T/11024. számú törvényjavaslat indokolással - Magyarország Alaptörvényének hatodik módosítása
Magyarország Alaptörvényének hatodik módosítása
Az Országgyűlés mint alkotmányozó hatalom az Alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés a) pontjában meghatározott hatáskörében eljárva az Alaptörvényt a következők szerint módosítja:
1. cikk
Magyarország Alaptörvénye 45. cikk (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A Magyar Honvédség közreműködik a katasztrófák megelőzésében, következményeik elhárításában és felszámolásában. A Magyar Honvédség közreműködhet a rendőrségnek a terrorcselekmény megelőzése, félbeszakítása, következményeinek elhárítása és az elkövetők elfogása érdekében végrehajtott, sarkalatos törvényben meghatározott kiemelt biztonsági intézkedése végrehajtásában."
2. cikk
(1) Az Alaptörvény ezen módosítása a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
(2) Az Alaptörvény ezen módosítását az Országgyűlés az Alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés a) pontja és S) cikk (2) bekezdése alapján fogadja el.
INDOKOLÁS
Magyarország Alaptörvényének hatodik módosításához
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
Az országgyűlési képviselőcsoportok között konszenzus van abban a kérdésben, hogy a Magyar Honvédségnek felhatalmazást kell adni arra, hogy a rendőrség munkáját segítve Magyarország területén is közreműködhessen a terrorizmus elleni küzdelemben. Minden ellenzéki képviselőcsoport jelezte, hogy erről kész tárgyalni a Kormánnyal és szavazatával hozzájárulni a szükséges alaptörvényi rendelkezések elfogadásához.
A kormánypárti képviselők által T/10416. számon benyújtott Alaptörvény módosítás azonban nem erről, hanem egy új különleges jogrend Alaptörvénybe foglalásáról szól, ami jelentős jogkorlátozások bevezetésére jogosítja fel a Kormányt. Teszi ezt annak ellenére, hogy a T/10307. számon benyújtott, minden országgyűlési képviselőcsoport támogatását élvező törvényjavaslat megteremti a terrorizmussal szembeni hatékony fellépés jogi kereteit, így teljességgel indokolatlanná vált egy új különleges jogrend megteremtése.
A kormánypárti előterjesztéssel szemben az Alaptörvény módosítására irányuló indítványunk ténylegesen arról szól, amiről a kormánypártok is beszélnek, és amiben az országgyűlési képviselőcsoportok között konszenzus is van. Nevezetesen megteremti annak alkotmányos alapjait, hogy a Magyar Honvédség közreműködhessen a rendőrség terrorelhárítási feladatainak ellátásában.
Az Alaptörvény 45. cikke szerint a Magyar Honvédség alapvető feladata Magyarország függetlenségének, területi épségének és határainak katonai védelme, nemzetközi szerződésből eredő közös védelmi és békefenntartó feladatok ellátása, valamint a nemzetközi jog szabályaival összhangban humanitárius tevékenység végzése. A Magyar Honvédség rendeltetése tehát nem a rendészeti feladatok ellátása - hiszen az a rendőrség dolga - még csak nem is a lakosság szubjektív biztonságérzetének növelésére való törekvés, hiszen ezek a gyakorlatban igen könnyen vezethetnének a polgárok jogainak csorbításához.
Ugyanakkor kétségtelen, hogy az új biztonsági kihívások megoldásához új eszközökre, a Magyar Honvédség megfelelő egységeinek közreműködésére is szükség lehet, ha a rendőrség eszközei az adott konkrét esetben nem bizonyulnak elegendőnek. Két elem hangsúlyos tehát: a
Magyar Honvédség megfelelő alakulataira vonatkozóan az alkalmazás lehetőségét kell biztosítani, másfelől erre csak sarkalatos törvényben meghatározott rendőri intézkedések esetén lesz felhatalmazás az Alaptörvény módosítása szerint.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
Az 1. cikkhez
Az Országgyűlés a rendőrségről szóló törvényben új rendőrségi intézkedési formát vezetett be. Magyarország területén olyan terrorcselekmény elkövetése vagy előkészülete esetén, amely alkalmas a közrend és a nemzetgazdaság működésének súlyos megzavarására, és a lakosság élet- és vagyonbiztonságát közvetlenül és súlyosan veszélyezteti, a rendőrség a terrorcselekmény megelőzése, félbeszakítása, következményeinek elhárítása és az elkövetők elfogása érdekében 72 óráig külön-külön és együttesen is alkalmazhat intézkedéseket a terrorcselekmény hatásterületén. Az Alaptörvény módosítása lehetővé teszi, hogy ha a rendőrség eszközei a feladat végrehajtásához nem bizonyulnak elegendőnek, sor kerülhet a Magyar Honvédség megfelelő erőinek alkalmazására, a katonák közreműködésére.
A 2. cikkhez
Az Alaptörvény jelenlegi módosítása a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba, a módosítás elfogadásához az országgyűlési képviselők kétharmadának támogató szavazata szükséges.