Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21149/2017/3. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. §, 2:45. §, 3:1. §] Bírók: Istenes Attila, Kisbán Tamás, Kovaliczky Ágota

Fővárosi Ítélőtábla

32.Pf.21.149/2017/3-II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Koruhely Ügyvédi Iroda (fél címe 1, ügyintéző ügyvéd: dr. Koruhely Péter) által képviselt felperes neve (felperes címe.) felperesnek - a személyesen eljáró alperes neve (alperes címe.) alperes ellen személyiségi jog megsértése miatt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2017. június 8. napján meghozott 68.P.24.960/2016/7-I. számú ítélete ellen a felperes részéről 8. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy külön felhívásra fizessen meg a Magyar Államnak 80.000 (nyolcvanezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint az alperes az október 23-ai ünnepségek előtt, illetve a kvótaellenes népszavazást és azt követően, hogy a ... 2016. október 10-vel felfüggesztette a ... nyomtatott és internetes formában történő kiadását, 2016. október 17-én sajtótájékoztatót tartott, amelyen a felperes által kiadott ... újságírója a sajtótájékoztatón kérdést tett fel. Ezt követően az alperes olyan tartalmú nyilatkozatot tett, miszerint "ez a kormány, ez a tolvaj oligarchacsoport, .... a ... bezárásával átlépett egy vörös vonalat, a szabadságot, a sajtószabadságot tovább korlátozza, lopott pénzből fenntartott médiumokkal, olyannal, mint például a .... Ezek a sajtótermékek, adófizetői pénzből működnek, miközben másokat tönkretesznek a fideszes oligarchák, akik strómanokon keresztül megvásárolják ezt a magyar sajtópiacot. Az ...ez ellen a szemérmetlen hazugság ellen tiltakozik."

A felperes a keresetében tartalma szerint annak megállapítását kérte, hogy az alperes megsértette a felperes becsülethez és jóhírnévhez fűződő személyiségi jogait azzal az állításával, miszerint lopott pénzből fenntartott médium lenne a felperes által kiadott .... Kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest, hogy saját költségén a jogsértő nyilatkozattal azonos módon, helyen, kellő nyilvánosság mellett, fizetett hirdetés formájában adjon elégtételt. Ennek hiányában jogosítsa fel a felperest, hogy ezt az alperes költségén megtegye. Kérte az alperes kötelezését 1.000.000 forint sérelemdíj, valamint ezen összegnek 2016. október 18-tól a kifizetésig járó, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:48. § (1) bekezdése szerinti késedelmi kamatának megfizetésére.

A felperes előadása szerint a keresete tárgyává tett kijelentésével az alperes azt állítja, hogy a felperes által kiadott újság lopott pénzt használ fel a gazdálkodása kapcsán. Megítélése szerint nem lehet csak úgy letolvajozni, minden ok nélkül lopott pénzből fenntartottnak minősíteni a felperesi gazdasági társaságot.

Az alperes a kereset elutasítását és a felperes perköltségben marasztalását kérte. Azzal védekezett, hogy a kifogásolt nyilatkozatot a párt tevékenységi körében eljárva, egy közéleti vitával összefüggésben tette. A jogi személy feladat- és hatáskörében eljáró természetes személy magatartása a jogi személy eljárásának minősül.

Kifogásolta, hogy a felperes a keresetében az alperesi nyilatkozatból egy szövegrészletet emelt ki, nem mutatta be a teljes szövegkörnyezetet, amelyben az elhangzott. Álláspontja szerint, a lopott pénzből fenntartott kifejezés a nyilatkozat teljes szövegét tekintve arra a tényre vonatkozó értékítélet, hogy a felperes által kiadott ... napilapba sok állami hirdetés érkezik, ezáltal ennek a napilapnak a fenntartását ezek - az alperesi álláspont szerint célszerűtlenül elköltött - hirdetési forintok biztosítják. Hivatkozott arra, hogy a felperesi napilap példányszámát tekintve 12% piaci részesedéssel rendelkezhetett a ... kiadásának felfüggesztése előtti időben, míg az összes hirdetésen belül az államhoz köthető hirdetések aránya 72,92% volt. A felperes, mint a kormánypártokhoz vállaltan lojális politikai napilap kiadója, közéleti viták részeseként az ilyen kirívóan nem okszerűtlen értékítéletet el kell hogy viselje.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az államnak külön felhívásra 60.000 forint eljárási illetéket.

Az elsőfokú bíróság ítéletében ismertette Magyarország Alaptörvényének Szabadság és felelősség fejezete VI. cikk (1) bekezdését, IX. cikk (1) bekezdését, a Ptk. 3:1. § (2), (3) bekezdését, Ptk. 2:42. § (1), (2) bekezdését, 2:45. § (1), (2) bekezdéseit.

A Kúria egy eseti döntésére hivatkozva kifejtette, hogy ha valamely jogi személy képviselője, tagja, alkalmazottja vagy szóvivője a jogi személy tevékenységi körében eljárva, magatartásával más személy személyhez fűződő jogát megsérti, a jogsértés objektív jogkövetkezményeiért mind a jogsértést ténylegesen elkövető természetes személy, mind a jogi személy felelősséggel tartozik. A felperes ezért érvényesíthette személyhez fűződő jogai megsértésére való hivatkozással igényét az alperessel szemben az objektív jogkövetkezmények tekintetében, függetlenül attól, hogy az alperes az általa képviselt, általa elnökölt párt nevében, a párt képviseletében nyilatkozott.

Arra a következtetésre jutott, hogy sértő véleménynyilvánítás esetén is megvalósul jogi személyek esetében a jóhírnév sértés, a becsület ugyanakkor jogi személyek esetében nem értelmezhető.

Hangsúlyozta a PK 12. számú állásfoglalás II. pontjában kifejtettek alapján, hogy a személyiségvédelmi perekben a jogosult által sérelmezett cselekményeket, kifogásolt közléseket nem formális megjelenésük, hanem valóságos tartalmuk szerint kell figyelembe venni. A vélemény tartalmi helyessége - amennyiben tényállítást nem foglal magában - személyiségvédelmi perben nem vizsgálható. A megnyilvánulásokat összefüggéseikben kell értékelni és az értékelésnél tekintettel kell lenni a társadalmilag kialakult közfelfogásra is. Nem elégíti ki ezeket az elvárásokat a személyre vonatkozó értékítélet, és túllépi a szabad véleményalkotás határait, ha az értékítélet önkényes, nem felel meg az emberi gondolkodás, ítéletalkotás elemi szabályainak.

A fentiekre figyelemmel a nyilatkozat egészét vette alapul, és az abban sérelmezett kijelentéseket valóságos tartalmuknak megfelelően értékelte és összefüggésében vizsgálta. Döntő jelentőséget tulajdonított annak, hogy a felperes által sérelmezett közlések sajtótájékoztató keretében hangzottak el, és a sajtótájékoztatónak az aktualitását adta, hogy azt megelőzően került sor a ... elnevezésű sajtótermék kiadásának felfüggesztésére. Arra a következtetésre jutott a bíróság az elé tárt sajtónyilatkozat szövegértelmezése eredményeként, hogy a "lopott pénzből fenntartott" minősítés értékítélet. Nem azt jelenti, hogy bűncselekményből származó, hanem azt, hogy állami pénzekből fedezett hirdetési megbízásokkal fenntartott sajtótermék a felperesi napilap. Döntő részben a felperes által kiadott napilap bevételeit az állami vagy államhoz köthető eredetű hirdetések, állami pénzek képezik, és ezeket az állami pénzeket célszerűtlenül és aránytalanul használják fel, mert a versenytársak a médiapiacon jóval alacsonyabb mértékben részesednek állami hirdetési bevételekből.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!