Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Pfv.20663/2014/8. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 275. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 77. §] Bírók: Almásy Mária, Havasi Péter, Udvary Katalin

A határozat elvi tartalma:

A műtéti beavatkozás szövődménye kezelésével kapcsolatos orvosi mulasztások miatt is fennáll a kórház kártérítési felelőssége. A felülvizsgálati eljárásban a bizonyítékok újbóli értékelésének nincs helye, csak azt lehet vizsgálni, hogy a jogerős ítéletben a bizonyítékok értékelése jogszabálysértő-e. 1959. IV. Tv. 339. § (1), 1997. CLIV. Tv. 77. § (3), 1952. III. Tv. 206. § (1)

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Pfv.III.20.663/2014/8.szám

A Kúria a dr. Elter Tamás ügyvéd által képviselt felperesnek a jogtanácsos által képviselt alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Szolnoki Járásbíróságnál 9.P.20.996/2011. szám alatt megindított és másodfokon a Szolnoki Törvényszék előtt 7.Pf.21.182/2013/4. számú ítéletével befejezett perében, amely perbe az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében a Dr. Papp Dezső Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Papp Dezső ügyvéd) által képviselt Biztosító és a dr. Osváth Ildikó ügyvéd által képviselt Kft. beavatkozott, a jogerős ítélet ellen a felperes részéről 53. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t:

A Kúria a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezi, és megállapítja az alperes kártérítési felelősségét a felperes bal veséjének eltávolításával a felperesnek okozott károkért.

Az iratokat a másodfokú bíróságnak küldi meg a kártérítés összegszerűségével kapcsolatos alperesi fellebbezés elbírálása végett.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 30.000 (harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget, míg a 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen a közbenső ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes a panaszaival 2008. január 3-án kereste fel az alperes Urológiai Osztályát, ahol az ultrahangos vizsgálat a bal vesében vesekövet mutatott ki, és a kezelőorvos ESWL kezelést (vesekőzúzás) javasolt. A felperes a kezelésről részletes tájékoztatást kapott, amelyben szerepelt e kezelés helyett alkalmazható gyógymódok lehetősége is, valamint a szövődmények megjelölése, közöttük a vese állományát körülölelő vérzés lehetősége is. A felperes több éve magas vérnyomásos és cukorbetegségben szenvedett; ezek az adott kezelésnél mint kockázati tényezők szerepeltek, de nem számítottak kontra indikációnak. Az alperesnél a 2008. január 24-én elvégzett ESWL kezelés a szakma szabályainak megfelelően történt, és a felperest még a kezelés napján hazaengedték, azonban az esti órákban jelentkező fájdalom miatt mentővel az alpereshez visszaszállították, ahol a veseállomány környezetének vérzését diagnosztizálták. A felperes állapotának romlása és fellépett jelentős fájdalom miatt még január 24-én az alperes sürgős beavatkozásként a bal oldali vesetokot feltárta, az ennek során képződött vérömlenyt eltávolította, a vérzést csillapította és a műtéti területet a sebváladék levezetése érdekében becsövezte. A január 24-i beavatkozást követően a felperes megfigyelése során többször mulasztott az alperes, a dokumentációja hiányos, pontosan nem állapítható meg, hogy mikor és hogyan ellenőrizte a felperes műtét utáni állapotát. A lázlap, észlelési lap, orvosi dekurzus lap és a vizelet lap rögzíti hiányosan és ellentmondóan a felperesre vonatkozó észlelési adatokat. Nem került sor a többszöri vérnyomásmérés feltüntetésére, a behelyezett draincső vezetésének adatai sincsenek pontosan leírva, de nem történt haemostátusz kérése sem. A felperes vérképét csak január 26-án kontrollálták, és az ekkor elvégzett computer tomographiás vizsgálat a drain felfekvését, vezetőképtelenségét támasztotta alá. Január 26-án újabb műtét elvégzésére került sor, amikor a felperes bal veséjét eltávolították, ennek oka a nagy kiterjedésű tok alatti vérömleny kialakulása. Amennyiben az alperes a január 24-i beavatkozást követően a beteg megfigyelése során az elvárható gondosságnak megfelelően jár el, a vese eltávolításának esélye jelentősen kisebb lett volna.

A felperes módosított keresetében vagyoni és nem vagyoni kárai megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Arra hivatkozott, hogy az alperes mulasztott az első műtéti feltárást követően, amikor a feltárt terület lezárása nem megfelelően történt, a vérzés elvezetésére szolgáló drain nem megfelelő rögzítése miatt nem vezetett. Az alperes mulasztásai miatt került sor a bal vese eltávolítására. Állította a beavatkozásokkal kapcsolatos tájékoztatási kötelezettség, valamint az orvost terhelő dokumentációs kötelezettség megsértését.

Az alperes és a beavatkozók a kereset elutasítását kérték, vitatták a kereset jogalapját és a követelés összegszerűségét is. Az alperes állította, hogy a szakma szabályainak megfelelő gondossággal járt el a felperes kezelése során, így a szövődmény kezelése során is, amely egyébként a kőzúzás ismert szövődménye volt. A képződött vérömleny kiürítése ellenére 2008. január 26-án a felperesnél intenzív újravérzés alakult ki, ezért késlekedés nélkül reoperáció, a bal oldali vese műtéti eltávolítása mellett döntöttek, mert a vese károsodásának mértéke elérte a II. stádiumú veseelégtelenség fokát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!