Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.32108/2009/5. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1994. évi XXXIV. törvény (Rtv.) 13. §, 29. §, 30. §, 42. §] Bíró: Fábián Judit

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék K.32108/2009/5.*, Kúria Kfv.37289/2010/6. (BH 2011.3.78)

***********

Fővárosi Bíróság

20.K.32.108/2009/5.

A Magyar Köztársaság nevében!

A Fővárosi Bíróság a személyesen eljárt felperes(cím.) , a dr. Kővári Elvira jogtanácsos (hivatkozási szám: 117-89-1/2009.) által képviselt Országos Rendőr-főkapitányság (cím.) alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Az eljárási illetéket a magyar állam viseli.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az alperesnek 15 napon belül fizessen meg 20.000.- (húszezer) forint perköltséget.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s :

A felperes a panaszában előadta, hogy 2008. október 4. napján 17 óra 45 perc körüli időben a ... haladt gyalogosan az ... felé, ahonnan a ... irányába szeretett volna továbbmenni, amikor megállt mellette a ... forgalmi rendszámú rendőrségi gépkocsi. Ezt követően a rendőrök kiszálltak a gépjárműből, és az intézkedés kezdeményezésének közlése nélkül elkérték a személyi igazolványát, és lakcímkártyáját. A felperes vezetői engedéllyel igazolta magát, de jelezte a rendőrnek, hogy tudomása szerint ehhez az okmányhoz nem tartozik a lakcímkártya, de a lakcímadatait ennek ellenére a rendőrnek mégis megadta. Ezt követően a rendőr a személyes adatait, és a lakcímét a felperesnek RK lapon rögzítette.

A felperes a panaszában azt sérelmezte, hogy annak ellenére került sor az adatai rögzítésére, hogy szabálysértést nem követett el, és ellene feljelentést sem tettek. Sérelmezte továbbá, hogy az intézkedő rendőr a ruházatát, csomagját a nagy nyilvánosság előtt, indokolás nélkül kutatta át. Az intézkedést a felperes elmondása szerint videóra vették, melynek jogalapjáról nem tájékoztatták őt. Sérelmezte továbbá, hogy a rendőr az intézkedés okáról tájékoztatást nem adott, csupán csak azt közölte, hogy fokozott ellenőrzés van elrendelve, az adatlapokat rögzíteni kell. A felperes nehezményezte, hogy a rendőr az iratait a rendőrségi szolgálati gépkocsiban ismeretlen okból, hosszasan nézegette. Kérte az intézkedő rendőrök nevét, születési idejét, anyja nevét, lakcímét, és indítványozta az RK lap, és a róla készült felvételek bekérését.

A Független Rendészeti Panasztestület az ügyben a 4/2009. (I. 7.) számon állásfoglalást adott ki, melyben megállapította, hogy a vizsgált ügyben alapjogot sértő intézkedésre nem került sor, mivel az alapjog korlátozása jogszerűen történt meg. Ugyanis bizonyítást nyert a perben, hogy a panaszban említett napon az ... tömörülés jelentett be demonstrációt 16 óra 30 perctől 21 óráig terjedő időre, melynek keretében a részvevők az ... vonultak a ... - ... - ... - ... útvonalon a .... A biztosítási tevékenységet ellátó állomány feladatait a végrehajtás megkezdése előtt kapott eligazítás, és folyamatos rádiókapcsolaton keresztüli utasítások szerint hajtották végre.

A rendezvény miatt Budapest Rendőrfőkapitánya a ....ált. számú egyedi utasításával fokozott ellenőrzést rendelt el 2008. október 4. napjának 00,00 órájától 24,00 óráig egész Budapest területére. A beosztott rendőri állomány feladata az volt, hogy az esetleges jogsértések kialakulásának megakadályozása, és ennek keretében szúrópróbaszerű igazoltatásokat, ruházat, és csomag átvizsgálásokat hajtson végre, ugyanis a demonstráción várható volt az ellentétes érzelmű csoportok megjelenése, és emiatt a rendezvény előkészítése, lebonyolítása, és utó-biztosítása a gyülekezési jogukkal élők biztonságának garantálása érdekében indokolt volt.

Az állásfoglalás rögzítette, hogy személy1 rendőr alezredes, és csoportja a rendezvény biztosításában mobilcsoport parancsnokaként részt vett, és feladata ellátása során, 17 óra 50 perc körüli időben az ..., és a ... kereszteződésében három főre lett figyelmes, akik közül az egyiknek az arca sállal volt eltakarva, illetve skinhead feliratú, nemzeti színű karszalagot viselt, míg a másik két személynél szatyor, illetve hátizsák volt. A személyeket meglátva a járműveikkel megálltak az ..., és a ... kereszteződésében, mely a gépjárműforgalom elől el volt zárva, és intézkedést kezdeményeztek a panaszossal, illetőleg a másik két személlyel szemben, amit személy2 rendőr hadnagy videokamerával rögzített.

A jelentés szerint személy3 rendőr törzsőrmester az intézkedést a napszaknak megfelelő köszönéssel, neve, rendfokozata, és beosztási helye közlésével kezdte meg, majd kérte az intézkedés alá vont személyek személyi igazolványát, és lakcímkártyáját. Ez mintegy tíz percet vett csak igénybe. A panaszos az intézkedést mobil telefonjával rögzítette, és ennek során provokatív, sértő megjegyzéseket tett a rendőrökre. Az adatok ellenőrzését követően a fokozott ellenőrzés elrendelésére hivatkozva sor került az intézkedés alá vont személyek csomagjainak, és ruházatának átvizsgálására is, melyben közbiztonságra veszélyes eszközöket nem találtak, csupán gyümölcsöket, amelyek a jelentés szerint dobálásra alkalmasak voltak.

Az állásfoglalás szerint a jogszabályoknak megfelelően történt az intézkedés, hiszen fokozott ellenőrzés került elrendelésre a perbeli időpontban Budapest területére, és ezért a felperes, és társai igazoltatása indokolt volt, a helyszínen történő igazoltatásokról készített felvételek rögzítése pedig azért jogszerű, mert preventív hatású, ugyanis elősegíti a rendőrség munkáját. Az állásfoglalás azt is rögzíti, hogy megfelelő jogalap birtokában indokoltan végezték el a panaszos ruházatának, csomagjának átvizsgálását is. Azzal kapcsolatosan, hogy értesítették a panaszost, és tájékoztatták-e arról, hogy fokozott ellenőrzés miatt került sor az intézkedésre vele szemben az állásfoglalás azt a megállapítást tette, hogy erre vonatkozóan a videofelvétel anyagot nem tartalmazott, de, ha máskor nem, az intézkedés során a felperes kapott arról tájékoztatást, hogy erre a fokozott ellenőrzés miatt került sor. Az állásfoglalás rögzítette azt is, hogy a jogszabályoknak megfelelően történt a felvétel elkészítése az igazoltatásról . Az, hogy elhúzódott az igazoltatás az állásfoglalás szerint nem megalapozott felperesi érv, ugyanis a rendőr kötelessége, hogy az intézkedés alá vont személyek adatait a megfelelő nyilvántartásban ellenőrizze.

Ezért az állásfoglalás azt állapította meg, hogy alapjogot sértő intézkedésre nem került sor, az alapjog korlátozása jogszerűen történt, ezért a panaszt a Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz tette át.

Az első fokú eljárásban Budapest Rendőrfőkapitánya a 01000/105/193/3/2009.RP. számon, 2009. március 13. napján kelt határozatában a felperes panaszát, mint alaptalant elutasította. Jogszabályi hivatkozással alátámasztottan kifejtette azt, hogy fokozott ellenőrzést rendelt el Budapest Rendőrfőkapitánya a Független Rendészeti Panasztestületi határozatban már megjelölt számon, és idő intervallumra, melynek során az esetleges jogsértések kialakulásának megakadályozása érdekében szúrópróbaszerű igazoltatások, ruházat, és csomag átvizsgálások végrehajtása volt a beosztott rendőri állomány feladata. A határozat kifejtette azt, hogy joguk volt a fokozott ellenőrzésre figyelemmel az eljáró rendőröknek a felperest igazoltatni, illetőleg ruházatát, csomagját átvizsgálni, adatait RK lapon rögzíteni. Nem vitatottan elképzelhető, hogy az adatai ellenőrzése tíz percet igénybe vett, hiszen az a rendszer leterheltsége miatt ez előfordulhat. A határozat utalt arra, hogy magából a felperes panaszából is kitűnik az, hogy az adatainak RK lapon történő rögzítésekor kapott arról tájékoztatást, hogy fokozott ellenőrzés keretében került sor az igazoltatására, és a miért kérdésére a rendőr azt válaszolta, hogy ezeket az adatokat rögzíteni kell. Így a határozat szerint a felperes a megfelelő tájékoztatást megkapta, az intézkedés kezdeményezése közlése tehát megvalósult. A határozat rögzítette, hogy az intézkedésről készült videofelvétel másolata a felperesnek átadásra került, és a rendőrök azonosító számát felperes az intézkedés befejezésekor le tudta olvasni, azt fel tudta jegyezni. A határozat kifejtette azt is jogszabályi hivatkozással alátámasztottan, hogy jogszerűen készítettek videofelvételt a rendőri intézkedésről, tekintettel annak bizonyító erejére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!