Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2011.2395 Felülvizsgálat keretében valamely büntethetőséget kizáró ok - így a végszükség vagy a tévedés - hiányára vont következtetés helyessége kizárólag az irányadó tények alapulvételével vitatható [Be. 423. § (2) bek.].

A városi bíróság a 2011. április 5-én kihirdetett ítéletével a II. rendű terheltet bűnösnek mondta ki járművezetés tiltott átengedése vétségében [Btk. 189. § (1) bek.]. Ezért őt 60 napi tétel, napi tételenként 2 500 forint, összesen 150 000 forint összegű pénzbüntetésre és a közúti járművezetéstől 1 év 4 hónapi eltiltásra ítélte.

Védelmi fellebbezés alapján eljárva a másodfokú bíróság a 2011. július 7-én meghozott végzésével az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen - védője útján - a II. rendű terhelt terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, a bűnösség megállapítása miatt, hatályon kívül helyezés, illetve felmentés érdekében.

Indokai szerint az eljárt bíróság - bár foglalkozott vele - tévesen mellőzte a Btk. 22. § g) pontja szerinti büntethetőséget kizáró ok, a végszükség megállapítását.

Az indítvány szerint az iratokból kitűnően a II. rendű terhelt élettársa ittas, felindult állapotban többször kísérelt meg öngyilkosságot, amit a tárgyaláson is megerősített. A cselekmény napján a II. rendű terhelt és élettársa összeveszett, majd a II. rendű terhelt a 20 km-re lévő nyaralóba ment dolgozni, ahol őt élettársa napközben többször, egyre ittasabb állapotban felhívta, öngyilkossággal fenyegetve, ha nem megy haza.

Az indítvány szerint ehhez képest a II. rendű terhelt (akit korábban járművezetéstől eltiltottak) joggal hihette, hogy élettársa közvetlen veszélyben van, s - vállalva a kisebb szabályszegést - hazafelé indult az általa vezetett gépkocsival. Amikor viszont látta, hogy rendőrök igazoltatnak, akkor megfordult, majd mikor a rendőr megállította, csupán az álló autóban cserélt helyet társával.

Az indítványban foglaltak alapján felülvizsgálatra nincs törvényi lehetőség.

A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, a jogerős ítélettel szembeni jogi - és nem pedig ténybeli - kifogás lehetőségét biztosítja. Kizárólag a Be. 416. §-ának (1) bekezdésében megjelölt anyagi és eljárásjogi okból vehető igénybe. Felülvizsgálati okot - a törvényi meghatározásból is kitűnően - valamely konkrét, mérlegelést nem tűrő szabály megsértése képez, a felülvizsgálati okok törvényi köre nem bővíthető.

A Be. 423. §-a (1) bekezdése alapján felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó, ami a felülvizsgálati indítvánnyal nem támadható; felülvizsgálati eljárásban bizonyításnak nincs helye [Be. 419. § (1) bek., 388. § (2) bek.].

Ez azt jelenti, hogy felülvizsgálatban a tényállás megalapozottsága, a bizonyítékok mikénti mérlegelése sem külön-külön, sem pedig egymás viszonyában nem vizsgálható. Nincs lehetőség a bíróság bizonyítékokat értékelő tevékenységének, s ezen keresztül a bűnösség kérdésének, valamint a - minősítéssel kapcsolatos, vagy más büntető anyagi jogi szabály sérelme nélkül - kiszabott büntetés, illetve mértékének vitatására. A jogkövetkeztetések - így a bűnösségre, illetve valamely büntethetőséget kizáró ok hiányára vont következtetések - helyessége kizárólag az irányadó tényállás alapulvételével vizsgálható.

Ezzel szemben a felülvizsgálati indítvány olyan eljárásjogi indokokra hivatkozott, melyek nem szerepelnek a Be. 416. §-a (1) bekezdésének c) pontjában konkrétan és kimerítően meghatározott, a felülvizsgálatra okot adó eljárási szabálysértések között.

Valójában az irányadó tényállás, illetve a bíróság mérlegelésének helyességét támadta, a bizonyítékok mikénti értékelését vitatta, átértékelését célozta, tényállástól eltérő körülményekre hivatkozott, és ezen keresztül kifogásolta a bűnösség megállapítását, illetve a végszükség meg nem állapítását.

A Be. 423. § (2) bekezdése alapján a felülvizsgálati indítványt - a Be. 416. § (1) bekezdésének e) és f) pontjában meghatározott esetek kivételével - a megtámadott határozat meghozatala idején hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni.

A Btk. 22. § g) pontja szerint a végszükségnek a 30. § (1) és (2) bekezdésében - az elkövetéskor és azóta is változatlan tartalommal - szabályozott esetei valóban büntethetőséget kizáró okok.

A Btk. 30. § (1) bekezdése szerint nem büntethető, aki a saját, illetőleg a mások személyét vagy javait közvetlen és másként el nem hárítható veszélyből menti, vagy a közérdek védelmében így jár el, feltéve, hogy a veszély előidézése nem róható a terhére, és a cselekménye kisebb sérelmet okoz, mint amely elhárítására törekedett. Ehhez képest a 30. § (2) és (3) bekezdése a veszélyből mentő magatartás következményei vonatkozásában, a (4) bekezdés pedig arra az esetre tartalmaz rendelkezést, amikor a veszélyből mentő személy hivatásánál fogva köteles a veszély vállalására.

A végszükség közös, egyben időrendi jelentőséggel bíró, objektív eleme azonban, hogy a veszélyből mentő magatartást közvetlen, és másként el nem hárítható veszély meglétének kell megelőznie.

Az irányadó tényállás viszont ilyen tényt nem tartalmaz. Nem tartalmazza, hogy a II. rendű terhelt élettársa "többször kísérelt meg öngyilkosságot ittas és felindult állapotban", és azt sem tartalmazza, hogy az élettárs - aznapi többszöri telefonálásakor - "egyre ittasabb állapotba kerülve ismét öngyilkossággal fenyegetőzött, ha a II. rendű terhelt nem megy haza".

E körülményekre - tényállástól eltérően - a felülvizsgálati indítvány hivatkozott, következésképpen valójában eltérő ténybeli alapon kifogásolta a bűnösség megállapítását, illetve okolta a végszükség meglétét.

Mindez egyben - értelemszerűen - azt is jelenti, hogy a "vélt" végszükség, vagyis az esetleges tévedés megállapításának sincs ténybeli alapja.

Megjegyzi a Legfelsőbb Bíróság, hogy az elsőfokú bíróság ítélete indokolásában kifejezetten leszögezi, hogy a védelem által - alapügyben is - hivatkozott körülményeket nem tartja helytállónak.

Az irányadó tényállástól egyébként szintén eltérő tartalmú az indítványnak a II. rendű terhelt általi járművezetés, a vezetőülésen történt helycsere és a rendőri igazoltatás mikénti történésére hivatkozása is.

Ekként a Legfelsőbb Bíróság - a Be. 424. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerint tanácsülésen eljárva - a felülvizsgálati indítványt, mint törvényben kizártat a Be. 421. §-ának (2) bekezdése alapján elutasította.

(Legf. Bír. Bfv. III. 1232/2011.)