiszabottnak.

Egyebekben a megtámadott határozatokat hatályukban fenntartja.

Az ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben azonos tartalommal újabb felülvizsgálati indítvány nem nyújtható be.

I n d o k o l á s

A Budai Központi Kerületi Bíróság a 2011. november 30-án kelt 19.B.XI.1398/2011/14. számú ítéletével az I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki 4 rendbeli rablás bűntettében, melyekből egy eset kísérlet [1978. évi IV. törvény - a továbbiakban: korábbi Btk. - 321. § (1) bekezdés], 2 rendbeli - egy esetben folytatólagosan elkövetett - készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétségében [korábbi Btk. 313/C. § (1) bekezdés b) pont, (2) bekezdés b) pont és (8) bekezdés], készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétségében [korábbi Btk. 313/C. § (7) bekezdés a) pont és (8) bekezdés], valamint készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés bűntettének kísérletében mint bűnsegédet [korábbi Btk. 313/C. § (1) bekezdés b) pont, (2) bekezdés b) pont, (3) bekezdés b) pont és (8) bekezdés].

Ezért az I. rendű terheltet halmazati büntetésül 7 évi börtönbüntetésre és 7 évi közügyektől eltiltásra ítélte.

Ugyanakkor a terheltet az ellene további egy rendbeli készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétsége [korábbi Btk. 313/C. § (7) bekezdés a) pont] miatt emelt vád alól felmentette.

Kétirányú fellebbezések alapján eljárva a Fővárosi Törvényszék a 2012. június 13-án kihirdetett és ugyanakkor jogerőre emelkedett 32.Bf.7260/2012/9. számú határozatával az elsőfokú ítéletet az I. rendű terhelt vonatkozásában helybenhagyta.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a Legfőbb Ügyészség a Be. 417. § (2) bekezdésében meghatározott kötelezettsége folytán, a Be. 416. § (1) bekezdés e) pontjában írt okból - a terhelt javára - terjesztett elő felülvizsgálati indítványt (BF.1614/2014/1.).

Indítványában utalt az Alkotmánybíróság 23/2014. (VII. 15.) AB számú határozatára, amely kizárta a folyamatban lévő ügyekben a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény 2010. július 23. és 2013. június 30. napja között hatályos 85. § (4) bekezdésének alkalmazását, továbbá a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 2013. július 1. napjától hatályos 81. § (4) bekezdését pedig hatályba lépésére visszaható hatállyal megsemmisítette. Egyúttal az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény 45. § (6) bekezdése alapján elrendelte a fenti törvényi rendelkezések alkalmazásával meghozott, jogerős határozattal lezárt büntetőeljárások felülvizsgálatát.

Az indítvány ezt követően kiemelte, hogy jelen ügyben az eljárt elsőfokú bíróság ítéletének indokolásában - a másodfokú bíróság által nem érintetten - kifejtette, miszerint a terhelt terhére rótt cselekmények közül több mint három a korábbi Btk. 137. § 17. pontjában felsorolt személy elleni erőszakos bűncselekmény, ennélfogva a bűnhalmazatban lévő cselekmények legsúlyosabbikának büntetési tétele a korábbi Btk. 85. § (4) bekezdése alapján a kétszeresére emelkedik. Ezért a büntetést két évtől tizenhat évig terjedő büntetési tételkeretek között szabta ki, a büntetés kiszabása során irányadó középmérték a Btk. 83. § (2) és (3) bekezdése alapján 9 évi szabadságvesztés volt.

A terhelt az ennek figyelembevételével kiszabott büntetését jelenleg is tölti, így a hivatkozott alkotmánybírósági határozat következményeképp a Legfőbb Ügyészség hivatalból köteles a felülvizsgálati indítvány benyújtására.

A Legfőbb Ügyészség utalt rá: a felülvizsgálati indítványt ilyen esetben a Be. 423. § (2) bekezdés második mondata alapján az elbíráláskor hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni. A konkrét esetben azonban a felülvizsgálati indítvány elbírálásakor hatályos törvény további, az elkövetéskor még nem létező minősítő körülményt tartalmaz a terhelt terhére rótt rablási cselekmények vonatkozásában, nevezetesen: a bűncselekmény felismerésére vagy elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére való elkövetést [Btk. 365. § (3) bekezdés g) pont]. Ezzel a halmazatot alkotó legsúlyosabb cselekmények büntetési tétele, és így a halmazati büntetésként kiszabható büntetés mértékének felső határa is emelkedne, annak ellenére, hogy a pénzforgalom elleni bűncselekmények köre szűkülne. Ezért a jelen ügyben - mint a kedvezőbb elbírálás lehetőségét biztosító törvényt - az elkövetéskor hatályos Btk.-t kell a felülvizsgálati indítvány elbírálásakor is alkalmazni, értelemszerűen az alkotmányellenesnek nyilvánított rendelkezés figyelmen kívül hagyása mellett.

Ebből következően az alkalmazandó büntetési tételkeret 2-12 évre, a büntetés kiszabása során irányadó középmérték pedig 7 évre csökken.

Ennek ellenére azonban - a Legfőbb Ügyészség álláspontja szerint - a kiszabott büntetés így sem terjeszkedik túl az alkotmányos kereteken, sőt nem is eltúlzott, így a büntetési célok elérése érdekében változatlanul indokolt.

Ezért a Legfőbb Ügyészség azt indítványozta, hogy a Kúria a Be. 427. § (2) bekezdése alapján annyiban változtassa meg a jogerős ítéletet, hogy az I. rendű terhelt szabadságvesztés büntetését a korábbi Btk. 85. § (2)-(3) bekezdése alapján tekintse kiszabottnak. Egyebekben viszont a támadott határozatokat a Be. 426. §-a alapján hatályában tartsa fenn.

A felülvizsgálati indítványra a terhelt és védője nem tett észrevételt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!