Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 1999.22 I. A házastársak közös tulajdonát képező szövetkezeti üzletrésznek a vagyonmérlegből való kihagyása sérti a teljes körű vagyoni rendezés elvét.

II. A szövetkezeti üzletrészek házastársak közötti elszámolásának a legcélszerűbb módja az, ha a bíróság a közös tulajdonú üzletrészeket azon névértékének az alapulvételével természetben megosztja. [Csjt. 27. § (1) bek., 31. § (2)-(3) bek.]

A peres feleket vagyonnevesítés eredményeként - ugyanannál a szövetkezetnél munkaviszonyban töltött éveikre tekintettel - üzletrésztulajdon illette meg: a felperesnek 11000 forint, az alperesnek 100000 forint értékű üzletrésze volt. Nem volt vitás a perben az, hogy az említett üzletrészeket a felek a házassági életközösségük alatt kifejtett munkájuk ellenértékeként kapták és ezért az üzletrészek a házastársi közös vagyonhoz tartoznak.

Az elsőfokú bíróság a házastársi közös vagyon megosztására irányuló perben a fenti üzletrészeket közös vagyonként figyelembe vette.

A másodfokú bíróság a szövetkezeti üzletrészeket a felek közötti elszámolásból kihagyta. Méltánytalannak találta ugyanis, "a tulajdonként szereplő összegek névértékben való elszámolását, mert az üzletrészeknek tényleges forgalmi értéke nincs, ezért azokat a közös vagyon körében hagyta".

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet részben megváltoztatta: az alperes tulajdonaként nyilvánított 100000 forint névértékű szövetkezeti üzletrészből 44500 forint névértékű üzletrészt a felperes tulajdonába adott. Kötelezte az alperest, hogy 44500 forint névértékű szövetkezeti üzletrészről esetleg kiállított értékpapírt adjon ki a felperesnek. Az elsőfokú bíróság útján megkeresni rendelte a szövetkezetet, hogy a felek szövetkezeti üzletrészeinek nyilvántartását akként módosítsa, hogy mindkét fél tulajdonaként személyenként 55500 forint névértékű szövetkezeti üzletrészt tartson nyilván.

Iratellenes a jogerős ítélet azon ténymegállapítása, mely szerint a vitás üzletrészek tényleges forgalmi értéket egyáltalán nem képviselnének, és téves az a jogkövetkeztetése, hogy az üzletrészeknek a vagyonmérlegből való kihagyása annak "a felek közös vagyona körében meghagyásával" lenne azonos. A szövetkezet által kiadott igazolás adatai szerint a szövetkezet az üzletrészeket a perbeli időszakban a névérték 5%-áért vásárolta vissza. Ebből következik, hogy az üzletrész forgalmi értéke nem érte ugyan el annak névértékét, értéktelen azonban nem volt, hiszen a tényleges forgalmi értéke legalább a szövetkezet által fizetett vételárral volt azonos. Erre tekintettel pedig a Csjt. 31. §-ának (2) bekezdésében foglaltakat sértené az, ha pusztán a névérték és a forgalmi érték közötti lényeges eltérés miatt az üzletrészek felek közötti elszámolását a bíróság mellőzné.

A szövetkezeti üzletrészek névértékének és a forgalmi értékének az egymáshoz viszonyított aránya a kereslet-kínálat alakulásától a szövetkezet gazdasági működésének az eredményességétől az ár- és értékviszonyok, illetőleg az egyéb körülmények alakulásától függően változhat: emelkedhet vagy csökkenhet. A házassági életközösség tartama alatt a szövetkezetben ledolgozott évekre tekintettel megszerzett szövetkezeti üzletrész pedig a Csjt. 27. §-ának (1) bekezdése szerint a házastársak osztatlan közös tulajdonát képezi, az ebből fakadó jogokat azonban a házasfelek és a szövetkezet, illetőleg más harmadik személyek közötti viszonyban a házassági életközösség tartalma alatt és a különválást követően egyaránt csak az a házastárs gyakorolhatja, akit a szövetkezet az üzletrész tulajdonosaként nyilvántartott. Nem az üzletrész-tulajdonos házastársnak a különvagyonába való utalását jelenti tehát az, ha az üzletrészek vagyonmérlegbe való felvételét a bíróság mellőzi.

A házastársak közös tulajdonát képező szövetkezeti üzletrésznek a vagyonmérlegből való kihagyása sérti a teljes körű vagyoni rendezés elvét, a névérték csupán 5%-át elérő forgalmi értékű üzletrésznek az üzletrész-tulajdonos házastárs terhére névértéken történő elszámolása pedig a közös vagyontárgyak értékének a megállapítására vonatkozó bírói gyakorlattal ellentétes. A szövetkezeti üzletrészek házastársak közötti elszámolásának a helyes módja ezért az, ha a bíróság a közös tulajdonú üzletrészeket azok névértékének az alapulvételével a Csjt. 31. §-ának (3) bekezdése alapján a házasfelek között természetben megosztja, vagy az üzletrészeket azok különváláskori, illetőleg a közös vagyon megosztásakori tényleges forgalmi értékének az alapulvételével az üzletrész tulajdonostárs kizárólagos tulajdonába adja.

Az utóbbi esetben az üzletrész tényleges forgalmi értékét az üzletrész-tulajdonos házastárs terhére csupán a vagyonmérlegbe kell beállítani, az előbbi esetben azonban nem mellőzhető a megfelelő névértékű üzletrésznek a nem üzletrész-tulajdonos házastárs kizárólagos tulajdonába való adása, az üzletrész-tulajdonos házastársnak az üzletrészről kiállított meghatározott névértékű értékpapíroknak a másik házastárs részére történő kiadására kötelezése, valamint a tulajdonosváltozásnak a szövetkezet által vezetett nyilvántartásba a szövetkezet megkeresése útján történő bejegyeztetése sem.

Tekintettel arra, hogy a felperes az üzletrészek fele-fele arányban történő természetbeni megosztását kérte, és a Csjt. 31. §-ának (3) bekezdése is egyértelmű abban, hogy a házastársak vagyonrészét a házassági életközösség megszűnésekor meglévő közös vagyonból lehetőleg természetben kell kiadni, a Legfelsőbb Bíróság a feleknek a házastársi közös vagyonba tartozó üzletrészeit - azok névértékének a megjelölése mellett - természetben osztotta meg. (Pfv.II.22.305/1996. sz.)