Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.6.300 Az emberi környezetet szennyező tevékenységgel másnak okozott kár megtérítésére kötelezésnél irányadó szempontok [Ptk. 345. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetének helyt adva kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 3 355 680 Ft kártérítést, ennek 1993. szeptember 10. napjától a kifizetés napjáig járó, a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresét kitevő mértékű késedelmi kamatát és 100 000 Ft ügyvédi munkadíjat. Marasztalta az alperest 201 340 Ft feljegyzett kereseti illetékben is. Tényként állapította meg, hogy a felperes hasznosításában lévő Mosoni-Dunán a 8-as folyamkilométer alatti és a Duna torkolatáig terjedő folyamszakaszon - azaz az alperes által üzemeltetett Szennyvíztisztító Telep tisztított szennyvízkivezetője alatti szakaszon - 1993. augusztus 25. és 26. napján minden halfajra kiterjedő halpusztulás következett be. A halpusztulás oka a vízben fellépő oxigénhiány volt. A kár bekövetkezte és az alperes tevékenysége között okozati összefüggés állt fenn. Megfelelő alperesi intézkedés megtételével a kár közvetlen kiváltó oka - az oxigénhiány - elhárítható lett volna, s önmagában az egyéb tényezők - alacsony vízállás, vízelterelés, magas hőmérséklet, árhullám - nem okozott volna kárt. Mindebből azt a jogi következtetést vonta le, hogy az alperes felelőssége a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése alapján fennáll, mivel a kár oka nem az alperes fokozott veszéllyel járó tevékenységi körén kívül keletkezett. A felperes károsulti közrehatása hiányában nem látott alapot a kármegosztásra.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az alperes fellebbezett, kérte az ítélet megváltoztatását, a felperes keresetének elutasítását és marasztalását a perköltségben. Arra hivatkozott, hogy tevékenysége kizárólag a környezetszennyezés vonatkozásában minősülhet fokozott veszéllyel járó tevékenységnek. A halpusztulást elháríthatatlan külső okok idézték elő; a városi szennyvíztisztító létesítmények időben nem készültek el. Másrészt a Duna elterelése, illetőleg a Mosoni-Dunába jutó csökkentett vízpótlás várható káros környezeti hatásairól az illetékes vízügyi szervek időben tájékoztatták a felettes hatóságaikat, ahol azonban a káresemények bekövetkezéséig semmiféle érdemi intézkedés nem történt. Hivatkozott továbbá arra, hogy a felperes kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget, mert a halpusztulás bekövetkezéséről őt nem értesítette, ezért nem volt abban a helyzetben, hogy a szükséges intézkedéseket megtegye. Álláspontja szerint felmerül a halászati felügyelő felelőssége is, aki a káresemény bekövetkeztének és mértékének megállapításán túlmenően szintén nem tett semmilyen intézkedést.

A felperes fellebbezési ellenkérelme az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, s kötelezte az alperest 201 340 Ft fellebbezési illeték és 50 000 Ft másodfokú perköltség megfizetésére. Az ítélet indokolásában kifejtettek szerint helytállóan állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdésében foglaltak alapján az alperes kártérítési felelőssége fennáll. A halpusztulás közvetlen kiváltó oka a szennyvízbevezetés volt, ez pedig az alperes tevékenységi körén belül van. A törvény csak a külső elháríthatatlan okot tekinti kimentő oknak. A veszélyes üzemen belül keletkezett elháríthatatlan ok nem mentesít. Márpedig a folyó vízhozamát, amely a szennyezés mértékét alapvetően befolyásolja, nem lehet a szennyezéssel összefüggésben külső oknak minősíteni.

Helytállónak fogadta el a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a tekintetben is, hogy nem találta megállapíthatónak a felperes közrehatását a kár bekövetkezésében. E körben rámutatott arra, hogy az alperest terhelte annak bizonyítása: a felperes felróható módon közrehatott a kár bekövetkeztében. E bizonyítási kötelezettségének az alperes nem tett eleget. Önmagában az a körülmény, hogy a felperes nem értesítette haladéktalanul a káreseményről az alperest, nem ad alapot a kármegosztásra. A felperes ugyanis nem ismerte a károkozó személyét. Megjegyezte, hogy a szakértői véleményből megállapíthatóan a halpusztulás térsége fölött több szennyvízkibocsátó is volt. Az alperesnek ezen további szennyezők kártérítési felelőssége és kártérítésre való kötelezése iránt módjában áll igényét külön perben érvényesíteni. Vonatkozik ez a halászati felügyelő tevékenységének a megítélésére is.

A másodfokú bíróság jogerős ítélete ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet az ítélet hatályon kívül helyezése, a kereset elutasítása és a felperes perköltségben marasztalása iránt. Arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet azért jogszabálysértő, mert az abban megállapított tényállás hiányos és iratellenes, s ebből eredően a levont jogi következtetése is téves. Az alperes számára elháríthatatlan külső oknak minősül az, hogy kormányzati döntés következtében a Mosoni-Dunába jutó víz mennyiségét csökkentették, és erről őt nem értesítették.

A felülvizsgálati kérelem szerint az elsőfokú bíróságnak az a megállapítása, hogy a halpusztulás közvetlen oka elhárítható lett volna megfelelő alperesi intézkedés megtételével, csak akkor állná meg a helyét, ha az alperes akár a vízhozam mesterségesen előidézett csökkentéséről, akár a kár bekövetkeztéről tudomást szerzett volna. Jogszabálysértő a bíróságok ítélete a tekintetben is, hogy kármegosztást nem alkalmaztak.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. §-ának (4) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el, mert ahhoz a felek hozzájárultak.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!