Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.700019/2018/8. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (VERSENYÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 324. §, 335/A. §, 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 21. §, 22. §, 83. §, 84. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 50. §]

A ... Törvényszék

mint elsőfokú bíróság

.K..../20.../8.

A ... Törvényszék a Dr. Ritter Eszter Ügyvédi Iroda és a Dr. Máttyus Ádám Ügyvédi Iroda (értesítési cím: felperesi képviselők címe.; eljáró ügyvédek: dr. Ritter Eszter, dr. Máttyus Ádám) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek a dr. Kőhalmi Attila versenytanácstag által képviselt Gazdasági Versenyhivatal (1054 "E", Alkotmány utca 5.) alperes ellen versenyügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

Í T É L E T E T:

A bíróság az alperes 2016. január 11. napján kelt Vj.../2012. számú határozatát hatályon kívül helyezi és az eljárást megszünteti.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 1.000.000 (azaz egymillió) forint perköltséget.

A kereseti illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, amelyet a Kúriához címzetten, a ... Törvényszéknél 4 példányban kell benyújtani.

I n d o k o l á s

A felperes egy globális, négyszereplős kártyás fizetési rendszert működtet, melyben a kártyabirtokosok, a bankkártyát kibocsátó bankok, a kereskedők és a kártya elfogadást mint szolgáltatást biztosító, elfogadó bankok vesznek részt. Amikor a kártyabirtokos fizetést kezdeményez a kártyájának a POS terminálon történő lehúzásával a kereskedőnél, egy automatikus üzenet indul a vásárlás összegével és a kártyabirtokos adataival az elfogadó bankon keresztül a kártyatársasághoz, amely továbbítja azt a kibocsátó bankhoz. A kibocsátó bank ellenőrzi, hogy van-e fedezet a kártyabirtokos számláján, és visszaküldi a kereskedőnek a fizetés engedélyezését vagy tiltását. A kereskedő napi szinten megküldi az általa lebonyolított összes bankkártyás művelet adatait a bankjának (az elfogadó banknak), aki továbbítja ezeket a kártyatársaság által üzemeltetett elszámolási és kiegyenlítési rendszerbe. Ezen keresztül történik a kibocsátó és elfogadó bank közötti tényleges elszámolás. A tranzakciókért különböző díjak kerülnek felszámításra, melynek speciális eleme a bankközi jutalék (vagy interchange díj), melyet az elfogadó bank térít meg fizetési műveletenként a kibocsátó bank részére. Ugyanakkor kereskedői jutalékot számít fel a kártyás vásárlások után az elfogadó bank, így a bankközi jutalékot az elfogadó bankok a gyakorlatban áthárítják a kereskedőkre, akik - mivel nem tehetnek különbséget fizetési mód alapján ügyfeleik között - erre tekintettel határozhatják meg áraikat. A bankközi jutaléknak ezen sajátos elhelyezkedésből fakad, hogy minél magasabb a bankközi jutalék, amelyet a kibocsátói oldal (kártyabirtokos és kibocsátó bank) kap, annál nagyobb a kibocsátó bank bevétele és annál alacsonyabb a kártyabirtokosnak a tranzakció költsége. Az elfogadói oldal (kereskedő és elfogadó bank) helyzete viszont fordított: minél alacsonyabb a bankközi jutalék, annál alacsonyabb a kártyaelfogadás költsége. Az interchange díj lehet fix összeg, a tranzakció meghatározott százaléka, de a kettő kombinációja is. A bankkártya rendszeren belül a versenynek is több dimenziója különböztethető meg. Az első az ún. "upstream" versenyben testesül meg, ami a kártyatársaságok versenyét jelenti, míg a kártyarendszer ún. "downstream" részében a bankok helyezkednek el, kibocsátói és elfogadói oldalon. Ez a kétoldalúság a kártyatársaságok közötti, upstream versenyben is megnyilvánul: a kibocsátói oldalon a kártyatársaságok abban érdekeltek, hogy bankkártyáikból minél több bank minél többet bocsásson ki, míg az elfogadói oldalon azért versenyeznek, hogy minél több kereskedő fogadja el fizetési eszközként a bankkártyát. A kártyatársaságok mindkét oldalon a bankokkal és nem a végső ügyféllel érintkeznek.

Az alperes 2012. június 13-án versenyfelügyeleti eljárást indított a felperes ellen, gazdasági erőfölénnyel való visszaélés tilalmának feltételezett megsértése tárgyában. Az eljárást lezáró, 2016. január 11. napján kelt Vj/.../2012. számú határozatában azt állapította meg, hogy a felperes 2011. február 8-tól 2013. december 31-ig gazdasági erőfölénnyel való visszaélést valósított meg a bankközi jutalékának a versenytársának a piacról való kiszorítására alkalmas módon történő meghatározásával. Ezért 88.000.000 forint bírságot szabott ki felperessel szemben. Határozatának indokolásában az alperes rögzítette az eljárás tárgyát (I. fejezet), a tényállás (A rész) keretében bemutatta az eljárás alá vont vállalkozást (II. fejezet), az érintett terméket és piacát (III. fejezet). Rámutatott, hogy a betéti kártyák hazai piaca lényegében két szereplős, azaz ún. "duopol" piac, ahol a hazai bankok a felperes és a "A" (a továbbiakban: "A") betéti kártyáit bocsátják ki (III. fejezet 4.). Majd ismertette az előzményeket (IV. fejezet 1-2.) és az azok folytán kialakult piaci helyzetben a felperes magatartását (IV. fejezet 3.). Szerepeltette a versenytárs véleményét, mely szerint a felperes által alkalmazott bankközi jutalék ellehetetleníti a fizetési rendszerek egyenlő feltételek melletti versenyét a magyarországi piac tekintetében, így a versenyt alapjaiban torzítja, ezzel kárt okozva minden piaci szereplőnek (V. fejezet). Részletezte a felperesnek az eljárás során előterjesztett álláspontját (VI. fejezet). A jogi értékelésén belül (B rész) elsőként megállapította, hogy a vizsgált magatartás annak jellegéből és a piac jellemzőiből fakadóan érintheti a tagállamok közötti kereskedelmet, így a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 21. §-a mellett az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSz.) 102. cikkét is alkalmazni szükséges (VII. fejezet). Összefoglalta a gazdasági erőfölény tilalmának jogszabályi és jogalkalmazási hátterét (VIII. fejezet 1.). Az érintett termékpiacként a betéti kártya kibocsátás up-stream piacát jelölte meg, míg érintett földrajzi piacként Mo egész területét tekintette (VIII. fejezet 2.). Elsősorban azt vizsgálta, hogy a felperes gazdasági erőfölényben volt-e az érintett időszakban a földrajzi- és termékpiacon. Ennek eredményeként jutott arra, hogy a felperes magas piaci részesedésére, a piaci részesedések alakulásának trendjére, a "A" kötelezettségvállalásából eredő árazási korlátjára, a kibocsátó bankok korlátozott versenynyomására, a felperes pénzügyi- és tőkeerejére, valamint a magas belépési korlátokra és a potenciális versenytársak teljes hiányára figyelemmel a felperes egyértelműen gazdasági erőfölényben volt (VIII. fejezet 3-4.). A jogsértés érdemi értékelését a IX. fejezetben rögzítette.

Az alperes vizsgálta a mentesülés lehetőségét és megállapította, hogy a felperes jogsértő magatartása nem igazolható objektív vagy hatékonysági kritériumok alapján (X. fejezet) ezért a felperesi kötelezettségvállalási indítványnak nem adott helyt (XI. fejezet).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!