Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2008.72 TAGI KÖLCSÖN APPORTÁLÁSA - BESZÁMÍTÁS KÉRDÉSE TAGI KÖLCSÖN APPORTJÁNÁL

A tagi kölcsönből származó követelésnek nem pénzbeli hozzájárulásként történő rendelkezésre bocsátását a Gt. szabályozása nem zárja ki [Gt. 13. § (2) bek. és 118. § (1) bek.].

A cég 2007. október 17-én elektronikus úton változásbejegyzési kérelmet nyújtott be a cégbírósághoz, de nem kérte egyszerűsített cégeljárás lefolytatását. A változásbejegyzési kérelem a társaság egyedüli tagjának 2007. július 31-én hozott határozatain alapult. A 4/2007. számú határozat szerint a tag törzstőke-emelést határozott el. Ennek keretében a tag mint hitelező és a társaság mint adós között 2004. július 30-án létrejött, 4 092 205,11 euró összegű kölcsönszerződésre tekintettel a társaság a taggal szemben 319 093,77 euró (80 000 000 forint) összegű tartozást fennállónak elismert, és ezen elismert követelését a tag nem pénzbeli hozzájárulásként a tőkeemelés során a társaság rendelkezésére bocsátotta. A nem pénzbeli hozzájárulás teljesítésének következtében a határozat szerint a tag törzsbetétje 100 000 forinttal emelkedik, a törzstőke-emelés mértéke és az elismert követelés közötti különbözet (79 900 000 forint) a társaság tőketartalékát növeli. Az 5/2007. számú határozat értelmében a tag a tőkeemelésnek megfelelően módosítja a társaság alapító okiratát és annak egységes szerkezetbe foglalt változatát jóváhagyja. (A változásbejegyzési kérelem előlapja szerint a társaság csatolta a tagi nyilatkozatot az apport értékeléséről, az ügyvezető nyilatkozatát a tartozás elismeréséről és az apport rendelkezésre bocsátásáról, valamint a tagjegyzéket is.)

A cégbíróság 2007. december 4-én a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 46. § (2) bekezdése alapján 15 napon belül teljesítendő hiánypótlási felhívást bocsátott ki, amelyben a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (Gt.) 118. § (1) bekezdésére utalással tájékoztatta a társaságot, hogy álláspontja szerint tagi hitellel történő tőkeemelésre nincs lehetőség. A cég a 2007. december 27-én érkezett beadványában úgy nyilatkozott, hogy véleménye szerint a tagi követelésnek nem pénzbeli hozzájárulásként a társaság rendelkezésére bocsátása nem jelenti a Gt. 118. § (1) bekezdésében foglaltak sérelmét, mert a társaság a követelés megszerzésével emeli fel a jegyzett tőkéjét, és a tőkeemelés megtörténtét követően a megszerzett eszközzel szemben vezeti ki a korábbi tagi kölcsönből eredő, már saját magát terhelő kötelezettséget.

A Cégbíróság a cég változásbejegyzés iránti kérelmét elutasította a Ctv. 46. § (6) bekezdése és 50. § (1) bekezdésére alapítottan. Végzését azzal indokolta, hogy a társaság jogi képviselője a hiánypótlási felhívásban foglaltaknak a megadott határidőben nem tett eleget eltérő jogi álláspontja miatt.

A végzéssel szemben a társaság fellebbezést nyújtott be, amelyben az elsőfokú végzés megváltoztatását és a tőkeemelés bejegyzésének elrendelését kérte. Előadta, hogy a Gt. 13. § (2) bekezdése lehetővé teszi az adós által elismert vagy jogerős bírósági határozaton alapuló követelés nem pénzbeli hozzájárulásként való szolgáltatását. E jogszabályi rendelkezés nem zárja ki, hogy a követeléssel a tag rendelkezzen és a társaság ismerje el a követelés fennállását. Álláspontja szerint a Gt. 118. § (1) bekezdésében tilalmazott beszámítás az ilyen tőkeemelésnél nem történik. Beszámítás esetén ugyanis a Ptk. 296. §-a szerint a kötelezett (vagyis a tag) a jogosulttal (ebben az esetben a társasággal) szemben fennálló egynemű és lejárt követelését a jogosulthoz intézett ilyen tartalmú nyilatkozatával a tartozásába beszámíthatná. Nem pénzbeli hozzájárulás teljesítése esetén azonban a tagi követelés átruházása történik meg, ennek következtében a kötelezett és a jogosult ugyanaz a személy lesz. A cég utalt arra, hogy számviteli értelemben is lényeges eltérés van a beszámítás és a követelés apportálása között. Ezzel kapcsolatban csatolta a Pénzügyminisztérium Számviteli Főosztályának 2008. január 17-én adott kötelező erővel nem bíró, szakmai véleménynek minősülő állásfoglalását, amely alátámasztja a cég által kifejtett álláspontot.

A fellebbezés megalapozott.

A Gt. 13. § (2) bekezdése szerint a nem pénzbeli hozzájárulás bármilyen vagyoni értékkel rendelkező dolog, szellemi alkotáshoz fűződő vagy egyéb vagyoni értékű jog - ideértve az adós által elismert vagy jogerős bírósági határozaton alapuló követelést is - lehet. A tag munkavégzésre vagy más személyes közreműködésre, illetve szolgáltatás nyújtására irányuló kötelezettségvállalását nem pénzbeli hozzájárulásként figyelembe venni nem lehet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!