Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2005.4.160 A megállapodás megtámadható, ha a fél a másik félnek a próbaidő fennállására vonatkozó tévedését felismerhette [Mt. 7. § (1) bekezdés].

A felperes a felülvizsgálati kérelmében az Mt. 81. § (1) bekezdés megsértésére hivatkozott. Álláspontja szerint az adott esetben a felek a - törvénysértően kikötött - hat­hónapos próbaidő nélkül a munkaszerződést nem kötötték volna meg. Az alperes a bizonyítékokból hitelt érdem­lően megállapíthatóan kényszerítette a hathónapos próbaidőt tartalmazó jogviszony létesítésére. A másodfokú bíróság a felek akarata hiányában állapította meg, hogy az érvénytelenség orvoslása céljából szüntették meg a munkaviszonyt közös megegyezéssel. Ezzel szemben próbaidő alatti munkaviszony megszüntetése történt, és a másodfokú bíróság jogszabálysértően járt el, amikor nem tulajdonított jelentőséget a három hónapot meghaladó jogellenes kikötésnek. Mindezek miatt a felperes a jogerős ítélet "megváltoztatását", és - tartalmilag - a keresetének helyt adó határozat meghozatalát kérte.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

Az alperes a felülvizsgálati ellenkérelmében azt emelte ki, hogy a jogvita tárgya a közös megegyezéses megállapodás megtámadása, nem pedig a munkaszerződés érvényessége volt. A felperes a megtámadásra előírt határidőt elmulasztotta, a 2002. február 7-ei megállapodás érvényessége a munkaszerződéstől független. Mindezek - és további érvei - alapján a másodfokú bíróság ítéletének hatályában való fenntartását kérte.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás a következő.

A felperes az alperessel 2001. július 6-án megkötött munkaszerződés alapján 2001. szeptember 3-ával létesített munkaviszonyt. A felek hathónapos próbaidőben állapodtak meg. A munkaviszonyt a 2002. február 7-én kelt megállapodással 2002. március 1-jével megszüntették. A felperes az alpereshez 2002. március 20-án intézett levelében a megállapodást megtámadta. A keresetében a közös megegyezéses megszüntetésről szóló megállapodás érvénytelenségét állította a hathónapos próbaidő kikötésére vonatkozó szerződés semmissége miatt. Az alperes ugyanis téves tájékoztatást adott részére arról, hogy a cég jogszerűen írt elő hathónapos próbaidőt, a közös megegyezésről szóló megállapodást abban a hiszemben írta alá, hogy a munkáltatót a próbaidő fennállása alatt (még) megilleti az indokolás nélküli megszüntetés joga. Emiatt a felperes a jogellenes munkaviszony megszüntetés jogkövetkezményeinek alkalmazását kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

A munkaügyi bíróság a felek előadását, a tanúk vallomását értékelve arra következtetett, hogy a felperes a közös megegyezésről szóló megállapodást olyan körülményre hivatkozással támadta meg, amelyről már a munkaszerződés megkötésekor tudott (jogellenes tartamú próbaidő kikötése). Ezért a bíróság szerint nem lehet jelentősége annak, hogy a felperes 2002. február 27-én szerzett tudomást jogi végzettségű ismerősétől arról, hogy három hónapnál hosszabb tartamú próbaidőt nem lehet kikötni. Ennek tényével a felperes már a munkaszerződés aláírásakor tisztában volt. A munkaügyi bíróság a felperesnek azt is a terhére rótta, miszerint nem terjesztett elő bizonyítási indítványt a 2002. február 27-ei tudomásszerzésről.

A munkaügyi bíróság jogi álláspontja értelmében a munkaszerződésnek a próbaidőre vonatkozó része érvénytelen volt, ezt azonban a felek a közös megegyezéses megszüntetéssel orvosolták. A megállapodás tekintetében a felperes pedig a 30 napos megtámadási határidőt elmulasztotta.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezést nyújtott be. A másodfokú eljárásban a tudomásszerzés időpontjára nézve bizonyítási indítványt tett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!