Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.76/2010/12. számú határozata kábítószerrel visszaélés bűntette (JELENTŐS mennyiségű kábítószerrel visszaélés bűntette) tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 282. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 2. §, 118. §, 261. §, 267. §, 348. §, 351. §, 371. §, 372. §] Bírók: Hrabovszki Zoltán, Nehrer Péter, Székely Ákos

Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság

3.Bf.76/2010/12.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Budapesten, 2011. év március hó 10. napján megtartott nyilvános ülés alapján meghozta és kihirdette a következő

í t é l e t e t:

A jelentős mennyiségű kábítószerrel visszaélés bűntette és más bűncselekmény miatt a vádlott ellen indult büntetőügyben a Fővárosi Bíróság 2010. év január hó 27. napján kelt 14.B.805/2009/9. számú ítéletét annyiban változtatja meg, hogy a vádlott terhére megállapított kábítószerrel visszaélés bűntettét kísérletnek minősíti.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A vádlott által az elsőfokú ítélet kihirdetésétől a mai napig előzetes letartóztatásban töltött időt is beszámítja a kiszabott szabadságvesztés tartamába.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

A Fővárosi Bíróság 2010. év január hó 27. napján kelt 14.B.805/2009/9. számú ítéletében vádlottat bűnösnek mondta ki a Btk. 282/A. § (1), (3) bekezdésébe ütköző, illetve minősülő kábítószerrel visszaélés bűntettében és a Btk. 282. § (1), (5) bekezdés a./ pontja szerinti kábítószerrel visszaélés vétségében. Ezért mint különös visszaesőt halmazati büntetésül 5 év fegyházbüntetésre és 5 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a vádlott feltételes szabadságra nem bocsátható. Az elsőfokú bíróság rendelkezett az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámításáról, a bűnjelek elkobzásáról, illetőleg lefoglalásának megszüntetéséről és kiadásáról; kötelezte a vádlottat az eljárás során eddig felmerült 1.196.691 forint bűnügyi költség megfizetésére.

Az ítélet ellen az ügyész a 3 napi gondolkodási idő alatt súlyosításért, a vádlott és védője enyhítésért jelentett be fellebbezést. Az ügyész fellebbezését írásban azzal indokolta, hogy a vádlott kiemelkedő tárgyi súlyú bűncselekményt követett el, a tőle lefoglalt kábítószer mennyisége a jelentős mennyiség alsó határának több mint 55-szöröse volt. Ehhez képest az elsőfokú bíróság eltúlzott nyomatékkal vette figyelembe a vádlott beismerését, mivel egyebekben nem működött közre a kereskedésben résztvevő további személyek beazonosításában. A súlyosító körülmények nagyobb számára figyelemmel a törvényi minimumban megállapítottnál hosszabb tartamú szabadságvesztés kiszabása indokolt.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség BF.575/2009/3. számú átiratában az ügyészi fellebbezést fenntartotta. A történeti tényállást a I. pontban az elsőfokú ítélet 7. oldalának 3. bekezdésében írtakkal indítványozta kiegészíteni. A Fővárosi Bíróság itt ugyanis nem fogadta el azt a vádlotti védekezést, hogy a futárkodásért semmit sem kapott. Egyebekben az ügyész az ítéleti tényállást nem támadta, azt megalapozottnak tartotta, és a bejelentett fellebbezésével egyezően a kiszabott büntetés súlyosítását, a törvényi minimumnál súlyosabb főbüntetés és ahhoz igazodó mellékbüntetés alkalmazását kérte.

A másodfokú nyilvános ülésen az ügyész fellebbezését az írásbeli indítványával egyezően fenntartotta. Ismételten hangsúlyozta, hogy a vádlott ingyenes szállításra vonatkozó nyilatkozata nem fogadható el. Kérte ezért a tényállást azzal kiegészíteni, hogy a kábítószer szállítása ellenszolgáltatás fejében történt. Egyebekben a fő- és mellékbüntetés súlyosítására irányulóan is fenntartotta az ügyészi fellebbezést.

A vádlott védője álláspontja szerint az elsőfokú bíróság nem alkalmazott kirívóan enyhe büntetést. Kétségtelen, hogy a vádlottnak volt már korábban hasonló ügye, azonban egyéb vonatkozásban kifogástalan életvitelű, csak szerencsétlen élethelyzete miatt kényszerült arra, hogy a bűncselekmény tárgyát képező "szívességet" megtegye. Kérte ezért az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetés enyhítését, annak a megállapításnak mellőzésével, hogy a vádlott rendszeres kábítószer fogyasztó lenne.

A vádlott felszólalásában elismerte a terhére rótt bűncselekmény elkövetését. Fenntartotta azt az előadását, hogy "A pontból a B pontba" elvitte a csomagot, de ezért térítést nem, csak 5 év fegyházat kapott. Nyilatkozott az elsőfokú ítélet 3. oldal 2. bekezdésében írt, le nem foglalt kábítószer általa történt szállításával kapcsolatos tényállásra is (a másodfokú bíróság jelölése szerint a továbbiakban I/2. pont). Előadta, hogy az elfogása előtt egy hónappal valóban vitt egy csomagot, amiben nem tudja, hogy mi volt. Álláspontja szerint a rendőrök csak "kitalálták", hogy mi lehetett a csomagban, mivel ő azt mondta a nyomozás során, hogy nem tud a tartalmáról. Ennek elviteléért sem kapott térítést, ebben különben sem feltétlenül kábítószer volt, mert "lehetett benne akármi". A büntetés kiszabásával kapcsolatosan az 5 év szabadságvesztést "elfogadta", de kérte, hogy lehetőség szerint ezt ne fegyház, hanem börtön fokozatban hajtsák végre.

A Fővárosi Ítélőtábla a Be. 348. § (1) bekezdése alapján a többirányú fellebbezéssel támadott ítéletet az azt megelőző bírósági eljárással együtt bírálta felül. Megállapította, hogy az elsőfokú bíróság az eljárási szabályok betartásával folytatta le az eljárását. A tényállás megállapítása során a Fővárosi Bíróság felderítési kötelezettségének eleget tett és a tárgyalás anyagává tette mindazokat a bizonyítékokat, amelyek a cselekmény jogi minősítése szempontjából el nem mellőzhető jelentőséggel bírnak. E körben helyesen hivatkozott vádlott I/1. és II. pontban tett beismerő vallomására; a vádlott elfogásáról készült rendőri jelentésre; ruházatának átvizsgálására; az igazságügyi vegyészszakértő szakvéleményeire; a házkutatásról készült jegyzőkönyvre; az igazságügyi elmeorvosszakértői véleményre.

A megállapított tényállás azonban mégsem tekinthető minden részében megalapozottnak. A tényállás I/2. pontjában ugyanis a vádlott - ahogyan azt az elsőfokú bíróság az ítélet 4. oldal 2. bekezdésében egyébként helyesen rögzítette - az eljárás során nem tett olyan vallomást, hogy korábban kábítószert adott volna át másnak. Előadása szerint az I/1. pontbeli esetet megelőzően "máskor is tett ilyen szívességet". Kb. egy hónappal korábban történt, amikor "ugyanúgy zajlott mint a mai, ugyanabban a parkolóban, de nem ennek az embernek, hanem egy másiknak kellett vinnem. Akkor tabletta nem volt, csak két ilyen zacskónyi anyag." (vádlott nyomozati iratok 355. oldalán tett vallomása).

A vádlott előbbi nyilatkozata már a vádemeléskor is az ügyész rendelkezésére állt. Csupán az előbbi nyilatkozatra figyelemmel így az ezzel kapcsolatos vád sem tekinthető törvényesnek. Sem a vádlott vallomásából, sem abból a tényből, hogy az eljárás során kábítószert foglaltak le a vádlottól nem következik, hogy egy hónappal korábban is amfetamin átadása történt volna, "a két zacskónyi anyag" kábítószert tartalmazott volna. Kétség kívül a gyanú szintjén fennáll ennek lehetősége, azonban az eljárás során nem merült fel semmilyen bizonyíték a feltevés megerősítésére. Márpedig a Be. 118. § (2) bekezdése alapján "a terhelt beismerése esetén... meg kell szerezni az egyéb bizonyítékokat is". Az előbb idézettekből viszont az tűnik ki, hogy még ez a bizonyos beismerés is hiányzik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!