Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20052/2016/3. számú határozata jó hírnév megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 78. §, 84. §] Bírók: Kepesné dr. Bekő Borbála, Lukács Zsuzsanna, Nyírőné dr. Kiss Ildikó

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.21350/2014/20., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20052/2016/3.*, Kúria Pfv.20513/2017/4. (BH 2018.7.189)

***********

Fővárosi Ítélőtábla

17.Pf.20.052/2016/3-II.

A Fővárosi Ítélőtábla dr. Hubay Gábor ügyvéd (fél címe 2) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek, a Balsai Ügyvédi Iroda (fél címe 1, ügyintéző: dr. Balsai István ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen jóhírnév megsértése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2015. november 25. napján meghozott 23.P.21.350/2014/20. számú ítélete ellen a felperes részéről 21. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 19.050 (Tizenkilencezer-ötven) forint másodfokú perköltséget, és az államnak felhívásra 48.000 (Negyvennyolcezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A fellebbezés elbírálása szempontjából jelentős - az elsőfokú bíróság által megállapított, és a Fővárosi Ítélőtábla által kiegészített - tényállás szerint a felperes a ... Egyesületének (továbbiakban: ...) elnöke. Az alperes az egyesület tagja. A ... tagja a ... Zrt. is, amely gazdasági társaságnak a felperes a többségi tulajdonosa és vezérigazgatója, míg a Zrt. kisebbségi tulajdonosa és cégvezetője a felperes gyermeke, ....

A ... Napilapban 2011. június 28-án megjelent egy tudósítás arról, hogy a ... Zrt. felszámolóbiztosát a Pécsi Ítélőtábla jogerősen letöltendő szabadságvesztés büntetésre ítélte. A felperes az ítéletről levélben tájékoztatta a ... tagjait azzal, hogy az ítéletet igazságtalannak tartva a felszámolóbiztossal együtt érző véleményeket, megértő támogatásokat megköszönte.

A ... internetes oldalon 2011. július 7. napján jelent meg egy cikk arról, hogy az elszámoltatási és korrupcióellenes kormánybiztos feljelentést tett a felperes ellen, mert a ... Zrt. felszámolójaként több ingatlant értékén alul értékesített.

A ... 2012. augusztus 14-i híradása a ... Zrt. és a cégvezetője által felszámolt ... Kft. felszámolása körüli ügyekről adott tájékoztatást.

Az ... internetes oldalon 2014. február 14-én megjelent cikk szerint a felperes a felszámolók névjegyzékébe felvett cégekkel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy - annak ellenére, hogy az kötelező volt - sok cég a pályázatába nem írta be a felmentéssel kapcsolatos ügyeket, ennek ellenőrzését pedig a pályázatokat elbíráló ... Hivatal nem végezte el.

Az alperes 2014. március 5. napján egy elektronikus levelet és a "Felhívás a ... Egyesületének alapítására" címmel ellátott mellékletet küldött a ... Zrt. központi e-mail címére. A levél a címzetteket az alperes szakmai önszerveződési törekvéseiről tájékoztatja, amelynek célja egy új egyesület alapításával olyan érdek-képviselet létrehozatala, amelyre nem volt példa a szakma történetében. Valódi szakmai érdekképviselet kialakítását tűzték célul, amely képes partnerként részt venni a szakmai szintű tárgyalásokban, képes biztosítani a szakma képviselőinek továbbképzéseit. A levélben az alperes kifejtette azt a véleményét, hogy a ... jövőképét nem tartják életképesnek, mert a felperes, mint a ... elnöke által megküldött köszöntőből és tagszervezeti belépési adatlapból a szervezet hosszú távú célkitűzései és szakmai felkészültsége nem állapítható meg. Az alperes vélekedése az, hogy a ..., mint érdekképviselet lejáratódott és elnökének botrányaitól volt hangos eddig a sajtó, ami még inkább rontja az egész szervezet megítélését. Ezért tartja szükségesnek egy teljesen új alapokra helyezett szakmai érdekképviselet megalapítását. Ezen érvei miatt felhívta a címezetteket arra, hogy amennyiben a kifejtett célkitűzéseivel egyetértenek, az új egyesület alapítására vonatkozó részvételi szándékukat jelezzék és esetleges javaslataikat is osszák meg az alperessel.

A felperes keresetében a Ptk. 78. § (1) és (2) bekezdése, valamint a 84. § (1) bekezdés a), b) és c) pontja alapján annak megállapítását kérte, hogy az alperes a levél azon tényközlésével, miszerint "...elnökének botrányaitól volt hangos eddig a sajtó" megsértette a felperes jóhírnevét és kérte az alperes kötelezését a jogsértés abbahagyására, a jogsértéstől való eltiltásra és elégtétel nyújtására.

Álláspontja szerint a sérelmezett alperesi kijelentés valótlan tényállítás, mert a felperes semmilyen botránynak nem volt részese sem magánszemélyként, sem a ... elnökeként. A sérelmezett állítás kifejezésmódját is sértőnek, lealacsonyítónak értékelte, mert az alperes közlésében az állítólagos felperesi botrányokról semmilyen ellenőrizhető adatot nem közölt, amelyből az következik, hogy az alperes célja a valóságtól függetlenül egyedül a hatáskeltés és a felperes lejáratása volt. Az alperes kijelentése objektíve alkalmas volt arra, hogy a felperes társadalmi megítélése negatív irányba változzon.

Annak bizonyítására, hogy az alperesi kijelentés tényállítás, csatolta a ... Intézetének szakvéleményét, amely szerint a sérelmezett kifejezés kijelentésnek, közlésnek értelmezendő és ezen túlmenően tényállításnak minősül, azaz a gondolat közlője tényként állította, hogy a szervezet elnökének botrányaitól volt hangos a sajtó.

Az állított tény pedig valótlan, mert a felperes által folytatott felszámolóbiztosi tevékenység az újságcikkek alapján sem minősíthető botrányosnak. A cikkek nem váltottak ki semmilyen közérdeklődést, megjelenésüket nem követte további sajtóesemény.

Az alperesi kijelentés azért is alkalmas a felperes jóhírnevének megsértésére, mert az újságcikkekben foglalt közlések a cikkek tárgyául szolgáló eseményeket egyoldalúan tartalmazzák, az érintett személyekkel kapcsolatosan kizárólag a hátrányos tényeket emelik ki, míg az előnyös tényeket elhallgatják.

Az alperesi kijelentés tehát objektíve valótlan tényállítás, amely alkalmas volt a felperes társadalmi és szakmai megítélésének negatív irányú befolyásolására.

Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Érvelése szerint a felperes által kifogásolt közlés nem tényállítás, hanem véleményének kifejtése volt, amelyet kifejezetten alátámaszt a mondat elején írt "úgy véljük" szövegrész is. Az alperes az új érdekvédelmi egyesületet azért kívánta létrehozni, mert véleménye szerint a ..., mint érdekképviselet lejáratódott. A felperes a ... Zrt. vezérigazgatójaként lett a ... elnöke. A sajtóban pedig több olyan hírt jelent meg a ... Zrt. és a felperes felszámolói tevékenységével, valamint a felperes nyilatkozataival kapcsolatosan, amely álláspontja szerint botrányosnak minősíthető és rontotta a ... megítélését. A kifogásolt közlés célja nem a felperes lejáratása volt, hanem az az alperesi véleményben megfogalmazott aggodalom, amely szerint a ... elnöke által tulajdonolt és vezetett ... Zrt. felszámolóval és felszámolóbiztosaival kapcsolatos sajtóhírek rontják a ... megítélését. Abban a tárgyban, amivel kapcsolatosan az alperes a perbeli kijelentést tette, közéleti vita alakult ki és az ilyen közéleti vitákban érintett személyek tűrésküszöbe szükségszerűen magasabb.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!