Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2000.11.482 Olyan esetben, amikor a bűncselekmény megtörténte és annak eredménye bizonyított, az elkövető kilétére nézve azonban csupán egymással ellentétben álló vallomások állnak rendelkezésre, az ésszerű gondolkodás és a bírói gyakorlat szerint azt kell különös gonddal vizsgálni, hogy a közvetlen bizonyítékokat képező vallomásokon kívül megszerezhető egyéb bizonyítékok megerősítik vagy gyengítik-e a terhelő vagy mentő vallomást tevők szavahihetőségét és a vallomások bizonyító erejét;

ennek alapvető feltétele, hogy a bíróságnak be kell szereznie és meg kell vizsgálnia minden bizonyítékot, amelyekből a logika szabályainak megfelelően lehet következtetést levonni a terhelő vagy mentő vallomások hiteltérdemlőségére nézve [Be. 5. § (1) és (3) bek., 239. § (2) bek. a) pont, 261. § (1) bek., 262. § (1) bek.].

A megyei bíróság az 1998. augusztus 31-én meghozott ítéletével a vádlottat az emberölés bűntettének kísérlete miatt ellene emelt vád alól - bebizonyítottság hiánya miatt - felmentette.

A bíróság által elbírált vád lényege az volt, hogy a vádlott a vádbeli napon egy balta élével olyan ütést mért a sértett fejére, hogy attól az agy állományába hatoló, közvetlenül életveszélyes sérülés keletkezett.

A megállapított tényállás lényege a következő.

Az ugyanabban az utcában lakó vádlott és a sértett, valamint a családjaik a cselekményt megelőző évek óta haragos viszonyban voltak egymással.

A vádbeli napon a sértett és a felesége hazafelé tartva elhaladt a vádlottnak és az apjának - O. J.-nek - a közös udvara előtt. Az udvarban tartózkodó O. J. és a sértett között veszekedés alakult ki, ennek során O. J. magához vett egy baltát, kihívta a házból a fiát, a vádlottat, és mindketten a már távozóban levő sértett után mentek. A szomszédos ház előtt a vádlott és az apja, valamint a sértett között tettlegesség alakult ki, melynek során O. J. mindkét karján, valamint a nyakán ütődéses, horzsolásos sérülés, a sértett fején pedig az agykoponya mélyébe hatoló, az orrüreget is megnyitó, közvetlenül életveszélyes sérülés keletkezett.

A koponyasérülés következtében a sértettnél epilepszia, epilepsziás állapot, szellemi hanyatlás és személyiségzavar alakult ki; a sértett a munkaképességének több mint 67%-át elveszítette.

Az ítélet szerint az eljárás során nem lehetett kétséget kizáró módon megállapítani, hogy a vádlott részt vett-e a tettlegességben, és a sértett sérülését a vádlott vagy az apja okozta-e. Az elsőfokú ítélet indokolásának a lényege szerint a vádlottnak azt a védekezését, hogy nem ő ütötte fejbe, hanem az apja, megerősíti a feleségének, az anyjának és az apjának a vallomása is. Ezek a tanúk a vádlott hozzátartozói ugyan, de rajtuk kívül megerősíti a vádlott védekezését Cs. I. tanú vallomása is, amely szerint nem a vádlott, hanem O. J. ütötte fejbe a sértettet. Ugyancsak a vádlott állítása mellett szól az apja sérüléseiről készült látlelet, mivel a vizsgálatkor O. J. a sérülések okozójaként a sértettet nevezte meg, és ezek a sérülések azt igazolják, hogy O. J. valóban részt vett a tettlegességben.

Cáfolja viszont a vádlott védekezését a sértettnek és a feleségének a vallomása, mely szerint a vádlott ütött a baltával, valamint a sértett fiának a vallomása, mely szerint miután az apja a sérülést elszenvedte, a véres balta a vádlott kezében volt. Ezek a tanúk azonban a vádlottal és a családtagjaival fennálló haragos viszonyuk miatt nem elfogulatlanok.

A terhelő vallomásokat megerősíteni látszik S. J. és V. I. tanú vallomása, e vallomásokat azonban eljárásjogi okok miatt nem lehet bizonyítékként értékelni.

Az ítélet szerint mivel a tanúk vallomásai közötti ellentmondásokat szembesítésekkel nem lehetett feloldani, olyan objektív jellegű bizonyítékok pedig nem voltak, amelyek segíthették volna az ellentétek tisztázását, nem lehet eldönteni, hogy a vádlottat terhelő és mentő vallomások közül melyik felel meg a valóságnak, így nem lehet kizárni azt a lehetőséget, hogy a cselekményt nem a vádlott követte el.

Az ítélet ellen az ügyész a vádlott felmentése miatt, a bűnösségének megállapítása és büntetés kiszabása végett fellebbezést jelentett be.

A legfőbb ügyész az ügyész fellebbezését fenntartotta. Álláspontja szerint a bíróság nem derítette fel kellően az ügyet, nem tett eleget az indokolási kötelezettségének; a megalapozatlanság és az eljárási szabálysértés döntő mértékben befolyásolták az ügy elbírálását, ezért az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróságnak új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta.

A védőnek a tárgyaláson kifejtett álláspontja szerint az elsőfokú bíróság ítélete megalapozott, a fellebbezés a bizonyítékok bírói mérlegelését támadja, ezért alaptalan.

A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú ítéletet felülvizsgálva arra a megállapításra jutott, hogy a fellebbezés és a legfőbb ügyész indítványa alapos; eljárási szabálysértések és megalapozatlanság miatt az ítélet nem alkalmas az érdemi felülvizsgálatra.

Sajátossága az ügynek, hogy a cselekmény megtörténte és eredménye bizonyított, az elkövető kilétére nézve azonban közvetlen bizonyítékként kizárólag vallomások állnak rendelkezésre, és ezek két - egymással ellentétben álló - csoportot alkotnak; az egyik szerint a vádlott, a másik szerint a vádlott apja - O. J. - volt az elkövető. A vádlott bűnösségének a megállapítása tehát kizárólag a bíróságnak attól a döntésétől függ, hogy a vádlottat terhelő vallomások megfelelnek-e a valóságnak. Ilyen helyzetben az ésszerű gondolkodás és a bírói gyakorlat szerint különös gonddal kell vizsgálni, hogy a közvetlen bizonyítékokat képező vallomásokon kívül megszerezhető bizonyítékok megerősítik vagy gyengítik-e a terhelő vagy mentő vallomást tevők szavahihetőségét, vallomásaik bizonyító erejét, és csak ezek után lehet megalapozottan dönteni arról, hogy a mentő vallomások kétségessé teszik-e a terhelő vallomások hitelességét, vagyis megfelelnek-e azok a valóságnak. Mindez azt jelenti, hogy a fő kérdésben - bűnös-e a vádlott - csak akkor lehet megalapozott döntést hozni, ha a bíróság beszerzett és megvizsgált minden olyan beszerezhető bizonyítékot, amelyből következtetni lehet a terhelő vagy mentő vallomások hitelességére, valamennyi bizonyítékot az ésszerű gondolkodás és a logika szabályainak megfelelően, egyenként és összefüggéseikben is értékelte, és erről a tevékenységéről olyan indokolást ad, amelyből kitűnik, hogy a bizonyítékok beszerzése és helyes értékelése megtörtént.

A büntetőeljárásbeli bizonyítás természetéből adódóan szükségszerűen vannak olyan esetek, amelyekről nem áll rendelkezésre annyi vagy olyan bizonyíték, amely a határozott tényállás megállapításához elegendő lenne, ezért azt nem lehet elvárni, hogy a bíróságok minden esetben, minden tényre nézve határozott tényállást állapítsanak meg. A büntetőeljárás során a bizonyítás szabályainak a betartása azonban teljesíthető feladat, ezért azok teljesítése a bíróságoktól feltétlenül elvárható.

Az adott ügyben az ítélet és az iratok alapján azt lehet megállapítani, hogy az elsőfokú bíróság úgy állapított meg a főkérdésre nézve határozatlan tényállást, hogy a fent írt követelményeknek nem tett maradéktalanul eleget; az ügy nincs kellően felderítve, a tényállás hiányos, a bíróság az ítélet megalapozottságára kihatóan megsértette az eljárás szabályait, és ítéletének az indokolása részben téves és hiányos. Az ítéletnek az alapvető hibája az, hogy a bizonyítékokat nagyrészt beszerezte ugyan, az ügydöntő bizonyítékok hitelességének az ellenőrzéséhez szükséges tevékenységet azonban nem végezte el, bár erre a bírói gyakorlatnak kialakult módszerei vannak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!