Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2014.11.341 A hitelezői igény privilegizáltként történő nyilvántartásba vételéhez arra is szükség van, hogy a felszámolónak határidőn belül átadják a hitelezői követelés biztosítékára vonatkozó iratokat [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 49/D. § (1) bek., 51. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Ítélőtábla Fpkf.43149/2013/3., Kúria Gfv.30337/2013. (*BH 2014.11.341*)

***********

[1] Az adós felszámolását a bíróság 2011. október 26-án indította meg, felszámolóként az A. Kft.-t jelölve ki.

[2] A hitelező 2011. október 28-án kelt levelében jelentette be a felszámolónak a hitelezői igényét 3 425 778 Ft + 34 258 Ft összegben. Közölte, hogy követelését a 2011. szeptember 25-ig az adós folyószámláján könyvelt tartozások és a hitelezői igény bejelentését megelőzően elvégzett folyószámla egyeztetésről készült jegyzőkönyv alapul vételével jelentette be. Levelében nem utalt arra, hogy az adós e tartozásával kapcsolatban bármilyen végrehajtási eljárást folytatott volna le.

[3] A felszámoló a hitelezői igényt a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 57. § (1) bekezdés e)-g) pontjaiba sorolta be, melyről 2011. december 2-án kelt levelében értesítette a hitelezőt.

[4] A hitelező 2012. május 2-án kérte a felszámolótól, hogy a követelést 2 246 778 Ft erejéig a Cstv. 49/D. §-a szerint igazolja vissza, mert 2008. május 21-én az adós tulajdonában álló gépjárművet végrehajtási eljárás során lefoglalta. A foglalási jegyzőkönyvet a felszámolónak megküldte.

[5] A felszámoló 2012. május 14-én kelt levelében közölte, hogy miután a hitelező a végrehajtási joggal biztosított - az eljárásban zálogjoggal biztosított követelésként megjelölt - követeléséről már az igényének bejelentésekor tudott, de azt a jogvesztő - 180 napos - határidőn belül nem ekként jelentette be, ezért a hitelezői igényt privilegizált igényként elfogadni nem tudja, a Cstv. 37. § (3) bekezdésében szabályozott jogvesztő határidő eltelte miatt.

[6] A hitelező 2012. május 23-án kelt és 30-án postára adott kifogásában kérte, hogy a bíróság kötelezze a felszámolót a korábban már visszaigazolt hitelezői igény Cstv. 49/D. § szerinti kielégítési rangsorba való besorolására. Álláspontja szerint a Cstv. 49/D. §-a nem határoz meg külön határidőt a hitelezőnek arra nézve, hogy a már határidőben bejelentett hitelezői igényével kapcsolatban kérje a felszámolótól a Cstv. 49/D. § szerinti kielégítési rangsorba való besorolást. A Cstv. 37. §-ában foglalt határidő a Cstv. 49/D. §-ában biztosított lehetőség megítélésére nem terjeszthető ki.

[7] A felszámoló fenntartotta a hitelezővel közölt álláspontját.

[8] Az elsőfokú bíróság a kifogást elutasította.

[9] A hitelező által előterjesztett fellebbezés alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a döntése alapjául szolgáló tényeket helyesen állapította meg, s döntése is helyes azzal a módosítással, hogy a kifogás elkésett. A hitelező a korábban bejelentett hitelezői igényének besorolását kifogásolta, elmulasztva a kifogás előterjesztésére a Cstv. 51. § (1) bekezdésében megszabott 8 napos határidőt. A hitelező is hangsúlyozta a fellebbezésében, hogy nem új igényt jelentett be, hanem a korábban bejelentett hitelezői igény kielégítési módját kérte megváltoztatni.

[10] A másodfokú bíróság szerint a hitelező a felszámolónak a bejelentett igénye besorolására vonatkozó közlését 2011. december 13-án átvette, az ezt követő naptól számított 8 nap alatt terjeszthetett volna elő kifogást. Ehhez képest a 2012. május 23-án előterjesztett kifogás elkésett.

[11] A hitelező felülvizsgálati kérelmében elsődlegesen kérte a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és azt, hogy a Kúria az elsőfokú végzés megváltoztatásával adjon helyt a kifogásnak. Másodlagosan kérte a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára kötelezését, továbbá hogy a Kúria kötelezze a felszámolót a kifogás jogerős elbírálásáig - amennyiben a zálogtárgy értékesítése megtörtént - arra, hogy a zálogjoggal biztosított követelés alapján a hitelezőnek járó összeget különítse el. Állította, hogy a jogerős végzés sérti a Cstv. 51. § (1) bekezdését. Hangsúlyozta, hogy a felszámoló hitelezői igényt visszaigazoló levele a bejelentésnek megfelelően tartalmazta az igényét, tehát őt az abban foglaltak miatt nem érte sérelem. A sérelem akkor érte, amikor a 2012. május 2-án kelt levelében kérte, hogy a fel­számoló sorolja át a követelése egy részét a Cstv. 49/D. §-ába, s ezt a felszámoló megtagadta. Ekkor szerzett tudomást a felszámoló jogszabálysértő intézkedéséről - amely az átsorolás megtagadása -, s ehhez képest határidőben nyújtotta be kifogását.

[12] Jogszabálysértőnek állította a másodfokú bíróság végzését azért is, mert helybenhagyta az elsőfokú bíróság végzésének azt a megállapítását, mely szerint mint hitelező csak a Cstv. 57. § (1) bekezdés b) pontja szerinti rangsorban kaphat kielégítést. Mivel nem vagyont terhelő zálogjoga volt, ezért ilyen módon biztosan nem kaphat kielégítést.

[13] Hangsúlyozta, a Cstv. 49/D. § (1) bekezdése szerinti eljárásnak az a feltétele, hogy a zálogjogosult a követelést bejelentse, követelése ne legyen függő követelés, és a nyilvántartásba vételi díjat fizesse meg. Miután a hitelezői igényét bejelentette, a nyilvántartásba vételi díjat befizette és a követelése nem függő követelés, ezért a felszámoló a Cstv. 49/D. § (1) bekezdése szerint köteles eljárni, függetlenül attól, hogy a hitelező kérte-e, hogy a felszámoló a Cstv. 49/D. § szerint igazolja vissza a követelését.

[14] A felszámoló felülvizsgálati ellenkérelmében kérte a jogerős végzés hatályában való fenntartását. Utalva a Cstv. 37. § (1) bekezdésére kifejtette, hogy a hitelezői igénybejelentésnek a követelés biztosítotti voltára is ki kell terjednie.

[15] A Kúria a jogerős végzést a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül a Cstv. 6. § (3) bekezdése szerint alkalmazandó Pp. 275. § (2) bekezdése alapján, s azt érdemben nem találta jogszabálysér­tőnek.

[16] A Kúria álláspontja szerint tévedett a másodfokú bíróság, amikor az eredeti hitelezői igénybejelentés visszaigazolásával szembeni kifogásként értelmezte a hitelező beadványát. Az eljárás irataiból ugyanis egyértelműen megállapítható, a hitelező az eredeti hitelezői igénybejelentésében meg sem említette azt, hogy végrehajtási eljárás során az adós vagyontárgyát lefoglalták. A felszámoló tehát a hozzá bejelentett igényt, a számára rendelkezésre álló iratok alapján megfelelően igazolta vissza. A hitelezőnek ekkor nem volt oka kifogást előterjeszteni, és az nem is lett volna megalapozott, mert a felszámoló nem sértett jogszabályt, és a hitelezőnek a Cstv. 51. § (1) bekezdésében megkövetelt érdeksérelme sem volt megállapítható.

[17] A kifogás - ahogyan arra a hitelező is helyesen hivatkozott - azt sérelmezte, hogy az utólag benyújtott, a privilegizált kielégítést lehetővé tevő iratokat nem fogadta be a felszámoló.

[18] A felülvizsgálati kérelem azonban érdemben alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!