BH 1995.4.206 A vádlott terhére szóló kérelem, valamint új bizonyíték felmerülése és ennek alapján új tény megállapítása hiányában nem szabható ki súlyosabb büntetés a tárgyalás alapján, mint amelyet a tárgyalás mellőzésével hozott végzés tartalmaz [Be. 354. § (3) bek.].
A városi ügyészség a vádlottal szemben vádindítványt nyújtott be a Btk. 188. §-ának (1) bekezdésébe ütköző ittas járművezetés vétsége miatt, és indítványozta, hogy a bíróság tárgyalás mellőzésével pénzbüntetést szabjon ki, mellékbüntetésül a vádlottat meghatározott időre a közúti járművezetéstől tiltsa el, melybe számítsa be a visszavonástól eltelt időt, és kötelezze a bűnügyi költség megfizetésére.
A bíróság az ügyészi indítványnak helyt adva, a vádlottal szemben tárgyalás mellőzésével végzést hozott, és önálló büntetésként a közúti járművezetéstől 1 év 6 hónapra eltiltotta.
A vádlott a végzés ellen a törvényes határidőn belül tárgyalás tartását kérte, a mellékbüntetésnek "B" kategóriára való korlátozása érdekében.
A bíróság a tárgyalás mellőzésével hozott végzést hatályon kívül helyezte, és a terheltet - ítéletével - ittas járművezetés vétsége miatt 90 napi tétel pénzbüntetésre, valamint a "B" kategóriájú járművezetéstől 2 évi eltiltásra ítélte. A tényállás szerint a vádlott a járművezetői engedélyét az "A, B, C" járműkategóriák vezetésére 1972-ben szerezte meg. Legtöbbet tehergépkocsit vezetett, a közúti közlekedésben naponta részt vesz, ez ideig balesetmentesen vezetett. A vádlott 1992. december 15-én otthon tartózkodott, és nagyobb mennyiségű bort fogyasztott, kb. 14-16 óráig. Ezt követően a személygépkocsijával a sörözőbe ment,. ahol baráti társaságban kb. 21 óráig sört fogyasztott. Ezután gépkocsijába ült és hazafelé indult. A rendőrjárőr útközben igazoltatta és az ittasságát észlelve vérvételre állította elő.
A vádlott vérében 2,10 ezrelék alkoholkoncentráció volt, mely közepes fokú alkoholos befolyásoltság állapotának felel meg.
Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész jelentett be fellebbezést a vádlott terhére a fő- és mellékbüntetés tartamának felemelése érdekében. A megyei bíróság felülbírálva a városi bíróság ítéletét, azt akként változtatta meg, hogy a pénzbüntetés kiszabását mellőzte, a vádlottat főbüntetés helyett önálló büntetésként 1 év 6 hónapi - a közúti "B" járműkategóriára kiterjedő - járművezetéstől eltiltásra ítélte.
A megyei bíróság felülbírálta az elsőfokú bíróság ítéletét és ennek eredményeként arra a megállapításra jutott, hogy az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás megalapozott, ezért azt a megyei bíróság is irányadónak tekintette az ügy felülbírálásánál. E tényállásból az elsőfokú bíróság helyesen vont következtetést a vádlott bűnösségére.
A cselekmény elkövetését követően 1993. május 15-én lépett hatályba a büntető jogszabályok módosításáról szóló 1993. évi XVII. törvény, mely - a büntetőjogi felelősségre vonatkozó valamennyi rendelkezés egybevetése alapján - enyhébb elbírálást tesz lehetővé a vádlott tekintetében. A Btk. 2. §-a szerint az elkövetés idején hatályban levő törvény szerint kell a bűncselekményt elbírálni, ha azonban az elbíráláskor hatályos új büntető jogszabály kedvezőbb elbírálását tesz lehetővé, akkor az új törvényt kell alkalmazni.
Erre figyelemmel a megyei bíróság az új törvényt alkalmazta. A cselekmény minősítése így is törvényes.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!