Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2000.219 A készfizető kezes és az adós felelőssége a jogosulttal szemben egyetemleges, ezért a készfizető kezes a társkötelezett - egyenes adós - követelését beszámításra nem használhatja fel [Ptk. 270. § (1) bek., 274. § (1) bek., 337. § (3) bek.].

Az elsőfokú bíróság kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 60 millió forintot és tűrje, hogy a felperes e követelését egyetemleges keretbiztosítéki jelzálogjoga alapján a g-i 3489/1. és az sz-i 337. hrsz-a ingatlanoknak végrehajtási árverésen történt értékesítése során befolyó vételárából kielégítse. Az elsőfokú bíróság tényként állapította meg, hogy a G. Kft. és a felperes között 1996. március 25-i és 1996. október 26-i lejárati határidővel több deviza hitelszerződés jött létre. A G. Kft. által a hitelszerződések alapján felvett kölcsön visszafizetéséért az alperes 1995. március 6-án - az 1995. május 4-én kelt módosítás szerint - 60 millió forint erejéig készfizető kezességet vállalt és külön szerződésben hozzájárult ahhoz, hogy ezen 60 millió forintos kereten belül egyetemleges jelzálogjogot jegyezzenek be a felperes javára a kizárólagos tulajdonát képező g-i és sz-i ingatlanokra. A G. Kft. a kölcsön ősszegét csak részben fizette vissza. Időközben (1996. március 11-én) hozzá csatlakozott az A. Kft. és a J. Kft., akik az apportlistán megjelölt ingatlanokat a G. Kft-be bevitték, ennek értékét 210 millió forintban határozták meg. Ezen utóbbi két kft. 1998. márciusban a G. Kft-ből kivált, üzletrészüket a G. Kft., az alperes és felesége vásárolta meg.

A felperes kereseti követelésével szemben az alperes beszámítási kifogást terjesztett elő a kereseti követelés összege erejéig, arra hivatkozva, hogy a fenti kft-k által a G. Kft.-be apportként bevitt ingatlanok értéke csak 10-20 millió forintot ért, ezért ezen ingatlanok apportként történt befogadásával a kft.-t kár érte. Az ingatlanokat a G. Kft. a felperes bíztatása alapján fogadta el apportként, ezért az ebből eredő kárát - amely 210 millió forint és a 20 millió forint különbözete - a felperes okozta. A kft. adós bíztatási kár jogcímén fennálló követelését a felperessel szemben fennálló tartozásába kezesként beszámítja.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét 60 millió forint erejéig a Ptk. 277.§-ának (1) bekezdése és 274. §-ának (2) bekezdés a) pontja, valamint a szerződéskötéskor hatályos szövegű 254. § (1) bekezdése alapján alaposnak találta. Az alperes beszámítási kifogását azért találta alaptalannak, mert az alperes nem bizonyította, hogy a G. Kft. a J. Kft.-től az ingatlanokat apportként - tartozása teljesítéséül - kizárólag a felperes magatartásának a hatására fogadta el. Az alperes személyes nyilatkozata alapján éppen arra lehet következtetni, hogy a G. Kft. az apportált ingatlanokat nem azért fogadta el, hogy azokat értékesítse és ebből a felperes felé fennálló tartozását kifizesse, hanem gyógyfürdőt akart építeni és e célból már nagyértékű beruházást is végzett. A felperes alkalmazottja tanúkénti meghallgatását azért mellőzte, mert szóbeli közléssel a perbeli kölcsönszerződéseket nem lehetett módosítani.

Ezen ítélet ellen az alperes fellebbezett, annak megváltoztatását, a beszámítási kifogásának való helytadását és ennek alapján a kereset elutasítását kérte. A fellebbezésében előadta, hogy a beszámítási kifogása megalapozottságát igazolta azzal, hogy az apportként jelölt ingatlanokat a felperes magatartása folytán fogadta el az adós G. Kft. más tartozás fejében.

A felperes fellebbezési ellenkérelme az elsőfokú ítélet helyben hagyására irányult, azzal érvelt, hogy a kezes a hitelezővel szemben csak azokat a kifogásokat érvényesítheti, amelyek az adóst az alapjogviszonyból (a kölcsönszerződésből) megilletik. Bíztatási kár jogcímén egyébként sem élhet jogszerűen az alperes beszámítási kifogással, mert annak nincsenek meg a Ptk. 296.§-ának (1) bekezdésében írt feltételei. Érdemben is vitatta, hogy a Ptk. 6. §-a alapján kártérítésre lenne kötelezhető.

A fellebbezés nem alapos.

A Ptk. 270. §-ának (1) bekezdése szerint a kezes kötelezettsége ahhoz a kötelezettséghez igazodik, amelyért kezességet vállalt; érvényesítheti azokat a kifogásokat, amelyeket a kötelezett érvényesíthet a jogosulttal szemben. Ez a rendelkezés azonban nem jogosítja fel a készfizető kezest arra, hogy az adósnak a jogosulttal szemben egyéb jogviszonyból fennálló követeléséről rendelkezzék, akár beszámítás útján is. A követetés mint jog az adós vagyonának a része. A Ptk. 274. §-ának (1) bekezdése szerint azonban a készfizető kezes nem élhet sortartási kifogással, azaz nem igényelheti, hogy a hitelező először az adós vagyonából keressen kielégítést. Az alperes mint készfizető kezes, az adós követelésének az adósnak a hitelezővel szembeni tartozásába való beszámításával éppen ezt kívánja elérni. A készfizető kezes és az adós felelőssége egyetemleges. A Ptk. 337.§-ának (3) bekezdése alapján beszámításra a társkötelezettek kővetetéseit nem lehet felhasználni. Beszámítás hiányában a felperes kővetetése, illetve az adós tartozása fennmarad, így fennmarad az alperes kezesi- és jelzátogkötelezettsége is.

A kifejtettek alapján a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján az indokolásnak a fentiek szerinti módosításával helybenhagyta (Legf. Bír. Gf. I. 31. 866/1999.sz.)