Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40606/2017/5. számú határozata taggyűlési határozat hatályon kívül helyezése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 239. §, 253. §] Bírók: Bleier Judit, Koday Zsuzsanna, Pusztai Anita

A Fővárosi Ítélőtábla a Gortvay-Horváth-Molnár és Társai Ügyvédi Iroda (felperesi jog képviselő címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek a Dr. Udvarhelyi Miklós Ügyvédi Iroda (alperesi jogi képviselő címe) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen taggyűlési határozat hatályon kívül helyezése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2017. július 4-én kelt 37.G.42.682/2016/14. számú ítélete ellen a felperes 15. sorszám alatt benyújtott fellebbezése folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja;

kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 50.000 (Ötvenezer) forint + áfa összegű ügyvédi munkadíjban felmerült másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

A felperes keresetében az alperes ....-én tartott taggyűlésének ......... számú határozatai hatályon kívül helyezését és a ......... számú határozatok helyett az alperes új határozat meghozatalára kötelezését kérte a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 3:35. § és 37. § (1) bekezdése alapján. Kérte továbbá a taggyűlést levezető ügyvezető azt megállapító határozatának hatályon kívül helyezését is a Ptk. 3:35. § alapján, hogy G. I. nem rendelkezik olyan meghatalmazással, ami a taggyűlésen a felperes képviseletében történő részvételre feljogosítja.

Valamennyi határozat hatályon kívül helyezését megalapozó jogsértésként hivatkozott arra, hogy a taggyűlés összehívása a Ptk. 3:20. § (3) bekezdésében és 3:103. §-ban foglaltak megsértésével történt, és megtartása sem volt szabályszerű, mert az ügyvezető a felperes képviselőjének taggyűlési részvételét kizáró határozata jogszabálysértő.

Előadta, hogy ...........-án e-mailen kapta meg az alperes ügyvezetőjétől az ülés tartása nélküli határozathozatalt kezdeményező ....... számú határozat tervezetét, amelyre figyelemmel ..........-én a Ptk. 3:20. § (3) bekezdésére hivatkozással az összes tagnak és az ügyvezetőknek küldött válaszban taggyűlés megtartását kérte, és új napirendi pontok felvételét indítványozta. Ezt követően a 8 napos törvényi határidő lejárta után került sor a taggyűlés összehívására, .....-án érkezett meg e-mailen az ügyvezető meghívója a társaság .......-én 10 órakor tartandó taggyűlésére. Előadta továbbá, hogy az ügyvezetőnek a taggyűlésen hozott, a felperes képviselőjének taggyűlési részvételét kizáró határozata jogszabálysértő, mert az ügyvezető kizárólag tanácskozási, javaslati, kezdeményezési joggal rendelkezik a legfőbb szerv ülésén, de határozathozatali joga nincs [Ptk. 3:111. § (1) bekezdés]. A felperes képviselőjének kizárása alaptalanul történt, mert a felperes képviseletére jogosult volt. Állította, hogy G. I. meghatalmazása megfelelt a Ptk. 3:110. § és a 6:16. § szabályainak, mert jogszabály nem írja elő, hogy abban nevesíteni kellene a taggyűlés idejét vagy más specifikumát. A meghatalmazottja a taggyűlésen hivatkozott arra, hogy a meghatalmazását aláíró D. T. a felperestől általános meghatalmazással rendelkezik. A taggyűlésen az általános meghatalmazás nem állt rendelkezésére, de az alperes D. T. és házastársa képviseleti jogát az általános meghatalmazás nélkül is elfogadta korábban, a .....-án kelt általános meghatalmazást tartalmazó okirat az alperes rendelkezésére állt, a meghatalmazást az alperes cégügyeit intéző ügyvédi iroda mindvégig elfogadta.

A .... számú határozatok esetében sérelmezte, hogy a három, szervesen összefüggő napirendi pont esetében ha a 2015. évi beszámoló elfogadásra kerül első napirendi pontnak, úgy nincs értelme a másik kettőnek, mert a beszámoló elfogadása után a két intézkedés okafogyottá válik. Álláspontja szerint sérült a Ptk. 1:3. §-ában szabályozott jóhiszeműség és tisztesség elve és az 1:4. §-ban szabályozott elvárható magatartás elve. Kifejtette, hogy ha nem igazolódik be a vizsgálatok során a jelenlegi szakértői vélemény állítása és az a vélelem, hogy a saját tőke a jegyzett tőke alá csökkent, úgy ettől a tagok nem károsodnak, érdekeik nem csorbulnak, viszont amennyiben igaz valamelyik állítás, úgy minden tag érdekében meg kell tenni a szükséges változtatásokat. Kitért arra is, hogy felajánlotta a költségek előlegezését és kifejezetten azt szerette volna, ha a vizsgálatot az a cég végzi el, amelynek az alperes adott megbízást az értékelés elvégzésére.

Az ...... számú határozat körében előadta, hogy .....-án a D. IP I. T. Kft. értékelte a F. G. Kft. szellemi tulajdonának, azaz szabadalmainak piaci értékét, azt - azok jövedelemtermelő képessége alapján - .... millió forintban állapította meg. Az átértékelés alapján határozták meg az alperes törzstőkéjét, tőketartalékát és a tagok törzsbetéteit, figyelembe véve a többi tag nem pénzbeli hozzájárulását is, és a kötelező könyvvizsgálói szakvélemény e jelentésből indult ki. Sérelmezte, hogy a tényleges érték megállapítása körében sem az alperes, sem az előbbi társaság nem működött vele együtt.

.....-én törvényességi felügyeleti eljárás iránti kérelmet terjesztett elő az alperes ellen a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (a továbbiakban: Gt.) 13. § (4) bekezdése alapján, amely törvényességi felügyeleti eljárás Cgt.01..... számon folyamatban van. Előadta, hogy az alperes ....... határozatának hatályon kívül helyezése iránt indított per ...... szám alatt van folyamatban. A támadott határozattal az alperes taggyűlése elutasította a felperes kérelmét.

A ....... számú határozat esetében arra hivatkozott, hogy az alperes kijátszani szándékozik a Ptk. nem pénzbeli szolgáltatásának ellenőrzésére vonatkozó rendelkezéseket.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Előadta, hogy az ülés tartása nélküli határozathozatal korábban megtörtént. Annak során a felperes szavazott, és ezen felül más napirendi pontokkal kérte a taggyűlés összehívását, ezért a Ptk. 3:20. §-ban foglalt 8 napos határidő az új taggyűlésre nem irányadó. Az alperes 2015. május 2-án a felperes által indítványozott napirendi pontokkal a meghívót a felperesnek megküldte.

Álláspontja szerint arról, hogy a meghatalmazott a taggyűlésen nem járhat el, az ügyvezetőnek kellett döntenie, a taggyűlés nem dönthetett.

Kiemelte, hogy a meghatalmazásnak a konkrét taggyűlésre kell vonatkoznia, a felperes képviseletében jelentkező olyan meghatalmazást nem tudott a taggyűlésen felmutatni, amelyet számára a felperes törvényes képviselője, R. F. a taggyűlésre adott volna. A keresetlevélhez 7. sorszám alatt mellékelt, ....-én kelt okiratban a G. I adott meghatalmazás nem a taggyűlésre vonatkozik. A 8. sorszám alatt csatolt és D. T. J. által aláírt meghatalmazás azért nem volt megfelelő, mert a 9. sorszám alatt mellékelt, részére adott általános meghatalmazás tartalma arra nem jogosította fel, és meghatalmazottként nem ruházhatta át a képviseleti jogát. Konkrét hivatkozás hiányában annak alapján a taggyűlésen maga sem járhatott volna el. Vitatta, hogy a 9. sorszám alatt csatolt iratot vele korábban közölték.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!