Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1989.10.403 I. A járulékos jellegű lakáshasználat esetén, a lakáshasználati jog ellenértékére vonatkozó rendelkezések nem alkalmazhatók [Csjt. 31 /C. §. Ptk. 157. §, 159. §].

II. A visszatérési szándék nélkül távozott házastárs a lakáshasználati jog ellenértékének rá eső részére csak bérlakás esetén tarthat igényt [Csjt. 31/D. §].

A peres felek 1981. április 24-én kötött házasságból két gyermek született: 1981-ben Viktor és 1982-ben Kornél. Utolsó közös lakásuk egy két szobás összkomfortos, 56 m2-es szövetkezti lakás volt. A lakást a házasságkötést megelőzően a felperes szülei vásárolták egyedül a felperes részére, a maguk számára holtig tartó haszonélvezeti jog kikötésével. A lakás megszerzésében az alperes - saját előadása szerint is - semmilyen formában nem vett részt.

A peres felek között az életközösség 1987 nyarán megszakadt, az alperes a lakásból elköltözött, és azóta albérletben él.

A felperes a keresetében a házasság felbontását, a gyermekeknek nála történő elhelyezését és az alperes gyermektartásdíj fizetésére kötelezését kérte. Igényt tartott a lakás kizárólagos használatára is.

Az alperes a módosított ellenkérelmében a házasság felbontását, valamint a felperesnek a gyermekekkel kapcsolatos kérelmeit nem ellenezte. A volt házastársi közös lakás használatának a megosztását kérte, de abban az esetben, ha a bíróság erre nem látna lehetőséget, 112 000 forint lakáshasználati ellenértéket igényelt. Az elsőfokú eljárás során a felperes ennek csupán az összegszerűségét kifogásolta, és úgy nyilatkozott, hogy legfeljebb 40 000-50 000 forintot tud az alperesnek felajánlani.

A városi bíróság jóváhagyta az egyezséget, amellyel a felek a gyermekeket a felperesnél helyezték el és rendezték az alperes és a gyermekek közötti kapcsolattartást. Ezt követően ítéletével a házasságot felbontotta, az alperest gyermektartásdíj fizetésére kötelezte, a lakás kizárólagos használatára pedig a felperest jogosította fel azzal, hogy őt 15 napon belül 50 000 forint lakáshasználati ellenérték megfizetésére kötelezte. Az indokolásban - egyebek mellett - kifejtette, hogy bár a felek a felperes különvagyoni lakásában laktak, és a lakás megszerzésében az alperesnek semmilyen szerepe nem volt, az alperes a Csjt. 31/C. §-a értelmében a használati jog ellenértékének rá eső részére igényt tarthat a kizárólagos használatra feljogosított felperessel szemben. Tekintettel viszont arra, hogy a lakás a felperes különvagyona, az alperesnek a lakáshasználati jog ellenértéke 1/3-nál kisebb összegű pénzbeli térítés jár.

Az ítélet ellen a lakáshasználati ellenérték mellőzése, illetve lényeges csökkentése érdekében a felperes fellebbezett. Arra hivatkozott, hogy a peres felek nem a felperes tulajdonjoga, hanem a felperes szülei mint haszonélvezők engedélye alapján ingyenes, szívességi lakáshasználóként laktak az ingatlanban. Az alperesnek ez a szívességi lakáshasználati joga az elköltözésével megszűnt, de a felperesnek is ki kell költöznie a lakásból, mert annak használatát szülei most már testvérének kívánják biztosítani. A fellebbezési tárgyaláson a felperes igazolta, hogy a perbeli lakásból kijelentkezett, és beköltözött szülei lakásába.

A megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét helybenhagyta. A fellebbezés kapcsán azt emelte ki, hogy a lakáshasználat, illetőleg a lakáshasználati jog ellenértékének a kérdését a felek egymás közötti jogviszonya alapján kellett elbírálni.

Tekintettel arra, hogy a volt közös lakás használója (vagy a megfelelő cserelakásra jogosult) egyedül a felperes maradt, az alperes a lakáshasználati jog ellenértékére igényt tarthatott. Az a körülmény, hogy a felperes utóbb a lakásból elköltözött, ezen nem változtat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!