A Fővárosi Törvényszék M.70874/2021/33. számú határozata érvénytelenség megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 123. §] Bírók: Antal Mihályné, Kádár Mercédesz, Tóth Ferenc
Kapcsolódó határozatok:
*Fővárosi Törvényszék M.70874/2021/33.*, Fővárosi Ítélőtábla Mf.31067/2023/10., Kúria Mfv.10117/2023/8. (BH 2024.5.117), 3420/2024. (XI. 28.) AB végzés
***********
Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma
14.M.70.874/2021/33.
A Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma Szecskay Ügyvédi Iroda jogi képviselő címe. képviselő: dr. Grósz Katalin) által képviselt felperes (felperes címe) felperesnek, Dr. Reőthy Balázs egyéni ügyvéd (jogi képviselő címe1) által képviselt alperes (alperes címe) alperes ellen közös megegyezés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében meghozta az alábbi
ítéletet:
A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperes részére
- 300.000,- (azaz háromszázezer) euro távolléti díjnak megfelelő összeget, és ezen összegek 2019.04.09-től a kifizetésig terjedő időszakra, az eurót kibocsátó Bank által meghatározott, a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes refinanszírozási kamatlábbal megegyező mértékű késedelmi kamatát,
- 3.213.000,- (azaz: hárommillió-kétszáztizenháromezer) forint + áfa perköltséget,
A bíróság kötelezi az alperest, hogy a NAV felhívására fizessen meg 1.500.000,- (egymillió-ötszázezer) forint eljárási illetéket.
A felperes 1.500.000,- (azaz: egymillió-ötszázezer) forint lerótt eljárási illeték visszatérítésére jogosult.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, melyet a Fővárosi Ítélőtáblához címezve a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiumánál lehet a papír alapon eljáró félnek 3 példányban, az elektronikus úton eljáró félnek elektronikus úton előterjesztenie.
A felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását is. Tájékoztatja a bíróság a feleket, amennyiben a fellebbező fél a fellebbezéssel egyidejűleg a tárgyalás tartását nem kéri, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, ha
Indokolás
[1] A felperes és az alperes között 2016. június 16. napján munka szerződés jött létre határozatlan időre, ügyvezetői munkakör betöltésére, 25.000,- euro távolléti díjjal. (1/F/1)
[2] A felperes szoftver nagykereskedelem fő tevékenységet folytató magyarországi gazdasági társaság, aki személyre szabható megoldásokat kínál üzleti partnereinek a járműipar, telematika, személyi navigáció és az okostelefonon alkalmazások területén. Az alperes brit állampolgár, a felperes ügyvezető igazgatója volt 2016. június 16. és 2019. április 9. napja között. Munkakörének ellátásához a felperes által biztosított e-mail cím1, míg a privát levelezésére a e-mail cím2 e-mail címeket használta.
[3] A munkáltató adatvédelmi tájékoztatójának 4. változata (módosítva 2019. március 7. napján, 8/F/17), az adatvédelmi tájékoztató 10.1.1. "az eszközökre, valamint az felperes által üzemeltetett közös meghajtókra az alkalmazott kizárólag a munkájához, illetve az felperes -hez, annak tevékenységéhez kapcsolódó dokumentumokat, adatokat jogosult lementeni és ott tárolni. Azzal, hogy a számítógépen tárolt munkával kapcsolatos dokumentumokat, adatokat az alkalmazott köteles a központi meghajtóra is lementeni. Az eszközökön, valamint az felperes által üzemeltetett közös meghajtókon magáncélú dokumentumok nem tárolhatóak. Az alkalmazottak nem jogosultak munkával kapcsolatos dokumentumokat menteni saját eszközeikre. Az felperes az alkalmazottak használatába adott eszközökről és a rajtuk található adatokról nem készít biztonsági másolatot."
[4] A felperes az alperes lemondását indítványozta 2019. április 5. napján, mert vezetői képességeivel nem volt elégedett. (1/F/13)
[5] A munkaszerződéssel létesített munkaviszonyt a felek 2019. április 9. napján kelt megállapodással közös megegyezés alapján megszüntették. A megállapodás alapján az alperes munkaviszonya megállapodás keltezésének a napján 2019. április 9. napjával megszűnt (1/F/2). A munkaviszony megszüntetése közös megegyezésről szóló Megállapodás a megszüntetésen túl három további lényeges elemet tartalmazott: 1. Az alperes részéről a titoktartást, az adatok, iratok, eszközök visszaszolgáltatására vonatkozó kötelezettségvállalást; 2. négyhavi alapbérnek megfelelő 100.000,- euró és 10.000,- euró összegű megállapodási díj megfizetését az alperes részére 3. Az alperes versenytilalmi kötelezettsége alóli felmentését.
[6] A megállapodás előkészítése írásban, e-mail útján történt (1/F/3). A felek megegyeztek az alperes versenykorlátozás alóli felmentésében azzal, hogy az alperes kifejezetten vállalta az üzleti titok védelmére vonatkozó rendeletek betartását. A megállapodásban a felek rögzítették, hogy a munkaszerződésben meghatározott titoktartási kötelezettség az alperest a munkaviszony megszűnését követően is korlátlan időtartamban a munkaszerződésben meghatározottak szerint terheli (1/F/2 4. pont). A munkaszerződésében az alperes azt vállalta, hogy a munkaviszonya fennállása alatt és annak megszűnését követően is (időbeli korlátozás nélkül) a munkája során, illetőleg a munkaviszonyával összefüggésben a tudomására jutott, a munkáltatóra, illetve a munkáltató tevékenységére vonatkozó üzleti titoknak minősülő adatot vagy információt üzleti titokként megőrzi. A titoktartási kötelezettség körébe tartoztak különösen a technológiára, a termékekre, az munkáltató üzleti, vagyoni helyzetére, továbbá munkavállalóira, szerződéseire, üzleti partnereire, részvényeseire és ügyfeleire vonatkozó adatok és információk. Az alperes a munkaszerződésének 8. pontjában azt is vállalta, hogy minden, a munkáltató által átadott eszközt, a munkáltató működésére vonatkozó adatot, fájlt és dokumentumot az utolsó munkavégzési napon visszaszolgáltat a munkáltató részére és vállalta, hogy a munkaviszonya megszűnését követően semmilyen adatot és dokumentumot nem őriz meg. Azokat saját komputeréről és adathordozóiról törli. A fentieknek megfelelően a Megállapodás 5. pontjába azt is rögzítették a felek, hogy a megszűnés napján az alperes átadja a felperes részére a munkaviszonya alatt keletkezett iratokat, számítógépen tártolt munkáltatóval kapcsolatos adatokat, illetve átad minden, az ehhez való hozzáféréshez szükséges jelszavát vagy kódját.
[7] Ellenőrzése során 2019. április 11. napján jutott a felperes tudomására, hogy az alperes az utolsó munkában töltött napját közvetlenül megelőző munkaszüneti napon a megállapodás aláírását megelőzően 2019. április 7. napján 10 óra 23 és 13 óra 49 perc között közel három és fél órán keresztül 316 db üzleti titkokat tartalmazó elektronikus levelet továbbított a e-mail cím1 munkahelyi e-mail címéről a e-mail cím2 privát e-mail címére. A továbbított elektronikus levelek kb. kétszáz mellékletet tartalmaztak. A jogosulatlanul továbbított e-mailek és azok mellékletei, különösen szenzitív adatokat tartalmaztak, így a felperes hosszútávú üzleti tervét, eladási adatokat, költségvetést, előzetes költségbecsléseket tartalmazó pénzügyi adatokat, a felperes ügyfeleivel, vásárlóival, üzleti partnereivel, üzleti stratégiáival kapcsolatos információkat, a felperes által fejlesztett termékekkel kapcsolatos minőségbiztosítási folyamatokkal kapcsolatos információkat és fogyasztói visszajelzéseket, továbbá a tervezet vállalatfelvásárlási tranzakciókkal kapcsolatos információkat.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!