Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20663/2018/4. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:45. §, 2:52. §] Bírók: Hercsik Zita, Kepesné dr. Bekő Borbála, Kovács Éva

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.663/2018/4/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a felperes neve (felperes címe) felperesnek az OBH Jogi Képviseleti Főosztály (címe; ügyintéző: dr. Knapik Zoltán) által képviselt alperes neve (címe) alperes ellen személyhez fűződő jog megsértése miatt indított perében a Balassagyarmati Törvényszék 2018. április 19. napján kelt 27.P.20.809/2017/14. számú ítélete ellen a felperes részéről 17. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, és a felperes által a Magyar Államnak fizetendő kereseti illeték összegét 36.000 (Harminchatezer) forintra felemeli.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy a Magyar Államnak külön felhívásra fizessen meg 48.000 (Negyvennyolcezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a felperes keresetét elutasította, és kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az államnak külön felhívásra 15.000 forint feljegyzett eljárási illetéket. Megállapította, hogy a felmerült költségeiket a felek maguk viselik.

Határozata indokolásában rögzítette, hogy a peres felek között a felperes által kezdeményezett kártérítés megfizetése iránti per van folyamatban a ... Törvényszéken, mely eljárásban benyújtott előkészítő iratában az alperes a felperes egy korábbi ügyére utalással az alábbiakat adta elő: "Felmerül a gyanú, hogy ... - a ... Bíróság ... számon folyamatban volt per felperese - a ... Bíróság előtt ... számon folyamatban volt pert kizárólag azért indította jelen per felperesével szemben, hogy jelen per felperese elismerhesse a követelést azzal, hogy a számára kedvezőnek vélt megállapítások jogerős ítéletben szerepeljenek." Az alperes ugyanebben az iratában hivatkozott továbbá arra is, hogy "A ... Bíróság ... számú ítéletében foglalt pénzfizetésre vonatkozó rendelkezést a felperes nyilvánvalóan nem teljesítette ... felé."

A felperesnek a személyiségi jogait sértő alperesi károkozó magatartás miatt, a becsület és a jóhírnév megsértésének a megállapítása, 250.000 forint sérelemdíj megfizetése, elégtételadásként bocsánatkérő levél írása és a jogsértő beadvány visszavonására kötelezés iránti kereseti kérelmét elutasító döntését a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (későbbiekben: Ptk.) 1:3. §-ára, 2:45. § (1) és (2) bekezdésére, 2:52. §-ára, 6:518. és 6:519. §-aira, valamint a 6:549. §-ára alapította.

Azzal érvelt az elsőfokú bíróság, hogy a bírósági jogkörben okozott kár megtérítése folytán igényelt sérelemdíj személyiségi jogi jogsértést feltételez. Személyiségvédelmi igényt olyan jogsértő magatartás, cselekmény alapoz meg, amely az egyén személyhez fűződő jogát is sérti. A sérelemdíj megállapításának feltétele tehát a bizonyított személyiségi jogi jogsértést kiváltó jogellenes magatartással okozati összefüggésben keletkezett nem vagyoni hátrány.

A felperes által a keresetében sérelmezett kijelentéseket vizsgálva megállapította, hogy azok nem alkalmasak a felperes becsületének és a jóhírnévhez való joga megsértésének a megállapítására, a sérelmezett közlés ugyanis - a felperes kereseti hivatkozásával szemben - nem tényállításként, hanem az alperes részéről az adott per kapcsán kialakult véleménynyilvánításként, értékítéletként minősíthető. A "Felmerül a gyanú" kezdetű mondatban az alperes a kártérítési per kapcsán összegezte a véleményét, és a felperesi nem-teljesítéssel kapcsolatos megjegyzés is véleménynek minősül, melyet az alperes nem öncélúan, hanem a perben előadott érdemi védekezésként fogalmazott meg.

A felperesi hivatkozásokkal szemben kiemelte, hogy a bíróság, mint jogi személy esetében a Bírói Etikai Kódex hatálya nem értelmezhető, peres félként pedig a törvényszéktől ezeket a szabályokat nem lehet számon kérni. Megállapította továbbá, hogy a sérelmezett alperesi előkészítő irat egyetlen kijelentése sem utal a felperes ügyvéd mivoltára, így az azzal kapcsolatos hivatkozása, hogy őt az alperes a beadványban elsősorban ügyvéd mivoltában sértette, minden alapot nélkülöz. Utalt arra is, hogy a jóhiszeműség és a tisztesség polgári jogi alapelvének esetleges sérelme személyiségvédelmet nem alapoz meg.

Mivel a felperes nem tudta igazolni, hogy a terhére az alperes a hivatkozott beadványban foglaltakkal személyiségi jogi jogsértést valósított meg, ezért a személyiségvédelmi szankciókat is megalapozatlanul igényelte.

Az elsőfokú bíróság a Polgári Perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (későbbiekben: régi Pp.) 78. § (1) bekezdése alapján a pervesztes felperest kötelezte az általa igényelt sérelemdíj mértékéhez igazodóan számított kereseti illeték megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság ítéletével szemben annak megváltoztatása és a kereseti kérelmének történő helyt adás érdekében a felperes nyújtott be fellebbezést, melyben az elsőfokú bíróság ítéletét megalapozatlannak, iratellenesnek és jogszabálysértőnek találta.

Elsősorban azt sérelmezte, hogy ügyvéd mivoltában minősítette hátrányosan a kifogásolt perbeli nyilatkozataival az alperes. Akként vélekedett, hogy a bíróságra vonatkozó etikai szabályok a törvényszéket a közjogi, és minden más funkciójában egyaránt kötik. Álláspontja szerint nagyfokú magyar nyelv-értés hiányára utal, hogy az elsőfokú bíróság az "Ugyancsak az előbbieket támasztja alá az a feltevés" kezdetű mondatot véleményként fogadta el, melyből kitűnik, hogy nyilvánvalóan nem tett eleget az általa sérelmezett szavak, mondatok vizsgálata iránti kötelezettségének. A "feltevés" tárgyi tényállításra utal, melyet egyébként részletesen kifejtett a beadványaiban, és amelyekre az elsőfokú bíróság nem is reflektált.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a véleménybe "töltött" tényállítás nem lehet vélemény. Hangsúlyozta, hogy a tényállítás egyébként vélemény formát is ölthet, továbbá az ellenkérelem előadásánál is számon kérhető a perjogi szabályok alapelveként értelmezhető igazmondási kötelezettség, melyet az alperes nem tartott be.

Az alperes a fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének a helyes indokainál fogva történő helybenhagyását indítványozta. Előadta, hogy az minden vonatkozásban megalapozott és a jogszabályoknak megfelelő, továbbá kellő módon megindokolt. A fellebbezésében a felperes elő sem adta, hogy az elsőfokú bíróság határozatának a megváltoztatását mennyiben és milyen okból kívánja, a jogorvoslati kérelem ezért sem alkalmas az elsőfokú döntés megváltoztatására, annak alapján nem lehet olyan következtetésre jutni, hogy a felperes terhére személyiségi jogi jogsértés valósult volna meg.

Utalt továbbá arra is az alperes, hogy teljeskörűen fenntartja a per során az ellenkérelmében, érdemi védekezésében felhozottakat. Polgári perben tett nyilatkozat nem lehet alapja személyiségi jogi jogsértésnek. A sérelmezett előkészítő iratában megokolható módon bocsátkozott feltételezésekbe, melyek véleménynyilvánításként vizsgálhatóak. Előadta azt is, hogy a sérelmezett beadványt nem közhatalmat gyakorló bíróságként nyújtotta be az alapperben, hanem a felperes által perbevont, ellenkérelmet benyújtó alperesként.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!