Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2003.5.192 I. Az épület és a földterület elváló tulajdonjogát a Ptk. 97. §-a rendezi, amelynek megállapítására az ott megfogalmazott törvényi tényállás szerint kizárólag a felek erre irányuló írásbeli megállapodása esetén van lehetőség. [Ptk. 97. §].

II. Megállapodás alapján - ráépítéssel - közös tulajdon létrehozása. [Ptk. 137. § (3) bek., 138. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság a másodfokon a fellebbezés korlátaira figyelemmel helybenhagyott ítéletével megállapította, hogy a felperesek egymás között egyenlő arányban ráépítés jogcímén megszerezték az 55/1 hrsz. alatt nyilvántartott ingatlan 2/10-2/10 eszmei hányadát, amelyhez képest a korábbi kizárólagos tulajdonos I. r., II. r. alperesek tulajdoni hányada 3/10-3/10 eszmei részre csökkent.

Megkereste a földhivatalt a tulajdonváltozás bejegyzése iránt azzal, hogy azt a jelzálogjogosultként perben álló III. r. alperes tűrni köteles.

A jogerős ítélet indokolásában a bíróság rámutatott arra, hogy a felek jogviszonyára a Ptk. 97. §-ának (2) bekezdése nem alkalmazható, ugyanis a felperesek emeletráépítését megelőzően az általuk szabályszerűen megkötött szerződésben kifejezetten azt rögzítették, hogy a felek ráépítésével az ingatlanon közös tulajdon keletkezik, a Ptk. 137. §-ának (3) bekezdése szerint.

Rámutatott a másodfokú bíróság arra is, hogy a peres feleknek az építkezést megelőzően megkötött és kifejezetten a Ptk. 137. § (3) bekezdésére utaló megállapodása a Ptk. 97. §-ának alkalmazását kizárja. Ugyanakkor utalt arra is, hogy a II. r. alperes jogértelmezésével ellentétben nem alkalmazható a Ptk. 138. §-a (1) bekezdésének az a rendelkezése sem, amely szerint a ráépítő a ráépítéssel általa megszerzett földnek, illetve a föld megfelelő részének az értékét köteles a földtulajdonosnak megtéríteni, mert a Ptk. 137. §-ának (3) bekezdése szerinti ráépítés esetén a ráépítéssel létrehozott új értékre fennálló közös tulajdon arányait a hivatkozott (3) bekezdés második fordulata és a Legfelsőbb Bíróság ehhez kapcsolódó 7. sz. PK állásfoglalása alapján kell meghatározni. Eszerint pedig a ráépítő tulajdoni hányada az egész ingatlan értékéből a ráépített részre eső érték aránya alapján határozható meg.

Utalt a másodfokú bíróság az általa beszerzett és teljes mértékben aggálytalannak elfogadott szakértői véleményre, amely szerint a felperesek ráépítése előtt az I. és II. r. alperesek kizárólagos tulajdonában volt telek értéke 554 000 forintot, míg az azon lévő felépítmény értéke 745 553 forintot képviselt, ehhez képest a felperesek által kivitelezett emeletráépítés értéke 985 110 forint volt. Az ezek összesítéseként megállapítható 2 287 663 forintos bekerülési értékhez képest a felperesek 985 110 forintos ráépítési értéke az elsőfokú bíróság által megállapított 4/10 eszmei hányadnál magasabb arányt képvisel, ez azonban a felperesek fellebbezésének hiányában nem volt érinthető.

A jogerős ítélet ellen a II. r. alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben lényegében változatlanul annak megállapítását kérte, hogy a felperesek ráépítésével létrejött emeleti lakás tulajdonjoga az eredeti földterület és az azon megvolt lakásuk tulajdonjogától teljes mértékben elválik, és a felpereseket a földrészletre kizárólag értéktérítés ellenében fennálló használati jog illeti meg. Arra az esetre azonban, ha a bíróság ezt az álláspontot nem osztaná, akkor a Ptk. 137. §-ának (3) bekezdése szerinti közös tulajdon megállapítása mellett a Ptk. 138. §-ának alkalmazását és a jogerős ítélet eszerinti megváltoztatását kérte.

A felperesek ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!