A Gazdasági Versenyhivatal 145/2001/55 számú határozata megállapodás tárgyában. Eljárás alá vont: Bíró Géza és mások
Vj-145/2001/55
Vj-145/2001/55
A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa
- a Dr. Arató György (1088 Bp. Szentkirályi u. 13. III. em. 8) által képviselt Tengerdi Kft. (8647 Balatonmáriafürdő, Rákóczi u. 154.,),
- a Dr. Hargitai Gábor ügyvéd (8716 Mesztegnyő, Vörösmarty u. 70.) által képviselt Ujhelyi István (8647 Balatonmáriafürdő, Rákóczi u. 1., levelezési címe Balatonkeresztúr, Petőfi Sándor u. 39.), Balláné Vajas Éva (Balatonfenyves, Vörösmarty út 185.), Késmárkiné Balogh Éva (8647 Balatonmáriafürdő, Ady Endre út 10.), Kálsecz Károly (8647 Balatonmáriafürdő, Ady Endre u. 10.) és Zadravecz Józsefné (8647 Balatonmáriafürdő, Vilma u. 1),
- a Hálózat Bt. (8800 Nagykanizsa-Milósfa, Iskola u. 49., levelezési cím 8800 Nagykanizsa, Napsugár u. 10.),
- a Delta Üzletház Kft. (8647 Balatonmáriafürdő, Rákóczi u. 1.), továbbá
- Kövesdi Tibor (Balatonkeresztúr, Újlaki u. 7.) és
- Bíró Géza (8647 Balatonmáriafürdő, Ady Endre u. 1.)
ellen versenykorlátozó megállapodás vagy összehangolt magatartás miatt indult versenyfelügyeleti eljárásban elfogadta a következő
határozatot
1) A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vontak azzal, hogy 2001. június 28-án aláírták az egyes étel és italfajták küszöbáráról szóló jegyzőkönyvet, majd olyan árakat alkalmaztak, amelyekkel végrehajtották e megállapodást, törvénysértést követtek el.
2) Az 1. pontban nevezett jogsértés miatt a Versenytanács az alábbi bírságokat szabja ki, melyeket a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül kötelesek a címzettek a Gazdasági Versenyhivatalnál a 10032000-01037557. számú bírságbevételi számlára befizetni:
Tengerdi Kft. - 430 ezer Ft.
Delta Üzletház Kft. - 700 ezer Ft.
Hálózat Bt. - 200 ezer Ft.
Bíró Géza - 300 ezer Ft.
Újhelyi István - 200 ezer Ft.
Balláné Vajas Éva - 300 ezer Ft.
Kézsmárkiné Balogh Éva - 100 ezer Ft.
Kálsecz Károly - 100 ezer Ft.
Zadravecz Józsefné - 130 ezer Ft.
3) A határozat ellen annak kézhezvételétől számított harminc napon belül a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál előterjesztendő keresetet lehet benyújtani.
Indoklás
I. Az eljárás
1. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2001. szeptember 3-án indított versenyfelügyeleti eljárást, mivel a GVH birtokába került egy irat, amelyből kitűnt, hogy a fent nevezett egyéni vállalkozók, illetve gazdasági társaságok megállapodtak abban, hogy az általuk Balatonmáriafürdőn üzemeltetett éttermekben meghatározott ételtípusokat a rögzített ár alatt nem fognak kínálni. E magatartásukkal valószínűsíthetően megsértették a tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló, többször módosított 1996. évi LVII. tv. (Tpvt.) 11. § -át. Bíró Gézát és Kövesdi Tibort a vizsgáló 2001. szeptember 24-én vonta be ügyfélként az eljárásba.
II. A tényállás
2. A helyszíni szemlék, az eljárás alá vontak és tanuk meghallgatása, valamint a tárgyalás eredményeként a következő tényállást tárta fel a Versenytanács.
II.1. Az eljárás alá vont vállalkozások
3. A versenyfelügyeleti eljárás olyan hét egyéni vállalkozóra és három gazdasági társaságra terjed ki, amelyek Balatonmárián vagy az azzal lényegében összeépült Balatonkeresztúron éttermeket (melegkonyhás vendéglőt) működtetnek. Éttermeik 2. vagy 3. osztályúak, egymáséhoz hasonló szolgáltatást nyújtanak.
4. 2000. évi nettó árbevételük az egyéni vállalkozók esetében 2,5-9,6 millió Ft., a gazdasági társaságoknál 20-457 millió Ft. között mozgott. Az eljárásban érintett egyéni vállalkozók és a Delta Üzletház Kft. bevételei elsősorban vagy kizárólag az éttermi szolgáltatásból származnak. A Hálózat Bt. fő profilja viszont az építőipari alapanyag nagykereskedelem, a Tengerdi Kft. fő tevékenysége a vadászatszervezés. Bíró Géza az egyik éttermet egyéni vállalkozóként működteti, de a két további éttermet fenntartó Delta Üzletház Kft. esetében is önálló üzletvezetői jogosultsággal rendelkezik.
5. A vizsgálat során feltárt adatokból megállapítható, hogy a Balatonmáriafürdőn és Balatonkeresztúron működő vállalkozások vezetői, illetve azok képviselői rendszeresen találkoztak egymással, a legtöbben régóta ismerték egymást. Esténként a helyi éttermek vezetői meglátogatják egymást, megnézik, hogy hány vendég van, a találkozások során megállnak egymással beszélgetni, vagy beülnek egymás vendéglátóegységébe. A vendéglátással foglalkozó vállalkozások vezetői között a kollegiális viszonyon túl baráti kapcsolatok is kialakultak. Az eljárás alá vont vállalkozások képviselőinek baráti jellegű összejöveteleire mindig más helyszínen került sor.
6. Az összejövetelek nem voltak előre megszervezve, spontán módon került rájuk sor, mindig más vendéglátóegységekben gyűltek össze, és az azokon résztvevő személyek is változtak. Ezeken a találkozókon többször felmerültek a vendéglátás piacát vagy más szakmát érintő kérdések.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!